معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی قزوین در نشست شورای برنامه ریزی جهاددانشگاهی استان تاکید کرد: اتکا به توان داخل یک مدل است که در شرایط جدید اقتصادی می‌تواند راه‌گشا باشد و اگر محصولی دارای عمق تکنولوژی بالایی باشد قطعا ارزش افزوده ایجاد خواهد کرد.

به گزارش گروه دانشگاه پایگاه خبری دوم آذر: امین خاکباز معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی قزوین،در جلسه شورای برنامه ریزی جهاددانشگاهی اظهار کرد: اتکا به توان داخل یک مدل است که در شرایط جدید اقتصادی می‌تواند راه‌گشا باشد. اگر محصولی دارای عمق تکنولوژی بالایی داشته باشد ارزش افزوده بالاتری خواهد داشت و به خاطر عمق تکنولوژی و اینکه فناوری در آن وجود دارد قدرت رقابتی محصول دانش‌بنیان نیز افزایش پیدا خواهد کرد و به صورت جدی می‌تواند در بازار ورود پیدا کند.

معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی قزوین یادآور شد: در اصل ۴۴ قانون اساسی بر کوچک‌سازی دولت تأکید شده است که بخش اعظم آن اجرایی و حتی ابلاغ نشده است بنابراین باید گفتمان اقتصاد مقاومتی شکل بگیرد و سیستم دولتی نسبت به شرایط کنونی کوچک شود. 

وی اضافه کرد: در خصوص اقتصاد مقاومتی باید بگویم که رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب عنوان کردند تا چند دهه قبل دنیا ۲ قطبی بود که با پیروزی انقلاب اسلامی سه قطبی شد و یک قطب آن فروپاشید و اکنون ۲ قطب باقی‌مانده که یک قطب آن انقلاب اسلامی است. اگر ما امروز داعیه‌ تمدن‌سازی را داریم نمی‌توانیم مبتنی بر مدل‌های اقتصادی غربی یا شرقی یک تمدن جدید ایجاد کنیم. مثلاً مانند این است که بگوییم می‌خواهیم سیستم اقتصادی خود را سامان دهیم که این امر در سیستمی که بانکداری بر اساس علوم غربی و ربا است ممکن نخواهد بود.

خاکباز اشاره کرد: رهبر معظم انقلاب در ابلاغ اقتصاد مقاومتی آوردند که این نظریه، الگویی الهام‌بخش از نظام اقتصادی اسلام است. اقتصاد مقاومتی اقتصادی با تکیه بر دانش و فناوری، درون‌زا، برون‎گرا، پویا و پیش‌رو است، این مدلی است که در کشور ما جواب می‌دهد و اگر اقتصاد مقاومتی را در کشور پیاده می‌کردیم امروز به این اقتصاد ریاضتی نمی‌رسیدیم، در حقیقت این مسئله‌ای است که باید خیلی جدی به آن فکر کنیم.

اقتصاد مقاومتی باید به یک مطالبه عمومی تبدیل شود

وی متذکر شد: مطالبه‌گری اقتصاد مقاومتی توسط مردم مهم است، مردم، مسئولین و رسانه‌ها باید پیگیر این موضوع باشند تا این سیاست اجرایی شود. اشکال عمده‌ این است که از سوی مردم و رسانه‌ها پیگیری وجود ندارد و مسئولان نیز درگیر روزمرگی هستند. نباید به انتخابات آمریکا و غیره چشم بدوزیم بلکه باید اقتصاد مقاومتی به یک مطالبه عمومی تبدیل شود در غیراین‌صورت این وضعیت ادامه خواهد داشت.