به گزارش گروه دانشگاه پایگاه خبری دوم آذر: دکتر لطف‌الله سیاهکلی مرادی، منتخب مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس یازدهم امروز ۲۵ اردیبهشت ماه  با مسئولین جهاد دانشگاهی استان دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

در این جلسه لطف‌الله سیاهکلی مرادی اظهار کرد: جهاد دانشگاهی جزو امیدهای نظام جمهوری اسلامی و مردم است که در راه رسیدن به خودکفایی و تراز بالای علمی به صورت عملیاتی وارد عمل شده است.

وی ادامه داد: خوشبختانه جهاد دانشگاهی جزو نهادهایی است که گرفتار سیاسی‌کاری نشده و به صورت علمی و کاربردی تمام تلاش خود را برای خدمت به مردم به کار بسته است.

منتخب مردم قزوین البرز و آبیک در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: استان قزوین یک استان صنعتی و کشاورزی است و نیروی انسانی توانمند می‌تواند در امور علمی و اجرایی با توجه به این ظرفیت‌ها در قزوین برای خود کسب موفقیت کند.

وی تصریح کرد: جهاد دانشگاهی قزوین می‌تواند در حوزه استارتاپ که در قزوین متولی ندارد وارد میدان شده و این مقوله را به عنوان یک سرفصل برای خود تعریف کند و کارهای ویژه‌ای انجام دهد که هم به مردم خدمتی ارائه داده باشد و هم موفقیتی برای مجموعه خود کسب کند.

سیاهکلی خاطرنشان کرد: چون قزوین استانی دانشگاهی است نیروی انسانی متخصص در این استان وجود دارد و فارغ التحصیل هایی هستند که حاضرند با جهاد دانشگاهی همکاری لازم را داشته باشند و کمک کنند جهاد دانشگاهی در برخی حوزه‌ها صاحب برند و در کشور مطرح شود و من اعتقاد دارم این امر شدنی و امکان‌پذیر است.

وی در پایان بیان کرد: جهاد دانشگاهی قزوین این ظرفیت را دارد که نتیجه کار را به صورت عملیاتی ارائه دهد و فقط به تحقیقات و پژوهش‌های کتابخانه‌ای بسنده نکند.

فرشاد پیله چی، رئیس جهاد دانشگاهی قزوین، نیز در این دیدار با اشاره به ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی در شرایط فعلی جامعه، تصریح کرد: جهاد دانشگاهی دارای پیشینه ۴۰ ساله در کشور است، نکته قابل‌توجه اینکه همواره دانش فنی یک استان قابل استفاده برای سایر استان‌هاست، بنابراین جهاد دانشگاهی مجموعه‌ای یکپارچه است که می‌توان همه توانایی‌های آن را در هر استانی جاری کرد.

پیله چی در ادامه تصریح کرد: جهاد دانشگاهی به دنبال این است که کار «گزین» انجام دهد و در این راستا منویات مقام معظم رهبری را سرلوحه کار خود قرار داده است.

وی گفت: جهاد دانشگاهی یک نهاد عمومی غیردولتی است و فرهنگ سازمانی که در این نهاد وجود دارد به این صورت است که همواره کارمان را با یک هدف معین آغاز می‌کنیم و باید به اندازه‌ای تلاش کنیم که کار را به نتیجه برسانیم.

این مسئول بیان کرد: جهاد دانشگاهی قزوین این آمادگی و توانایی دارد که در حوزه‌هایی که ظرفیت استان محسوب می‌شود ورود پیدا کند اما این ورود نیاز دارد که مسئولان استانی ذی‌ربط با جهاد دانشگاهی همراهی لازم را داشته باشند.

وی به زیرمجموعه‌های جهاد دانشگاهی قزوین از جمله معاونت فرهنگی، پشتیبانی، آموزشی، پژوهشی، ستفا و مرکز علمی کاربردی اشاره کرد و به معرفی بخش‌های مختلف این معاونت‌ها پرداخت و تشریح کرد: در حوزه ستفا روی موضوع معماری و سلامت سرمایه‌گذاری کردیم و به صورت تخصصی وارد عمل شدیم، به عنوان مثال در دوره شیوع کرونا  راه اندازی فروش اینترنتی از طریق یک سایت که در حقیقت کمک و خدمت به مردم بود و به لحاظ مالی برای جهاد آورده مالی نداشت، راه اندازی دوره‌های آموزش مجازی که قرار بود در آینده به آن بپردازیم که شیوع کرونا این فعالیت مجازی را جلو انداخت و همکاری با یک شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری قزوین در زمینه ساخت و فروش دستگاه ضد عفونی کننده اوزون از جمله فعالیت‌های ما بود که همچنان هم ادامه دارد.

پیله چی گفت: در معاونت پژوهش در حوزه درمان تعاملاتی با علوم پزشکی قزوین برقرار و سعی کردیم به مواردی ورود پیدا کنیم که دانشگاه به آن‌ها نیاز دارد، درمان ناباروری، بانک خون بند ناف، غربالگری و درمان سرطان، شیمی‌درمانی، ارائه خدمات توان‌بخشی و ارائه خدمات آزمایشگاهی با تعرفه‌های دولتی ازجمله فعالیت‌های جهاد دانشگاهی قزوین در حوزه درمان است و در سال ۹۸ حدود ۱۸ هزار نفر از خدمات درمانی جهاد دانشگاهی قزوین استفاده کردند.

وی با اشاره به فعالیت آموزشی جهاد خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی در حوزه بسترسازی برای موضوعات آموزشی ورود  و سعی کرده‌ برنامه خود را به‌گونه‌ای تنظیم کند که منجر به ایجاد اشتغال شود، این موضوع در حوزه معاونت آموزش ویژه در نظر گرفته شده است.

رئیس جهاد دانشگاهی استان افزود: تمام دوره‌های آموزشی جهاد دانشگاهی مهارت افزا و اشتغال‌زا است، و در سال گذشته ۲۰ هزار نفر از خدمات مرکز جهاد دانشگاهی قزوین استفاده کرده‌اند و تلاش داریم خدمات را به‌گونه‌ای ارائه کنیم که شرکت‌کنندگان دوره‌های آموزشی، مهارتی پیدا کنند و وارد بازار کار شوند.

وی با اشاره به معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی قزوین تأکید کرد: معاونت فرهنگی با دارا بودن انتشارات، دو خبرگزاری ایسنا و ایکنا، سازمان دانشجویان و مرکز افکار سنجی (ایسپا) در این حوزه فرهنگ قدم‌های خوبی برداشته است.

پیله‌چی در پایان درخصوص پروژه تدوین و تألیف کتاب های زبان انگلیسی با عنوان پروژه Eight مطالبی را بیان کرد و گفت: این پروژه از منویات مقام معظم رهبری است و در هشت سطح آماده خواهد شد و مورد تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی است و حمایت معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی کشور را دارد.