مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان قزوین اظهار داشت: یکی از بارزترین حرکت های دانشگاه را می توان در حوزه آرمان های انقلاب و ظلم ستیزی مشاهده کرد و در واقع سنگ بنای انقلاب اسلامی توسط دانشگاهیان نهاده شده است.

 به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه علوم پزشکی قزوین، حجت الاسلام والمسلمین حسین حیدری در گفت و گو با «پایش قزوین» با تبریک ایام فرخنده دهه فجر و چهل و دومین بهار انقلاب اسلامی و گرامی داشت یاد و خاطره شهدا و امام شهدا، در تشریح نقش دانشگاهیان در انقلاب اسلامی گفت: ورود دانشگاه به بحث آرمان های انقلاب را باید پیش از حرکت ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ مورد بررسی قرار داد؛ تقریبا ۱۰ سال پیش از آن ، در جریان ملی شدن صنعت نفت، یکی از بارزترین حرکت های دانشگاه در حوزه ظلم ستیزی و آرمانخواهی انقلابی شکل گرفت.

وی با اشاره به واقعه ۱۶ آذر ۱۳۳۲ و شهادت سه تن از دانشجویان در تظاهرات اعتراض آمیز علیه سفر ریچارد نیکسون، معاون وقت رئیس جمهور آمریکا در ایران، افزود: آن هنگام که این حرکت روی داد و ما شاهد ورود دانشگاه به فعالیت های انقلابی بودیم هنوز خیلی از حوزه ها وارد بحث انقلاب نشده بودند.

مسئول نهادنمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی قزوین با بیان اینکه، گفته آیت الله شهید سیدمحمد بهشتی که «دانشگاه و دانشجو موذن یک جامعه است»، در واقع نقش دانشگاهیان را نشان می دهد؛ تاکید کرد: بیداری این موذن ها بود که جامعه را بیدار کرد و پس از آن هم، همه حرکت هایی که در جامعه شکل گرفت پایه اصلی اش جریان سازی هایی است که دانشگاه ها و دانشگاهیان داشتند.

حجت الاسلام حیدری ادامه داد: اینکه مرحوم حضرت امام (ره) فرمودند: «مبدا تحول جامعه دانشگاه است» شعاری نبود، بلکه حرفی واقع گرایانه بود؛ حرفی که رخدادهای تاریخی نیز آن را تایید می­کنند؛ وقتی پرونده انقلاب اسلامی و دانشگاه­ها را بررسی می کنیم، هر چه می بینیم برگه افتخار است. شهید چمران، شهید بابایی و شهید باکری و صدها مانند این شهیدان تربیت شده همین دانشگاه ها هستند.

وی با تاکید بر این نکته که در همه عرصه و صحنه ها در طول چند دهه، نقش دانشگاه و دانشگاهیان پر رنگ بوده و هست؛ یادآور شد: در همه صحنه ها، قبل، حین و بعد از انقلاب اسلامی از جمله دفاع مقدس و دفاع از حرم اهل بیت حضور پر قدرت دانشگاهیان  چشمگیراست.

مسئول نهادنمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه های استان همچنین با بیان اینکه، تاکنون چند صد شهید در حوزه سلامت از دانشگاه های علوم پزشکی کشور تقدیم شده اند که این ها افتخاری برای حفظ نظام است؛ تصریح کرد: تولید واکسن حرکتی عظیم است که امروز دانشگاهیان ما در آستانه انجام آن هستند و بسیاری از افتخارات در بسیاری از زمینه ها توسط دانشگاهیان صورت می گیرد و در واقع سنگ بنای انقلاب توسط آن ها نهاده شد و در شرایط کنونی نیز از آرمان های انقلاب دفاع می­کنند.