مراسم گرامی داشت اولین سالگرد شهادت سردار بزرگ اسلام شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و هم رزمانش، با حضور سردار عبدالله عراقی، رئیس اداره امنیت معاونت اطلاعات ستاد کل نیروهای مسلح، دکتر ناصر حمیدی، سرپرست دانشگاه، مدیران، استادان، کارکنان و دانشجویان و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در مسجد امام رضا (ع) دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، در این مراسم که به صورت زنده از شبکه های مجازی دانشگاه برای دانشجویان پخش شد؛ سردار عبدالله عراقی، رئیس اداره امنیت معاونت اطلاعات ستاد کل نیروهای مسلح ضمن عرض تسلیت ایام فاطمیه و گرامی داشت سالروز شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، به آیه ۲۳ سوره احزاب اشاره کرد و گفت: در این آیه شریف آمده است:” در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند) و بعضی دیگر در انتظارند و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند.” شهید سلیمانی و یاران و هم رزمان شهیدش، مصداق عینی این آیه شریف هستند.

رئیس اداره امنیت معاونت اطلاعات ستاد کل نیروهای مسلح افزود: شهید سلیمانی با نثار خون پاک و مطهرش به شایستگی به وظیفه خود عمل کرد و در حال حاضر ما نیز باید ادامه دهنده راه این شهید بزرگوار باشیم.

وی تصریح کرد: افرادی که ادامه دهنده این راه هستند؛ ممکن است در زندگی روزمره به هر سمتی بلغزند؛ اما اگر به شهدا و جانفشانی های این بزرگواران ایمان داشته باشیم؛ مطمئنا شهدا هدایتگر ما خواهند بود و با دست گیری، ما را به راه درست و اصلی هدایت خواهند کرد.

فرمانده قزوینی دوران دفاع مقدس در ادامه به بیان خاطراتی از شهید سلیمانی پرداخت و گفت: بنده افتخار آشنایی ام با این شهید بزرگوار از سال ۶۲ و در عملیات خیبر بود و اخلاق نیکو، مدیریت توانمند، صداقت، ایمان، عشق به ولایت و حضرت اباعبداله(ع) را از نزدیک در وجود ایشان شاهد بودم.

جانشین سابق فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خاطر نشان کرد: بنده در جبهه مقاومت و در جنگ با داعش نیز افتخار همراهی با شهید سلیمانی را داشتم و نکته بسیار مهم و جالب برای بنده، محبوبیت فراوان این شهید بزرگوار در نزد رزمندگان مدافع حرم هم چون سپاه فاطمیون، زینبیون، حیدریون، حزب اله و کتائب از کشورهایی هم چون افغانستان، پاکستان، عراق، لبنان و سوریه بود. این رزمندگان خود را سرباز حاج قاسم دانسته و به ایشان ارادت ویژه ای داشته و از صمیم قلب این شهید بزرگوار را دوست داشتند.

فرمانده سابق سپاه محمد رسول‌الله یادآور شد: شهید سلیمانی در عین صلابت و قدرت بالای تصمیم گیری در دوران دفاع مقدس و در جنگ با داعش وقتی خبر شهادت یارانش را می شنید به گوشه ای می رفت و آنچنان برای آن شهید گریه می کرد، گویی فرزند خود را از دست داده است.

وی در ادامه با اشاره به سخنان پیامبر اکرم (ص) در خصوص نعمت امنیت در جامعه گفت: رسول خدا ، وجود امنیت و سلامتی را به عنوان نعمت های بزرگ خداوند نام بردند؛ بنده از نزدیک ناامنی که داعش بر سر مردم سوریه و عراق آورد را مشاهده کردم. اگر رشادت ها و مدیریت توانمند و استعداد بالای نظامی شهید سلیمانی و هم رزمانش نبود؛ امروز داعش امنیت جهان را از بین برده بود. همچنین نیروهای کشور روسیه با آن قدرت نظامی قدرتمند در جنگ با داعش از دستورات این شهید تبعیت داشت و به عنوان نیروی هوایی پشتیبان، هر نقطه ای که سردار سلیمانی دستور حمله می داد به آن منطقه شلیک می کرد.

رئیس اداره امنیت معاونت اطلاعات ستاد کل نیروهای مسلح، سردار سلیمانی را نماد قهرمان ملی و قهرمان دنیای اسلام دانست و افزود: اگر داعش از بین نمی رفت؛ امنیت اروپا و آمریکا با مشکلات بسیاری مواجه می شد پس امنیت امروز کشور و جهان، مرهون و مدیون رشادت های سردار سلیمانی است.

وی در پایان با تشکر از نهاد مقام معظم رهبری و مدیران دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برای برگزاری این مراسم گفت: برگزاری این مراسم با توجه به بیماری کرونا در این شرایط سخت است. ان شاء الله به برکت خون این شهیدان هر چه زودتر این بیماری منهوس از کشور و دنیا رخت ببندد.

سردار شهید سلیمانی به واقع سردار دل ها بود

حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد محبی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان قزوین نیز در سخنانی با تسلیت ایام فاطمیه(س) به برگزاری مراسم اولین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در این دانشگاه اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط موجود از دکتر حمیدی برای برگزاری این مراسم تقدیر و تشکر می کنم.

 وی در ادامه افزود: با شهادت سردار سلیمانی، زنگار دل های دنیوی ما پاک شد. ایشان به واقع سردار دل ها و سیدالشهدای مقاومت بود.

حجت الاسلام والمسلمین محبی در ادامه به بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: شهید سلیمانی تحقق عینی بیانیه معظم له است.

وی تصریح کرد: دانشگاه ها به عنوان بازوی اصلی ولایت فقیه برای تحقق بیانیه دوم یعنی تحقق تمدن نوین اسلامی مطرح هستند و باید به سمت تمدن سازی اسلامی حرکت کنند.

حجت الاسلام والمسلمین محبی یادآور شد: به همین منظور باید اتحادیه ای بین مسلمانان منطقه با محوریت ایران در حوزه های فن آوری تشکیل شود و دانشگاه آزاد اسلامی قزوین با توجه به داشتن زیرساخت های مناسب، امکان جذب تعداد زیادی از دانشجویان کشورهای همسایه هم چون عراق و افغانستان را دارد.

وی درادامه گفت: این دانشگاه می تواند به عنوان قرارگاهی مهم برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی و مقاومت در برابر با استکبار جهانی و صدور دست آوردهای علمی به منطقه، مطرح و شناخته شود.

حجت الاسلام والمسلمین محبی در پایان با تشکر از حضور سردار عراقی در این مراسم اظهار داشت: سردار عراقی به عنوان یکی از فرماندهان قزوینی در دوران دفاع مقدس و در جبهه مقاومت و مبارزه با داعش زحمات بسیاری را متحمل شدند و برای استان قزوین مایه مباهات هستند.امیدواریم بتوان از حضور و توانمندی های این سردار رشید در رشد و توسعه استان استفاده لازم صورت گیرد.

در ادامه این مراسم از سوی دکتر ناصر حمیدی، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی قزوین و حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد محبی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان قزوین، به پاس رشادت ها و دلیری های سردار عبداله عراقی در دوران دفاع مقدس و جبهه مقاومت، لوح تقدیر اهدا شد.

در پایان، حاضران در این مراسم با حضور در مزار گلزار شهدای گمنام دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، ضمن قرائت فاتحه، با آرمان های امام (ره) و شهدا تجدید پیمان کردند.