رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین گفت: مرکز نوآوری فرهنگ و هنر در سرای سعدالسلطنه، مرکز نوآوری صنعت در دانشگاه نیرومحرکه، مرکز نوآوری ویژه بانوان در دانشکده فنی و مهندسی شهیدبابایی و مرکز نوآوری زیست فناوری تولید گیاهان دارویی به زودی در قزوین ایجاد می شود.

مصطفی مافی در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار داشت: مرکز نوآوری در صورت ارتقا، تبدیل به کانون شکوفایی و خلاقیت می‌شود حال اگر این کانون حدود هشت تا ۱۰ شرکت دانش بنیان را جذب کند تبدیل به مرکز رشد شده و تلفیق سه مرکز رشد منجر به ایجاد یک پارک علم‌ و فناوری می‌شود، همچنین اگر حداقل ۳ پارک علم و فناوری در قزوین شکل بگیرد در نهایت شهرک علم و فناوری خواهیم داشت‌ اما متاسفانه ما بسیار عقب هستیم.

وی پارک علم و فناوری قزوین را یکی از ارکان مهم توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری کل استان قزوین خواند و افزود: برنامه‌ریزی شده تا پایان امسال در شهرستان‌های آوج، آبیک، بوئین زهرا و الموت کانون‌های خلاقیت و شکوفایی را ایجاد کنیم تا هر فناور و ایده پرداز شهرستانی در همان محل زندگی خود از مجموعه‌ای از خدمات پارک علم و فناوری کل استان قزوین چون حمایت، هدایت، مشاوره و وام بهره‌مند شود.

مافی با اشاره به اینکه سیاست پارک بیرون آمدن از چهاردیواری پارک و هدف آن اشتغال آفرینی بر پایه فناوری در سراسر استان است تصریح کرد: در جلسات اخیر با وزارت علوم مصوب کردیم کانون شکوفایی و خلاقیت دانشگاه‌های بوئین زهرا و غیاث‌الدین کاشانی با کمک پارک علم و فناوری استان و وزارت علوم ارتقا پیدا کنند و خوشبختانه توانستیم مرکز رشد بوئین زهرا و آبیک را به تصویب برسانیم.

رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین ادامه داد: برای فعالیت مستمر در زمینه ساخت این کانون‌های خلاقیت و شکوفایی باتوجه به محدودیت‌های بودجه‌ای نیازمند ورود جدی فرمانداران، شورای شهر و شهرداران مناطق استان هستیم.

وی با بیان اینکه بودجه هفت میلیارد تومانی از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ساخت چهار مرکز نوآوری در شهر قزوین تعیین شده است، گفت: مرکز نوآوری فرهنگ و هنر در سرای سعدالسلطنه، مرکز نوآوری صنعت در دانشگاه نیرومحرکه، مرکز نوآوری ویژه بانوان در دانشکده فنی و مهندسی شهید بابایی و مرکز نوآوری زیست فناوری تولید گیاهان دارویی به زودی ایجاد می‌شوند.