مدیر بانک خون بند ناف قزوین گفت: نمایندگی خون بند ناف استان از بهمن سال ۹۲ آغاز به کار کرده که از این زمان تاکنون یک هزار و ۲۰۰ نمونه خون بند ناف نوزادان قزوینی را ذخیره‌سازی کرده است.

به گزارش گروه دانشگاه پایگاه خبری دوم آذر: فاطمه دولت‌خواه روز سه شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به فرارسیدن روز جهانی خون بند ناف، اظهار داشت: خون بند ناف به‌عنوان خون جفتی شناخته شده و سرشار از سلول‌های بنیادی خون‌ساز است که متأسفانه پس از تولد نوزاد، به‌عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شود.

وی افزود: سلول‌های بنیادی که از بند ناف گرفته می‌شوند بسیار پرتوان هستند و نیز در اثر تکثیرهای پی درپی دچار پیری نمی‌شوند، به طوری که با تزریق و یا جایگزینی آن‌ها در مناطقی که به صورت جدی آسیب دیده‌اند می‌توانیم به بهبودی آن مناطق کمک کنیم. 

مدیر بانک خون بند ناف استان قزوین گفت: به‌دنبال کسب نتایج ارزشمند در درمان بیماری‌های لاعلاج با استفاده از سلول‌های بنیادی تشکیل بانک‌های نگه‌داری خون بند ناف مورد توجه قرار گرفت، به‌گونه‌ای که امروزه بانک‌های متعددی به‌صورت عمومی و اختصاصی جهت ذخیره‌سازی خون بند ناف در سراسر جهان راه‌اندازی شده است. 

دولت خواه اضافه کرد: در کشور ایران سال ۱۳۸۴ به همت پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی، فعالیت ها در زمینه ذخیره سازی خون بند ناف آغاز شد.

وی درباره موارد استفاده خون بند ناف اظهار داشت:  نخستین پیوند خون بندناف در سال ۱۹۸۸ میلادی در فرانسه و توسط گلوکمن به یک کودک مبتلا به کم‌خونی فانکونی انجام گرفت و به این ترتیب تا به امروز صدها پیوند موفق خون بند ناف صورت گرفته و مراکز بزرگ ذخیره این سلول‌ها در کشورهای مختلف جهان تاسیس شده است.

این مسوول افزود:  امروزه تحقیقات گسترده‌ای به‌منظور درمان بیماری‌ها و ضایعات عصبی، ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده قلبی و استخوانی، ترمیم سوختگی‌ها و ضایعات پوستی، ترمیم لوزالمعده و ترشح انسولین و ترمیم سایر بافت‌های آسیب‌دیده با استفاده از سلول‌های بنیادی مغز استخوان، خون بندناف و سایر سلول‌های بنیادی یک فرد بالغ درحال انجام است.

دولت خواه گفت: هم اکنون تحقیق در حوزه ترمیم لوزالمعده، ترشح انسولین و ترمیم سایر بافت‌های آسیب دیده با استفاده از سلول‌های بنیادی مغز استخوان، خون بندناف و سایر سلول‌های بنیادی یک فرد بالغ درحال انجام است.

وی اضافه کرد: به طور مشخص قابلیت استفاده از سلول‌های بنیادی خون بند ناف برای درمان بیماری‌هایی نظیر انواع سرطان خون، انواع کم‌خونی‌های مادرزادی، انواع سرطان غدد لنفاوی، تالاسمی، کم‌‎خونی داسی شکل، نقص‌های پلاکتی، نقص‌های مادرزادی سیستم ایمنی، اختلالات پلاسماسل، بیماری‌های ارثی مانند سندروم لش نیهان، هیپوپلازی غضروف و اختلالات سیستم ایمنی مادرزادی ثابت شده است.

مدیر بانک خون بند ناف استان قزوین اظهار داشت: شهروندان قزوینی می‌توانند جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با شماره‌های ۰۹۱۰۴۶۹۸۶۹۵ و ۳۳۲۴۲۳۳۴  تماس بگیرند.