تداوم حضور کرونا و وضعیت فوق قرمز قزوین از حیث شیوع و ابتلا به این بیماری، موجب شده تا دانشگاه های این استان در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ کلاس‌های خود را به شکل غیرحضوری برگزار کنند.

شیوع ویروس کرونا و تداوم شیوع ، تغییرات گسترده ای را در نحوه زندگی، تعاملات و ارتباطات انسان ها ایجاد کرده است. یکی از بخش هایی که به دلیل شیوع کرونا دستخوش تحول و تغییر شده “آموزش” است و با توجه به اینکه هرگونه تجمعات انسانی وضعیت شیوع و انتقال این بیماری را تشدید می کند، در بسیاری از نقاط دارای پرخطر و به اصطلاح قرمز آموزش ها چه در مدارس و چه در سطح دانشگاه ها به شکل غیرحضوری و از طریق فضای مجازی دنبال می شود.

با توجه به اعلام مسوولان ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا در قزوین و اعلام وضعیت فوق قرمز این استان، دانشگاه های بزرگ این استان ( دانشگاه پیام نور، آزاد اسلامی و بین المللی امام خمینی (ره)) که نزدیک به ۵۰ هزار دانشجو در آنها به تحصیل می پردازند، با هدف حفظ سلامت دانشجویان و رعایت دستورالعمل های ستاد ملی پیشگیری و مقابله با کرونا کلاس های خود را به شکل غیرحضوری برگزار می کنند.

۱۰۰ درصد دروس دانشگاه پیام نور قزوین غیرحضوری برگزار می شود

دکتر رضا رسولی شربیانی رئیس دانشگاه پیام نور استان قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بنای این دانشگاه از ابتدا بر اجرای دوره های آموزشی غیرحضوری بود که البته کرونا موجب شد تا این مساله تقویت شده و سرعت بگیرد.

وی اظهار داشت: ۱۰۰ درصد دروس این دانشگاه در استان قزوین طی سال تحصیلی جدید به شکل الکترونیکی برگزار می شود.

رئیس دانشگاه پیام نور استان قزوین گفت: ۱۰ تن از کارمندان دانشگاه به عنوان پشتیبان از ساعت ۸ صبح تا ۲۰ شب پاسخ گوی دانشجویان خواهند بود.

رسولی شربیانی اظهار داشت: اساتید دانشگاه نیز هفته ای یک بار در دانشگاه حضور دارند و همچنین در شبکه های اجتماعی نیز با تشکیل گروه به شکل پیوسته و آنلاین پاسخگوی دانشجویان هستند.

وی اظهار داشت: با وجود آنکه کلاس های درس حضوری را در دانشگاه نداریم اما برای کارمندان اداری و دانشجویانی که برای پیگیری امور درسی و اداری خود به دانشگاه مراجعه می کنند تمهیدات لازم را فراهم کرده ایم که فاصله گذاری اجتماعی حفظ شود و همچنین در بدو ورود محلول های ضدعفونی کننده در اختیار آنها قرار می گیرد و همچنین از ورود افراد بدون ماسک جلوگیری می شود.

رسولی شربیانی افزود: دانشجویان می توانند با مراجعه به سامانه اختصاصی دانشگاه پیام نور که رایگان بوده و هزینه ای برای آنها ندارد از محتواهای تولید شده آموزشی استفاده کنند و همچنین یک نرم افزار و اپلیکشین نیز ساخته شده تا آزمون های دانشجویان در آن محیط برگزار شود.

دانشگاه پیام نور استان قزوین دارای هشت واحد دانشگاهی با هشت هزار و ۵۰۰ دانشجو است.

برگزاری کلاس های غیرحضوری برای اولین بار دانشگاه بین المللی امام(ره) 

رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین نیز به خبرنگار ایرنا گفت: آغاز سال تحصیلی جدید برای دانشجویان ورودی جدید فعلا نامشخص بوده اما احتمالا زمان آن در آبان ماه است.

دکتر ابوالحسن نائینی افزود: سال تحصیلی دانشجویان فعلی دانشگاه نیز از ۲۹ شهریور آغاز می شود اما با توجه به وضعیت قرمز قزوین از حیث شیوع و ابتلا به کرونا و براساس توصیه های ستاد ملی پیشگیری و مقابله با کرونا، تمامی کلاس های درسی دانشگاه در سال تحصیلی جدید به شکل غیرحضوری و مجازی برگزار خواهد شد.

وی اظهار داشت: بسترها و زیرساخت های لازم برای ارایه آموزش به دانشجویان این دانشگاه از بستر فضای مجازی آماده سازی شده و مشکلی وجود ندارد.

این مسوول دانشگاهی گفت: اساتید دانشگاه در دانشگاه حضور دارند و به تولید محتواهای آموزشی می پردازند.

رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین اظهار داشت: برای برخی دروس عملی اگر موافقت ستاد کرونا جلب شود امکان برگزاری کارگاه ها با حضور حد نصاب مشخصی از دانشجویان که فاصله اجتماعی حفظ شود، وجود دارد با این حال برای این دورس نیز محتوای آموزشی در فضای مجازی پیش بینی شده است.

دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) دارای هفت دانشکده  شامل علوم و تحقیقات اسلامی، ادبیات و علوم انسانی، علوم اجتماعی، کشاورزی و منابع طبیعی، معماری و شهرسازی، علوم پایه و فنی و مهندسی است.

بیش از ۱۰ هزار دانشجوی ایرانی و هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) تحصیل می کنند.

کلاس های حضوری در دانشگاه آزاد قزوین در حد رفع اشکال بوده و محوریت با کلاس های غیرحضوری است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین نیز به ایرنا گفت: تصمیم گیری برای برگزاری کلاس ها در این دانشگاه تا پایان این هفته مشخص می شود اما با توجه به شیوع کرونا محوریت ارایه آموزش با دوره های غیرحضوری و مجازی است.

دکتر محمدرضا خان محمدی اظهار داشت: اگر هم کلاسی در دانشگاه تشکیل شود با حد نصاب مشخصی از دانشجویان بوده و برای رفع اشکال برگزار خواهد شد.

این مسوول دانشگاهی گفت: همه کارکنان و دانشجویانی که برای پیگیری امور درسی و اداری به دانشگاه های آزاد در استان قزوین مراجعه می کنند در بدو ورود تب سنجی می شوند و همچنین استفاده از ماسک نیز الزامی است و محلول های ضدعفونی کننده نیز در بخش ها و قسمت های مختلف دانشگاه جانمایی شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین اظهار داشت: در صورت عادی شدن شرایط از حیث شیوع کرونا، آمادگی لازم را برای برگزاری کلاس های درسی به شکل حضوری خواهیم داشت.

دانشگاه آزاد قزوین دارای ۲۸ هزار دانشجو است.

این دانشجویان در سه رشته مقطع کاردانی، ۳۴ رشته مقطع کارشنایریال ۳۸ رشته مقطع ارشد و ۲۲ رشته مقطع دکترا به تحصیل می پردازند.