تغییر سبک زندگی برخی از مسئولان، تبعیض، فساد آشکار و آفریدن قصه تلخ امثال هفت سنگان‌ها بیش از فقر مالی جامعه را عصبانی می‌کند و دستگاه قضا در شرایط کنونی با برخورد قاطع با تخلفات می‌تواند اعتماد و امید را دوباره به جامعه تزریق کند.

مشکلات معیشتی و مالی در جامعه بنابه علل گوناگون وجود دارد و کسی نمی‌تواند منکر آن شود،ملت ایران نیز در طول سال‌های انقلاب نشان داده‌‌اند که مرد روزهای سخت جنگ سخت و اقتصادی هستند اما می‌بینیم که در روزگار کنونی بیش از گرانی و تورم، داغ دل مردم از تبعیض، رانت و فساد در برخی نهادهای اجرایی و نظارتی است که در نمونه زمین خواری موسوم به هفت سنگان وحدت جریان‌های انقلابی و فریادهای مکرر بازگشت به قانون اساسی مرهمی بر دل پر از کینه و نفرت مردم مستضعف به تبعیض گذاشته شد.
تغییر سبک زندگی برخی از مسئولان و روی آوردن به هیولای اشرافیت، تبعیض، فساد آشکار و در نهایتآفرین قصه تلخ امثال هفت سنگان‌ها بیش از فقر مالی جامعه را عصبانی می‌کند و دستگاه قضا در شرایط کنونی با صدور احکام قاطع و صریح می‌تواند اعتماد و امید را دوباره به جامعه تزریق کند.
خبرگزاری تسنیم این بار میزبان چهار تن از فعالان جریان دانشجویی استان قزوین است تا اینکه به برسی چرایی شکل‌گیری هفت سنگان، نتیجه ورود مستقیم رئیس دستگاه عدلیه به پرونده‌های مدل هفت سنگان، نحوه پیشگیری از به وجود آمدن رانت و فساد و وظیفه جنبش دانشجویی برای مطالبه گری حقوق مردمبپردازیم.
هفت سنگان نمونه آشکار تحریف قانون به نفع اصحاب قدرت بود
امیر حسین ایزدیمسئول بسیج دانشجویی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین اظهار داشت: معلولی به نام زمین خواری در اراضی هفت سنگان به علل مختلفی برمی‌گردد،برخی از مدیران متاسفانه به سمت فضای اشرافی‌گری رفته‌اند و همین رفتار سبب شد که نتوانند آن جور که باید و شاید قانون را اجرا کنند‌.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) گفت: همین مسئولانی که امروز متهم اول پرونده هفت سنگان هستند، ناظران و آمران اجرای قانون در قزوین بودند اما این در حالی است که در این موضوع فقط می‌توان از ضرب الامثل “وای به روزی که بگندد نمک” استفاده کرد‌.
وی با تاکید بر اینکه رئیس جدید قوه قضائیه یک انقلاب بزرگ در درون دستگاه عدلیه ایجاد کرد، عنوان کرد: شخص رئیسی پالایش مدیران را از درون خود قوه آغاز کرده است و ورود ایشان به پرونده موسوم به هفت سنگان برای نه تنها مردم قزوین بلکه کل مردم ایران قابل تامل و تحسین بود.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) افزود: عموم مردم اصلا از قضایای تخلفات گسترده هفت سنگان اطلاع نداشتند در حالی که دانشجویان انقلابی مطالبه جدی مقابله با فساد را در جامعه فریاد زدند و امروز صدور رای بدوی در نتیجه همین روشنگری‌ها است.
مهدی بردبار مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شهید رجایی(فرهنگیان) قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین اظهار داشت: ورود نماینده انقلابی ولی‌فقیه استان به بحث هفت سنگان یک نوع محوریت و وحدت را بین جریان دانشجویی و مردم خواهان عدالت برای مقابله با فساد آشکار زمین خواری در قزوین ایجاد کرد که خوشبختانه در گام نخست شاهد صدور رای بدوی از سوی مقامات قضائیبودیم.
وی با تاکید بر اینکه سوژه هفت سنگان در سطح کشور بسیار بزرگ شده و به نوعی پرچم مبارزه با رانت و فساد است لذا به موازات اهمیت موضوع برخورد قانون با متخلفان نیز باید بسیار محکم و قاطع باشد افزود: حکم بدوی به نوبه خودش امید آفرین بود اما این در حالی است که امیدوارم دستگاه قضا نسبت به برخی ابهامات موجود در حکم روشنگری انجام دهد.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شهید رجایی قزوین گفت: ماجرای هفت سنگان نمونه بارز یک فساد سیستمی بین متولیانی است که مجری و ضابط قانون بوده‌اندآن وقت دقیقا در همان زمانی که کارگران یک شرکت تولیدی در اطراف اراضی هفت سنگان شدیدا با مشکلات معیشتی و مالی دست و پنجه نرم می‌کردند آقایان در اوج وقاحت فکر ساخت عمارت و ویلا را در سر می‌پروراندند.
بردبار با بیان اینکه فساد مردابی زیر پای مردم است ادامه داد: اگر با فساد هفت سنگان شدیدا، صراحتا و به سرعت برخورد نشود، به یقین تاثیر منفی بر قشر تهی‌دست خواهد گذاشت و یک نکته دیگر اینکه حالا که نوعی امید به جامعه تزریق شده خوب است دستگاه قضا با همین قاطعیت پرونده هفت سنگان را به پایان برساند.
حسین پاداش مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین علت اصلی شکل‌گیری هفت سنگان را ضعف ساختاری و خلأقانونی دانست و اظهار داشت: وقتی یک مدیری بر مسند قدرت می‌نشیند باید نظارت و بازرسی بیشتری بر آن فرد داشته باشیم اما متاسفانه خیلی بر تقوی و درستکاری مسئولان در مقابله با فساد حساب کرده‌ و از حسابرسی اعمال آن‌ها غافل شده‌ایم.
وی با تاکید بر اینکه تعادل بین نظارت بر مسئولان از بیرون و همچنین تقوای همان شخص از درون می‌تواند یک جامعه متعادل بسازد، افزود: یکی فیلسوفی است که می‌گوید “ساختار قدرت باید به نحوی چیده شود که اگر فاسدترین فرد نیز در آن ساختار قرار گرفت، نتواند ضربات جدی به جامعه وارد کند.” که این گفته اهمیت قوانین در ساختار اجرایی و حاکمیتی را می‌رساند.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قزوین در ارتباط با صدور حکم بدوی پرونده هفت سنگان گفت: در به جامعه‌ای که از اجرای عدالت ناامید شده بود ثابت شد که جمهوری اسلامی ایران عزم محکم مبارزه با فساد را دارد و رفتارهای ناشایست و خلاف قوانین برخی از مسئولان فاسد را به هیچ عنوان به رسمیت نمی‌شناسد.

پاداش عنوان کرد: مشکل اصلی جامعه ما خیلی فقر مالی نیست بلکه آن عمل قبیح تبعیض است که مردم را ناراحت می‌کند در حالی که اگر یک فرد عامی احساس کند که تبعیض در جامعه وجود ندارد به نظر من به گونه‌ای بهتر از پس مسائل معیشتی برمی‌آید.
وی خاطرنشان کرد: همچنین به عنوان مثال بودجه‌ای که تصویب شده تا تخصیص نیابد هیچگونه فایده‌ای ندارد حال اگر تعمیم دهیم به مسئله هفت سنگان این حکم بدوی صادر شده اگر به مرحله نهایی و قطعی نرسد و نمود آن را در حیطه عمل احساس نکنیم در نتیجه آن حکم اولیه فقط به شکل مسکن عمل کرده اما بعد از مدتی تاثیر آن کامل از بین می‌رود.
برخورد قاطع دستگاه قضا با متخلفان پرونده هفت سنگان جلو فساد را در آینده می‌گیرد
معین صفری مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین با تاکید بر اینکه اگر مردم هوشیار باشند هیچ وقت اتفاقاتی همچون هفت سنگان رخ نمی‌دهداظهار داشت: در قضیه هفت سنگان مدیرانی دور هم جمع می‌شوند، شرایط را مناسب می‌بینند و تا می‌توانند تخلف می‌کنند.
وی با تاکید بر اینکه مردم و مسئولان در مقابل قانون هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند افزود: قانونی که تصویب شد برای اجرا کردن است، نه دو زدن این در حالی است که در هفت سنگان تجمیع عوامل قدرت در استان دال بر تخلفات سنگین و گسترده شد.
مسئول بسیج دانشگاه آزادقزوین گفت: ورود رئیس قوه قضائیه به موضوع هفت سنگان بسیار امید آفرین بود جوری که شایعه حضور ایشان در قزوین لرزه بر تن متخلفان می‌انداخت به علاوه برخورد سنگین دستگاه قضا با مدیران اجرایی، نظارتی و قضائیپرونده هفت سنگان مانع ایجاد امثال هفت سنگان‌ها در آینده می‌شود.
صفری عنوان کرد: دانشجویان انقلابی در برخورد با فسادها و رانت‌هایی همچون هفت سنگان باید ید واحده‌ای باشند کما اینکه جنبش دانشجویی فعال و پویا در کنار سایر ارگان‌های انقلابی همین زمین خواری گسترده هفت سنگان را پیگیری کردند و خوشبختانه امروز شاهد صدور رای بدوی قاضی شجاع پرونده هستیم.