به گزارش اداره کل نظارت، ارزیابی، بازرسی و رسیدگی به شکایات منطقه ۷ دانشگاه آزاد اسلامی، این اداره کل با صدور بیانیه‌ای ضمن گرامیداشت فرارسیدن ۱۶ آذر روز دانشجو نقش دانشجویان در تاریخ مبارزات انقلاب اسلامی را بی‌بدیل دانست.

متن این بیانیه به شرح ذیل است:

 ۱۶ آذر یادآور روزی است که تا ابد در تاریخ این مرز و بوم زنده خواهد ماند چرا که ۶۷ سال قبل در چنین روزی که شاه خائن به خیال باطل خود تصور می‌کرد با کودتای آمریکایی ۲۸ مرداد دوباره برای سالهای سال این میهن را زیر چکمه های استکبار خواهد یافت با دعوت از نیکسون به دنبال خوش خدمتی برای غربی ها بود.

نیکسون که به عنوان یکی از فرماندهان کودتای ۲۸ مرداد وارد کشور شده بود چهره واقعی یانکی های غرب وحشی را به تصویر کشید و نشان داد دموکراسی غربی تنها یک کاریکاتور مضحک از دست های غرق در خون آمریکایی هاست.

 در ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ آنچه بغض ملت ایران بود از حنجره دانشجویان دانشگاه تهران فریاد زده شد و سه دانشجوی دانشگاه تهران یعنی بزرگ نیا، شریعت رضوی و قندچی در ازای فریادی که از سوی ملت ایران کشیدن پاسخ خود را با گلوله های مأموران حکومت کودتا دریافت کرده و در خون خود غلطیدند تا دلیلی باشد برای ناتمام بودن استکبارستیزی در این کشور.

این اتفاق و ریختن خون دانشجویان در دانشگاه سبب شد تا ماهیت استکباری شیطان بزرگ برای همگان روشن شده و تا امروز هیچ وجدان پاکی خونریز بودن شیطان بزرگ را کتمان نکند.

امروز بیش از چهار دهه است که از عمر انقلاب اسلامی میگذرد و دانشجویان این مرز و بوم در عرصه‌های جهاد علمی، ترویج فرهنگ اسلامی، سبک زندگی اسلامی، دفاع مقدس و هسته‌ای همواره پیشرو بوده اند و امروز هم یاد و نام شهدای جاوید ۱۶ آذر فراموش نشده و همچنان الگوی دانشجویان خواهد بود.

نوکران آمریکایی ها ۶۷ سال پیش خون دانشجویان را در دانشگاه تهران بر زمین ریختند و امروز هم خون افرادی همچون حاج قاسم ها و فخری زاده ها را در ممالک اسلامی به زمین میریزند.

 بی تردید در این برهه حساس نبرد همه‌جانبه و به خصوص اقتصادی آمریکای جهانخوار علیه عزت و استقلال ملت ایران دانشجوی مسلمان ایرانی با تأسی از قوه الهی، تبعیت از ولایت و طی مسیر همچون سیره شهدا در این جنگ نابرابر سربلند و پیروز خواهد بود.

 اداره کل ارزیابی نظارت بازرسی و رسیدگی به شکایات منطقه ۷ ضمن گرامی داشته یاد و خاطره ۱۶ آذر ۱۳۳۲ و همه شهدای دفاع از شرف و استکبار ستیزی ملت مسلمان ایران دانشجویان را به بازخوانی تاریخ مبارزات انقلاب اسلامی ایران و همچنین استکبار ستیزی ملت به منظور تعمیق رویه استکبارستیزی در قشر دانشگاهی فرا می خواند.