با حضور دکتر ناصر حمیدی، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین، نشست تخصصی سرگروه ها و استادان دفاع مقدس با حضور اعضاء و سرهنگ کردی جانشین مدیرکل بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس استان قزوین و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در اتاق شورای سالن آمفی تئاتر علامه رفیعی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، دکتر ناصر حمیدی، در این نشست ضمن تسلیت شهادت امام هادی (ع) در سخنانی به اهمیت و جایگاه ارزش های دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: به دلیل اهمیت موضوع دفاع مقدس با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، درس دفاع مقدس به عنوانی یکی از دروس عمومی در آموزش عالی گنجانده شد.

وی افزود: دوران دفاع مقدس زمینه ظهور نبوغ جوانان ایرانی در عرصه های مدیریتی، نظامی و پزشکی بود. اگر امروز در عرصه های پزشکی دارای پزشکان حاذق هستیم و یا در عرصه های نظامی جزو قدرت های جهان هستیم؛ به دلیل رشد و بروز خلاقیت های جوانان در این ایام بود چرا که در آن دوران ابرقدرت های شرق و غرب همه حمایت خود را از صدام می کردند و کشور در تامین تجهیزات خود با کمبودهای بسیاری مواجه بود. اما امروز می بینیم که جنگ تحمیلی به عنوان یک نعمت باعث شکوفایی بسیاری از استعدادها در کشور شده است.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی قزوین با اشاره به اهمیت تبیین دوران دفاع مقدس برای دانشجویان خاطرنشان کرد: با توجه به حضور استادان توانمند و متعهد و با سابقه در عرصه دفاع مقدس و با توجه به سابقه بسیار درخشان قزوین در این عرصه باید این دانشگاه در این حوزه هم چون عرصه های دیگر پیشتاز و پیشگام باشد.

وی در پایان به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص یادآوری جانفشانی های جوانان در دوران جنگ تحمیلی به نسل جدید اشاره کرد و گفت: با استفاده از ابزارهای نوین می توان در مبارزه با جنگ نرم و در جهت پیشبرد اهداف نظام و منویات مقام معظم رهبری در این راستا حرکت کرد.

دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در جهت اهمیت به موضوع دفاع مقدس جزو دانشگاه های پیشرو بوده است

در ادامه این مراسم سرهنگ علی کردی، جانشین مدیرکل بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس استان قزوین با تشکر از دکتر حمیدی برای برگزاری این نشست گفت: دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در جهت اهمیت به موضوع دفاع مقدس جزو دانشگاه های پیشرو بوده است.

وی افزود: دکتر حمیدی به عنوان فردی انقلابی و یک بسیجی به تمام معنا، توجه وافری به موضوع دفاع مقدس و انتقال رسالت و اهداف این دوران به دانشجویان داشته و دارند.

سرهنگ کردی در ادامه با اعلام آمادگی بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس استان قزوین برای ارائه دست آوردهای سخت افزاری و نرم افزاری دوران دفاع مقدس به دانشجویان یادآور شد: در حوزه چاپ و تدوین کتاب، ساخت و ارائه کلیپ هایی با موضوع دفاع مقدس، برگزاری کارگاه های آموزشی، حمایت از پایان نامه های ارشد و رساله های دکترا با موضوع دفاع مقدس آماده کمک به دانشجویان و استادان هستیم.

وی در پایان گفت: باید با به کارگیری امکانات جدید و به روز و دعوت از فرماندهان جنگ برای بازگویی ناگفته های جنگ تحمیلی برای دانشجویان، ضمن جذب این قشر فرهیخته نسبت به موضوع دفاع مقدس در آنان انگیزه ایجاد کرد؛ در این راستا حضور فرماندهان قزوینی که در دوران دفاع مقدس از چهره های مطرح این دوران بودند نیز بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

کشور مدیون دوران دفاع مقدس است

در ادامه این مراسم حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد محبی، رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان قزوین، در سخنانی با تسلیت شهادت امام هادی (ع) گفت: این دانشگاه با حضور شخصیت بسیجی هم چون دکتر حمیدی در راستای تکریم سرداران مطرح جنگ تحمیلی هم چون سردار عبدالله عراقی از فرماندهان قزوینی دوران دفاع مقدس و دفاع از حرم و جنگ با داعش پیشگام و پیشقدم بوده و با توجه به همه محدودیت های موجود بسیار خوب عمل کرده است.

وی افزود: دوران دفاع مقدس به عنوان گنج و منبع عظیمی برای نظام بوده و بسیاری از پیشرفت های کشور مدیون جنگ تحمیلی و این دوران است.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد محبی در پایان گفت: باید راه شهدا و آرمان های ایثارگران برای جوانان تبیین و شناسانده شود.

سپس خدیجه بکشلو، مدیر امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین در سخنانی، به اهداف برگزاری این جلسه اشاره کرد و گفت: نشست تخصصی سرگروه ها و استادان درس دفاع مقدس با هدف ارتقای کیفیت ارائه درس دفاع مقدس در دانشگاه های آزاد اسلامی استان، بررسی راهکارهای تشویق و ترغیب دانشجویان برای گرفتن پایان نامه های ارشد و رساله های دکترا با موضوع دفاع مقدس، تشکیل و بروز رسانی کتابخانه جامع تخصصی دفاع مقدس، تشکیل و راه اندازی نمایشگاه دائمی شهدا و دفاع مقدس، برگزاری دوره های آموزشی ضمن خدمت با موضوع دفاع مقدس برای استادان و کارکنان از مهم ترین موضوعات و دلایل برگزاری این نشست است.

وی افزود: از حمایت های دکتر حمیدی نسبت به موضوع دفاع مقدس و تکریم دانشجویان و خانواده های شاهد و ایثارگر در دانشگاه های آزاد اسلامی استان قزوین بسیار قدردان هستم و مطمئنا با دوراندیشی و حمایت های ایشان شاهد گام های بسیار خوبی در این راستا خواهیم بود.

در پایان تعدادی از استادان درس دفاع مقدس، در خصوص ارتقای سطح کمی و کیفی و اثرگذاری بیشتر این موضوع در نزد دانشجویان، نظرات و پیشنهادات خود را بیان کردند.