دبیر کل و مدیر اجرائی «جمعیت مبارزه با دخانیات» و مشاور پژوهشی مرکز تحقیقات کنترل دخانیات این سازمان مردم‌نهاد و مسئولین جهاد دانشگاهی استان قزوین پیرامون اهداف آموزشی-درمانی مشترک در حیطه سلامت عمومی و بررسی طرح سی کار بجای سیگار هم‌اندیشی و مذاکره کردند.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان قزوین، فرشاد پیله‌چی رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین مأموریت‌های جهاد دانشگاهی را به عنوان اهم برنامه‌ها، «تولید علم و تجاری‌سازی دانش»، «برنامه‌ریزی فاخر فرهنگی و حرکت در مسیر تمدن نوین اسلامی» و «تربیت نیروی انسانی مومن و انقلابی و متخصص» عنوان نمود  و اظهار کرد: یکی از بخش‌های این نهاد دراستان قزوین حوزه معاونت پژوهش و فناوری است، که امروز از  مرکز خدمات تخصصی هنر و معماری، مرکز خدمات تخصصی تله مدیسین درمان ناباروری (به عنوان اولین و تنها مرکز داخلی کشور برای درمان ناباروری با استفاده از دانش پیشرفته پزشکی از راه دور یا تله‌مدیسین)، آزمایشگاه پاتوبیولوژی، بانک خون بند ناف رویان و مراکز دیگر تشکیل می‌شود.

وی افزود: در تداومِ این مسیر، مقوله‌ای که مشارکت بیشتری را می‌طلبد، پروژه‌ی مجتمع درمانی جهاد دانشگاهی قزوین شامل سانترِ مرکزی برای ارائه‌ی خدمات، مرکز جامع توانبخشی، مرکز پیشگیری و ارتقای سلامت، مرکز پرستاری در منزل و سایر روندهای مرتبط با حیطه‌ی بهداشت و سلامت همگانی است.

رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین عنوان کرد: این واحد در حوزه معاونت آموزشی نیز با بهره‌برداری از مرکز آموزش های تخصصی کوتاه مدت، سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان و مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی قزوین زمینه‌ها و بسترهای آموزشی – ارتقای سلامت را دارد.

سی کار بجای سیگار!

در ادامه سعید تاسا مدیر پروژه مجتمع درمانی جهاد دانشگاهی استان قزوین، طرح پیشنهادی مشارکت با «جمعیت» در مورد پیشگیری و کنترل مصرف «سیگار» را در قالب «سی کار» و سی فعالیتِ مبارزه با دخانیات معرفی نمود که در جهت هم‌افزایی نیروهای موجود صورت پذیرد.

وی عنوان کرد: سالانه مبالغ هنگفتی صرف مبارزه با مصرف دخانیات در کشور می‌شود، مسائل فرهنگی، اجتماعی و درمانی مواردی هستند که در مبارزه با مصرف دخانیات به آنها پرداخته می‌شود؛ اما می‌توان با اختصاص بخشی از همین هزینه، در کنار فعالیت فرهنگی، اجتماعی و درمانی در مبارزه با سیگار، اشتغال و سی کار آفرید.

 

در انتهای نشست، دکتر محمدرضا مسجدی دبیر کل «جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران» ضمن تأکید بر بودجه‌ی ۱۰۰ میلیاردی تصویب شده‌ی مالیات بر دخانیات، ظهار کرد: متأسفیم که حتی با توجه به افزایش دو تا سه برابریِ قیمت سیگارهای ایرانی و خارجی طی ماه‌های اخیر، این رقم‌های چند هزار میلیارد تومانی به جای ورود به چرخه‌ی سلامت همگانی کشور و تزریق در پروژه‌های مشارکتیِ بهداشت و درمانِ مردمی، نصیب تولیدکننده، واسطه و واردکننده می‌شود.

وی ادامه داد: به این ترتیب دولت نیزعواید لازم را ندارد که طبق قوانین موجود، سازمان‌های مردم‌نهاد حیطه‌ی کنترل و مبارزه با دخانیات، مطالبه‌گر سهمیه‌ی ۲۰ درصدی مشارکت‌های مردمی باشند.

مسجدی عنوان کرد: با این حال، ما حمایت‌گر و پذیرای هر طرح مشارکتی هستیم که منجر به کاهش مصرف دخانیات در سطح کشور گردد و ضمنِ ارج نهادن بر فعالیت‌های مثمرثمر دادستان محترم قزوین که قاطعانه در مقابل گسترش مقوله‌ی قلیان ایستاده و با صراحت در جهت کنترل قلیان در مهمانسراها، بوستان‌ها و اماکن تفریحی منطقه‌ی خود فعالیت دارد، آمارِ ۳۰درصدیِ مصرف قلیان در دختران در مقابل آمار ۳ درصدیِ سیگار شیدنِ دختران را اعلام می‌نماییم.

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران اظهار کرد: در این راستا، ضرورت فعالیت‌های مضاعف مشارکتی صدا و سیما، جمعیت هلال احمر و جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات را شاهدیم، در چنین شرایطی، ضمن مصرف کمتر مواد دخانی در جامعه، با کنترل دخانیات و کاهش ۳۰ درصدی معضل سرطان در کشور، هزینه‌های درمانی و تبعات اقتصادی-بهداشتی خانواده‌ها را نیز اصلاح نموده‌ایم.

مسجدی افزود: همچنین در این میان با وجود فعالیت‌های «شبکه ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر»، «آزمایشگاه جامع سرطان» و همچنین کلینیک‌های رایگان ترک سیگار موجود، باز نیز بر مقدّم بودن پیشگیری بر درمان و تخصیص بودجه و فعالیت‌های بیشتر بر مقوله‌ی پیشگیری و کنترل تأکید داریم.