به گزارش گروه دانشگاه پایگاه خبری دوم آذر: بعد از ظهر امروز، دوشنبه ۹ تیر ماه قبادی معاون اقتصادی استاندار همراه با علیخانی مدیر کل دفتر جذب و سرمایه گذاری و زکی زاده مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین المللی استانداری قزوین ضمن بازدید از جهاددانشگاهی با پیله پی ریاست جهاددانشگاهی استان و معاونین وی دیدار و گفتگو کردند.

  فرشاد پیله چی رئیس جهاددانشگاهی استان قزوین در بازدید معاون اقتصادی استاندار قزوین از جهاددانشگاهی استان قزوین اظهار کرد: در تلاش هستیم مجتمع درمانی جهاددانشگاهی را در قزوین با هدف خدمت رسانی به استانهای غرب کشور راه‌اندازی کنیم.

وی ادامه داد: سعی می کنیم با همراهی دانشگاه علوم پزشکی و سازمان برنامه و بودجه استان به عنوان یک بال نیاز استان را رفع کنیم تا خدمات بیشتری را به همشهریان و هموطنان ارائه دهیم.

رئیس جهاددانشگاهی استان قزوین تصریح کرد: جهاددانشگاهی یک نهاد عمومی غیردولتی است و ۱۶ سال از تأسیس واحد قزوین می گذرد و در حقیقت می‌توانیم بگوییم از استان‌های جوان جهاد دانشگاهی هستیم که در رشته‌های مختلف از جمله پژوهش، آموزش و فرهنگ فعالیت داشته و با بسیاری از دستگاهها تعامل داریم.

وی عنوان کرد: جهاددانشگاهی یک نهاد عمومی غیردولتی بوده و برای آن بودجه جاری تعریف نشده است و در تلاش هستیم در تمامی حوزه ها کار گزین انجام داده و نیاز جامعه را رفع کنیم.

پیله چی تصریح کرد: تالیف کتب زبان انگلیسی از جمله اقدامات جهاددانشگاهی قزوین در سطح ملی بوده است؛ در استان پژوهشگران قزوین همت کردند و مجموعه هشت سطحی را در ۱۶ جلد نگارش و تدوین کردند که گستره آن ایران و کشورهای همسایه است؛ به همین جهت باید بگوییم خدمات جهاد هیچ گستره ای ندارد و آماده ارائه خدمات هستیم.

عیسی قبادی معاون اقتصادی استاندار قزوین گفت: نگاه ما به جهد یک نگاه بنیادین است و اساس در پیرامون کاری ما نهادها، موسسات و اداره های مختلفی وجود دارد که هر یک ماموریتی بر عهده دارند.

وی ادامه داد: جهاددانشگاهی یک مرکز بنیادین و جزو نهادهایی است که اساس در کشور کار استراتژیک انجام می دهد و باید بدان توجه کرد.

معاون اقتصادی استاندار قزوین تصریح کرد: جهاد یک رویداد علمی در قرن اخیر است که توسط آن یک رستاخیز علمی در کشور رخ داد و به واسطه آن  در دل انقلاب اسلامی یک انقلاب علمی شکل گرفت که باعث خوداتکایی در کشور شد و وابستگی ما به دیگر کشورها را کاهش داد و به علومی دست یافتیم که در قرن اخیر کمتر بدان دست یافته بودیم.

وی اشاره کرد: جهاددانشگاهی در دهه ۷۰ وارد حوزه اقتصاد شد  و ۲ کار مهم را در کشور انجام داد که می تواند برای ما و نسل بعد مورد توجه قرار گیرد؛ جهاد دانشگاهی «خوداتکایی و خودکفایی» را محقق و علاوه بر آن پژوهش را به یک کار اجرایی و تولیدی تبدیل کرد.

قبادی عنوان کرد: نگاه ما به جهاددانشگاهی یک نگاه زیرساختی است و اینکه چقدر در استان به آن پرداختیم و اعتماد بین جهاددانشگاهی و دستگاهها برقرار شده است یا خیر به عملکرد مسئولین استانی باز می گردد.

وی اظهار کرد: به اعتقاد من یکی از ماموریتهای اصلی جهاد می تواند در حوزه آموزش باشد و آموزش در جنبه فردی و اجتماعی می تواند منشا تحولات بزرگی باشد.

معاون اقتصادی استاندار قزوین بیان کرد: تفاوت کشورهای توسعه یافته و پیشرفته در آموزش است و همانگونه که قدرت نظامی و ثروت در بسیاری از کشورها باعث تحول آنها نشده است.

وی گفت: جهاددانشگاهی علم و پژوهش را تجاری سازی می کند و این امر لازمه پیشرفت و شکوفایی است؛ حوزه فرهنگی در جهاد بسیار پررنگ است و این نهاد برنامه ها و اقداماتی که دیگر نهادها توانایی انجام آن را ندارند به واسطه دسترسی به علم انجام می دهد.

قبادی با اشاره اینکه عزیمت علمی کشور توسط جهاددانشگاهی رقم خورد و برای توسعه کشور باید به این سو حرکت کنیم، تشریح کرد: در بسیاری از استانها پارکهای علم و فناوری زیرمجموعه جهاددانشگاهی تعریف شده است؛ باید به این نکته توجه کنیم که با ورود همه به یک بخش، اتلاف هزینه صورت می گیرد و نتیجه مطلوب را دریافت نخواهیم کرد.

وی اعلام کرد: جهاددانشگاهی استان قزوین می تواند در حوزه گردشگری و کشاورزی ورود پیدا کند و با وجود دشت قزوین می توانیم زیرساختهای کشاورزی را توسعه دهیم ؛ در استان به دنبال هاب لجستیک هستیم تا به بنادر شمالی کشور و همسایه های شمالی ایران دسترسی پیدا کنیم.