به گزارش گروه فناوری پایگاه خبری دوم آذر به نقل از معاونت علمی و فناوری؛ یکی از نقاط عطف علمی کشور در طی این سال‌ها، پیشرفت‌های دارویی و واکسن است که به دست متخصصان و نخبگان کشور تولید شده و این اتفاق، ایران را به یکی از کشور‌های بی‌نظیر در منطقه و پیشرو در جهان بدل کرده است. این مسیر هم با تولید ۳ واکسن انسانی جدید تا پایان امسال ادامه خواهد یافت.

مصفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره این تولیدات، می‌گوید: بنا داریم تا پایان امسال ۳ واکسن جدید انسانی را به لیست واکسن‌های تولیدی داخلی اضافه کنیم. واکسن‌هایی که به دلیل ارزبری بالا تاکنون بخش دولتی موفق به تولید آن‌ها نشده است.

به گفته او، تاکنون ۶ شـتاب‌ندهنده در حـوزه واکسـن هم در کشور ایجاد شده است تا روند پیشرفت فناوری‌های مرتبط با این حوزه شتاب بیشتری بگیرد. محصولی کاربردی در کشور که تنها با کمک نیرو‌های جوان کشورمان تامین می‌شود.

قانعی همچنین بیان می‌کند: ایران در حال حاضر رتبه نخست تولید محصولات زیست‌فناوری و واکسن را در غرب آسیا به دست آورده و در میان ۵ کشـور نخست تولیدکننده محصولات زیست‌فناوری در آسیا ایستاده است.