به گزارش گروه فناوری پایگاه خبری دوم آذر، از زمان ظهور ویروس کرونا در ژانویه سال جاری میلادی محققان از نزدیک هرگونه نشانه‌ای از جهش آن را رصد می‌کردند، زیرا ویروسی که از لحاظ ژنتیکی تثبیت شده است، یک هدف ثابت برای توسعه واکسن کووید۱۹ به شمار می‌رود.

تاکنون نسخه‌هایی از این ویروس کشف شده‌اند، اما در کل کد ژنتیک آن‌ها تقریبا ثابت بوده است و همین امر امید کارشناسان برای تولید واکسنی که بتواند پاندمی را کنترل کند، افزایش داده است. اما اخباری که به تازگی از دانمارک منتشر شده تمام این روند را تهدید می‌کند.

در مزرعه‌های مینک واقع در مناطق زیلند (Zealand) و جاتلند شمالی (North Jutland)، این ویروس به شدت شیوع یافته و از انسان به حیوانات مزرعه‌ها و دوباره به مزرعه داران و ساکنان منطقه منتقل شده است.

اکنون کارشناسان کشف کرده اند ویروس حین انتقال دچار جهش ژنتیکی قابل توجهی شده است. آن‌ها تاکنون ۵ خوشه از تغییرات در کد ژنتیک آن را یافته‌اند. برخی از این تغییرات روی پروتئین اسپایک ویروس کرونا تاثیرگذار هستند. ویروس با استفاده از این پروتئین به سلول‌های بدن انسان نفوذ می‌کند.

محققان دانمارکی چند ماه است که از وجود جهش‌ها در ویروس کرونا مطلع هستند، اما نتایج تحلیل‌های آزمایشگاهی هفته قبل، تاثیرات مخرب آن‌ها را نشان داد. این نتایج حاکی از آن بود که قابلیت آنتی‌بادی‌ها برای دفاع از بدن در مقابل شاخه‌های جدید ویروس کرونا کمتر است.

وزیر امور خارجه دانمارک نیز به این فاجعه اشاره کرد و گفت: ما متوجه نشانه‌هایی شدیم که جهش‌های خاص این ویروس واکنش نسبت به آنتی بادی‌ها را کاهش داده‌اند و همین امر احتمالا روی کارآمدی واکسن‌های بالقوه تاثیر می‌گذارد.

این اخبار در حالی منتشر می‌شود که محققان دانشگاه گلاسگو نیز یک شاخه دیگر ویروس به نام N۴۳۹K را کشف کرده اند که احتمالا قابلیت اجتناب از آنتی بادی را دارد. این شاخه از ویروس در ماه مارس در اسکاتلند کشف شد، بعد در رومانی ظهور کرد و اکنون در ۱۲ کشور از جمله نروژ، آلمان و آمریکا رصد شده است.