۲۴ تیم در مرحله مقدماتی مناظره به رقابت پرداختند که ۱۲ تیم به مرحله بعد راه پیدا کردند.

به گزارش گروه دانشگاه پایگاه خبری دوم آذر؛مرحله مقدماتی هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره در استان قزوین در حال برگزاری است.
این دوره از مسابقات در استان قزوین با مناظره گروه‌های «مرسل» و «شهید حسن باقری» با گزاره «دولت حق متوقف کردن سفرهای زیارتی شهروندان را به علل سیاسی ندارد» آغاز شد که در پایان این رقابت گروه «مرسل» به مرحله بعدی راه پیدا کرد.
دو گروه «نطق برتر» و «جزء از کل» نیز با گزاره «اصلی‌ترین دلیل فراگیر نشدن پیام‌رسان‌های داخل ضعف تکنولوژیک آن‌هاست» با هم به رقابت پرداختند که درنهایت گروه «نطق برتر» با پیروزی بر تیم مقابل راهی مرحله بعد شد.
تیم‌های «تحول» و «نواندیشان» نیز با گزاره «انقلاب اسلامی موجب تقویت جایگاه زنان در نظام حقوقی ایران شد» به مناظره با هم پرداختند که گروه «تحول» به مرحله بعد راه یافت و در مناظره بین تیم‌های «شهید حجت اسدی» و «راحیل» با گزاره «اظهارات متهمین اقتصادی باید کاملا علنی و بدون محدودیت به اطلاع عموم برسد» نیز تیم «راحیل» راهی مرحله بعدی شد.
تیم «منادیان سلامت» نیز با گزاره «اردوهای جهادی منشا پیشرفت‌های چشم‌گیری در مناطق محروم است» با پیروزی بر تیم «ندای حق» به مرحله بعد راه یافت و در رقابت بین تیم‌های «پیام‌آوران نور» و «میقات» نیز با گزاره «ملاحظات سیاسی قوه قضائیه، عامل اصلی اصلی مفاسد اقتصادی است» تیم «میقات» برنده این رقابت شد.
تیم‌های «رایان» و «اندیشه» با گزاره «ازدواج موقت می‌تواند جلوی انحرافات جنسی را در جامعه بگیرد» با هم به رقابت پرداختند که در پایان تیم «رایان» پیروز این مناظره شد؛ دو تیم «شهید حمید محمدرضایی» و «کد ۲۳۳» نیز با گزاره«ریشه مفاسد اقتصادی در ساختار اداری کشور است» با هم به رقابت پرداختند که در پایان تیم «کد ۲۳۳» راهی مرحله بعد شد.
در مناظره بین تیم‌های «آرمان» و «شهید احمدی‌روشن» با گزاره «جدایی حوزه و دانشگاه مانع اصلی تولید علوم انسانی اسلامی است» تیم «آرمان» راهی مرحله بعد شد؛ در مناظره بین تیم‌های «شهید عالم باقری» و «آیتار» با گزاره «مهم‌ترین مانع توسعه کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها احساس نبود آزادی بیان است» تیم «آیتار» پیروز این مناظره شد و به مرحله بعد راه پیدا کرد.
تیم‌های «دیانویا» و «مدافعان فرهنگ» نیز با گزاره «برای مدیریت اقتصاد کشور در دوران تحریم‌ها الحاق به FATF ضروری است» با هم رقابت کردند که در پایان تیم «مدافعان فرهنگ» به مرحله بعد راه یافت؛ در مناظره بین تیم‌های «شهید دیالمه» و «اتاق آسمان» نیز با گزاره «تحریم و منزوی‌سازی کشورها اثرات مثبتی نظیر خودکفایی و توسعه علمی آن‌ها را در پی دارد» این تیم «اتاق آسمان» بود که توانست به مرحله بعد راه پیدا کند.

مرحله یک‌هشتم نهایی این دوره از مناظرات سی‌ویکم فروردین ماه در سالن همایش دانشکده علوم انسانی برگزار خواهد شد که ۱۲ تیم در شش مناظره به رقابت خواهند پرداخت.