به گزارش گروه دانشگاه پایگاه خبری دوم آذر: کتاب “عملکرد عام‌المنفعه میراث معماری ایران” نوشته محمدصادق طاهرطلوع دل (عضو هیئت‌علمی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی) و سینا کمالی تبریزی توسط انتشارات جهاد دانشگاهی قزوین منتشر شده است.
در این کتاب سعی شده است به تمامی عملکردهای عام‌المنفعه میراث معماری ایران از جایگاه لغوی، فرهنگی، فناوری و معماری پرداخته شود. در همین راستا نمونه‏ های ماندگار هر عملکرد نیز معرفی شده است.
هنر و فرهنگ ایرانی به دلیل ویژگی‌های خاص آن و موقعیت ژئوپلتیک کشور، همواره در هنر و فرهنگ جهان، خود تأثیری شایسته و بسزا داشته است که امروزه می‌تواند از جمله زمینه‌های مساعد برای تحکیم روابط اجتماعی در سطح ملی و بین‏‌المللی، خودشکوفایی و رونق صنعت گردشگری باشد. با توجه به قدمت تاریخی کشور ایران باید گفت؛ این کشور خاستگاه اولیه اقوام مختلف با گویش‏ها، آیین‌ و سنن خاصی است که هر یک از اقوامش سهم بسزایی در خلق فرهنگ و آثار هنری داشته‏ اند. با مطالعه دستاورد اقوام ایرانی متوجه خواهیم شد؛ فرهنگ و هنر مرسوم در ایران از جمله هنرهای متنوع و غنی در جهان به شمار می‏رود که در نوع خود و در مقایسه با آثار جوامع دیگر بی‌‏نظیر است. هزاران محوطه، بنا و مجموعه تاریخی ارزشمند، یادگاری گرانقدر از تمدن و فرهنگ غنی ایران می‌باشد که نشان دهنده هنرهای سنتی با ریشه‌ای چند هزارساله در تاریخ و فرهنگ این ملت است. لذا پرداختن به عملکرد میراث معماری ایران به منظور الگوگیری و آموزه‌‏یابی از این میراث کهن و فاخر، ضروری است.
کتاب “عملکرد عام‌المنفعه میراث معماری ایران” در شش فصل؛ “حفاظت میراث معماری”،  “عملکرد حرفه‏ای”، “عملکرد ارتباطی”، “عملکرد بهداشتی”، “عملکرد آب‏رسانی” و “عملکرد جمعی” با شمارگان هزار نسخه در ۳۸۴ صفحه به بهای ۶۰ هزار تومان و در قطع وزیری از سوی انتشارات جهاد دانشگاهی قزوین منتشر شده است.