مسئول علمی بسیج دانشجویی استان قزوین گفت: اعضای بسیج دانشجویی با رویکرد مسئله محور در دانشگاه‌های سطح استان به صورت تیم یا کارگروه روی مسائل و مشکلات مربوط به استان کار و پژوهش انجام می‌دهند.

سعید رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار علم و فناوری دوم آذر؛ با اشاره به تغییر رویکرد بسیج علمی دانشجویی اظهار کرد: اعضای بسیج دانشجویی با رویکرد مسئله محور در دانشگاه‌های سطح استان به صورت تیم یا کارگروه روی مسائل و مشکلات مربوط به استان کار و پژوهش انجام می‌دهند که ازاین رو “هسته مسئله محور” نامگذاری شده است.

مسئول علمی بسیج دانشجویی استان قزوین افزود: هسته‌های مسئله محور در سه حوزه پژوهشی، مطالبه‌گری و میدانی فعالیت می‌کنند؛ که هم‌اکنون در حال بررسی مشکلات شرکت‌های  کنتورسازی و فرنخ، مسئله آلودگی آب آبیک و مشکلات مردم آوج در مناطق محروم هستند که با انجام پژوهش لازم در این خصوص ایده‌پردازی می کنند تا بتوانند مشکل را رفع کنند.

وی بیان کرد: از آنجایی که رفع مشکل آلودگی آب آبیک به هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه نیاز دارد تا بتوان آب را از طالقان به آبیک انتقال داد لذا تیم بسیج دانشجویی به دنبال ایده جدیدی است تا بتواند این مشکل را حل کند که در این خصوص بررسی‌های زیادی صورت گرفته اما هنوز به راهکار لازم نرسیده است.

رضایی ادامه داد: همچنین در حوزه مشکلات شرکت فرنخ نیز با دادگستری و مسئولین شرکت‌ها، استانداری و برخی از مسئولین دیگر جلساتی برگزار کرده و به دنبال راهکار هستند تا بتوانند مشکل کارگران را برطرف کنند اگرچه اکنون به راهکار نرسیده‌اند و به دنبال بررسی‌های بیشتر هستند.

خانواده و فرزندآوری جزو موضوعات پژوهشی بسیج دانشجویی است

وی ابراز کرد: هسته‌های مسئله محور ما در حوزه خانواده و مسائل مربوط آن به دنبال تحقیق و پژوهش هستند تا دلایل کاهش فرزندآوری و ازدواج را بررسی کنند اگرچه خوشبختانه امسال شاهد افزایش آمار ازدواج بودیم؛ لذا بحث تشکیل خانواده و فرزندآوری کی از مسائل روز و مورد تاکید مقام معظم رهبری است که بسیج دانشجویی هم این موضوع را یکی از محورهای پژوهشی خود قرار داده است.

مسئول علمی بسیج دانشجویی استان قزوین بیان کرد: تیم پژوهشگری به دنبال راهکارهای علمی است و هسته مطالبه‌گری اگر مسئله ساده باشد در کمترین زمان با مطالبه‌گری از مسئول مربوطه در جهت رفع مشکل اقدام می‌کند؛ باتوجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی دانشگاه‌ها؛ طرح جامع مجازی در رشته‌های مختلف در حال اجرا است که اکنون طرح جامع مجازی راه مهندسی اجرا شده و به زودی طرح جامع مجازی راه پزشکی و علوم انسانی در بهمن ماه اجرا خواهد شد.

وی تصریح کرد: طرح جامع مجازی راه مهندسی که اکنون اجرا می شود هشت گام دارد که برای دانشجوها به ویژه دانشجوهای ورودی جدید راه‌اندازی شده و در حوزه هدایت تحصیلی فعالیت دارد تا بتواند این خلاء موجود در دانشگاه‌ها را با نگاه مسئله محوری برطرف کند.

مسئول علمی بسیج دانشجویی استان قزوین ادامه داد: سازمان علمی بسیج به دنبال مرکز تحقیقات به صورت واقعی است به طوری که ایران در حوزه تعداد اندیشکده‌ها در دنیا رتبه ۱۸ را داراست، در حالی که در اثرگذاری رتبه ۱۵۲ را دارد لذا در نظر داریم با تاسیس مرکز تحقیقات به صورت واقعی با استفاده از ظرفیت تحصیلات تکمیلی و فارغ التحصیلان بتوانیم روی مسائل استان تمرکز کنیم.

وی بیان کرد: تنظیم شبکه مسائل استانی نیز یکی از اهداف دیگر سازمان بسیج علمی است چه بسا که تاکنون متاسفانه چنین شبکه‌ای در استان نداشتیم تا به بررسی مسائل و یافتن علت‌ها بپردازد لذا اکنون تحت عنوان “شمسا” در تلاش هستیم که شبکه مسائل استانی را راه اندازی کنیم.

تامین آب شرب سالم آبیک از مطالبات مهم ما است

مسئول علمی بسیج دانشجویی استان قزوین عنوان کرد: امروز مردم آبیک به علت طعم نامطلوب آب و عدم استفاده از آن برای نوشیدن، چاهی را تاسیس کرده‌اند و ساکنین با دبه برای تامین آب آشامیدنی مراجعه می‌کنند که این موضوع بسیار زجرآور است؛ اگر تیم سازمان بسیج علمی بتواند در مقوله حل مشکل آلودگی آب آبیک به نتیجه برسد علاوه بر مشکل مردم این شهرستان مسئله حدود ۲۰۰ آبادی نیز حل می‌شود.

وی ادامه داد: این پروژه ۶۰۰ میلیاردی اکنون به هزار ۵۰۰ میلیارد رسیده و همین طور با افزایش قیمت مصالح افزایش می‌یابد درحالی که هیچ متولی ندارد، اگرچه مسئولین می‌گویند متولی آن بخش خصوصی است اما در واقع هیچ بخش خصوصی بر روی این مسئله با این حجم از نیاز مالی سرمایه گذاری نمی‌کند چه بسا که دستاوردی برای آنان ندارد.

رضایی بیان کرد: با بررسی‌هایی که توسط اساتید شیمی از آب آبیک شد، برآورد کردند که با یک دهم هزینه می‌توانند این مشکل را برطرف کنند این درحالی بود که کل هزینه انتقال آب ۹۰۰ میلیارد تومان می‌شد اما هزینه راهکار اساتید شیمی با ۹۰ میلیون قابل حل بود.

مسئول علمی بسیج دانشجویی استان قزوین ابراز کرد: در خصوص مشکل شرکت کنتورسازی که مطالبه بسیاری از دغدغه‌مندان انقلابی نظیر جامعه اسلامی و بسیج دانشجویی بود که در این رابطه تشکل‌های مختلفی را در دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار کردند و به بررسی این مشکل پرداختند که در نهایت منجر به پرداخت حقوق کارگران شد.

رضایی در پایان گفت: سازمان بسیج علمی دانشجویی اهداف بلند مدتی دارد که برای رسیدن به نتیجه زمان‌بر است اما مهم اهداف این سازمان است که علاوه بر رفع مشکلات استانی و مردم نیز می‌تواند در بودجه استانی هم صرفه‌جویی داشته باشد اگرچه گاهی حتی ممکن است به نتیجه نرسد و به صورت بخش خصوصی مطرح شود.