با شیوع کرونا مراکز آموزشی به‌ناچار به آموزش مجازی روی آوردند، برای این کار هرکدام سامانه‌ای را برای اجرای آموزش آنلاین انتخاب کردند، اما سامانه مناسب برای آموزش آنلاین باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

به گزارش گروه دانشگاه پایگاه خبری دوم آذر: علیرضا زمانی، IT جهاد دانشگاهی قزوین در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آموزش مجازی، تصریح کرد: در آموزش مجازی دو اصطلاح کلاس آنلاین و دوره آموزشی مجازی مطرح است، کلاس آنلاین به سامانه‌ای گفته می‌شود که ارتباط دوطرفه شامل ارسال پیام، صوت و فایل را به‌صورت همزمان ایجاد می‌کند، یعنی هر پیغامی که ارسال می‌شود همان لحظه پاسخ را دریافت می‌کند همچنین این ارتباط می‌تواند به‌صورت تصویری باشد و تصویر فرد را در حین صحبت ببینید.

وی افزود: نرم‌افزارهای شبکه اجتماعی شامل واتساپ و اسکایپ در حوزه کلاس آنلاین می‌توانند استفاده شوند اما کلاس آنلاین در این شبکه‌های اجتماعی به‌نوعی جلسه آنلاینی است که نمی‌تواند نیاز آموزشی ویژه دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی را پاسخ دهد و برخی از نیازها اعم از اشتراک گذاری فایل، بارگذاری فایل ارائه و اشتراک گذاری دکستاپ را رفع نمی‌کند بنابراین برای استفاده از کلاس آنلاین بهتر است که از سامانه‌های مختص این موضوع استفاده کنیم.

مدیر IT جهاد دانشگاهی قزوین اظهار کرد: اما دوره‌های آموزشی مجازی به دوره یا سامانه‌ای گفته می‌شود که هدفش حذف فرایندهای کاغذی و حضوری است، دوره‌های آموزش مجازی برخلاف کلاس آنلاین نیازمند همزمانی نیست که پاسخ هر پیام را در لحظه دریافت کنید، کاربرد این سامانه‌ها این‌طور است که تمام فرایندهای آموزشی فیزیکی اعم از ثبت نام، ارسال تکلیف و برگزاری آزمون را به حالت مجازی تبدیل می‌کند.

وی عنوان کرد: اگرچه آزمون و سایر موارد دوره‌های مجازی تحت وب در فضای مجازی رخ می‌دهد اما دلیلی بر همزمانی وجود ندارد. همزمانی تفاوت اصلی سامانه کلاس آنلاین و دوره‌های آموزش مجازی است، دوره‌های مجازی افزونه پیوستی دارند که در صورت نیاز شاگرد و استاد می‌توانند به سامانه کلاس آنلاین متصل و باهم صحبت کنند، در واقع کلاس آنلاین زیرشاخه سامانه دوره آموزشی مجازی است.

کدام نرم‌افزار آموزش آنلاین موجود در بازار بهتر است؟

زمانی با اشاره به نرم‌افزارهای رایج درزمینهٔ کلاس آنلاین و آموزش مجازی خاطرنشان کرد: در حوزه کلاس آنلاین دو نرم‌افزار ادوب کانکت (Adobe connect) و بیگ بلو باتن (bigbluebutton) بیشترین استفاده را در داخل کشور دارند که هرکدام ویژگی‌های خاص خودش را دارد.

وی عنوان کرد: ادوب کانکت (Adobe connect) نرم‌افزار متعلق به شرکت Adobe است و ایران توسط این شرکت تحریم شده و امکان خرید و استفاده مستقیم این نرم افزار وجود ندارد، در داخل کشور آن را کرک (Crack)  می‌کنند و با قیمت بالایی در اختیار مشتری می‌گذارند.