دومین نشست مجازی شورای هماهنگی سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی، روز دوشنبه ۱۵ دیماه با حضور وزیر علوم، تحقیقات وفناوری برگزار شد و موضوع مرجعیت ملی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) جهت ارتباط با دانشگاه های جاده ابریشم مورد بررسی قرار گرفت. در این نشست که با حضور دکتر علی خاکی صدیق، معاون آموزشی، …

دومین نشست مجازی شورای هماهنگی سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی، روز دوشنبه ۱۵ دیماه با حضور وزیر علوم، تحقیقات وفناوری برگزار شد و موضوع مرجعیت ملی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) جهت ارتباط با دانشگاه های جاده ابریشم مورد بررسی قرار گرفت.

در این نشست که با حضور دکتر علی خاکی صدیق، معاون آموزشی، دکتر غلامحسین رحیمی معاون پژوهش و فناوری این وزارت، دکتر صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان و دکتر پاکتچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در یونسکو، دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر و رییس مرکز همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و  دکتر سید ابوالحسن نائینی رییس دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) و دکتر روح اله بیات معاون امور بین الملل این دانشگاه در سالن شهدای جهاد علمی برگزار شد، با اشاره به ظرفیت‌های موجود در کشور گفت: توسعه و حمایت از ظرفیت‌ها در فضاهای بین‌المللی آثار تحریم‌ها را کم‌رنگ می‌کند و باعث توسعه فعالیت‌های فرهنگی، علمی و فناوری می‌شود.

وزیر علوم در ادامه افزود: ظرفیت‌ها و فعالیت‌های نهادهای بین‌المللی نباید به شکل پراکنده و منفرد باشد و باید نهادها و مراکز و سازمان‌های بین‌المللی انسجام و همبستگی داشته باشند و از تجربیات به نحو احسن استفاده شود.

وی به نقش سایر وزارتخانه‌ها اشاره کرد و گفت: در کنار خود وزارتخانه‌هایی مانند امور خارجه، فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و نیرو و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را داریم که باید با برگزاری نشست‌های مشترک با این وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها از ظرفیت‌های آنان نیز در بحث فعالیت‌های بین‌المللی استفاده کنیم و با هم‌افزایی و همکاری با این نهادها و سازمان‌ها از پراکنده‌کاری‌ها جلوگیری نمائیم.

وی در ادامه افزود: در بحث جاده ابریشم و کشورهای حاشیه اقیانوس هند در یک فضای رقابتی قرار داریم که باید تلاش کنیم سابقه فرهنگی و تاریخی‌مان را نشان دهیم بدون آنکه به موجودیت کشورهای دیگر در این حوزه تعرضی داشته باشیم و در داخل کشور هم نباید فضایی ایجاد شود که منجر به رقابت‌های محلی و منطقه‌ای شود.

وزیر علوم به نقش هماهنگی ستاد وزارت علوم اشاره کرد و گفت: در وزارت علوم باید نقش هماهنگ‌کننده قوی را داشته باشیم و در فصل مطرح شدن بودجه در مجلس شورای اسلامی از ظرفیت‌های وزارت علوم استفاده کنیم تا از یک ردیف حمایتی برخوردار شویم تا در فعالیت‌های بین‌المللی نقاط ضعف مانند پرداخت نشدن حق عضویت‌ها را از طریق این ردیف حمایتی پرداخت کنیم. لذا باید از کرسی‌ها و ظرفیت‌های بین‌المللی در این برهه زمانی پشتیبانی و حمایت صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه هر چه تحریم‌ها بیشتر می‌شود اهمیت حضور ما در میادین بین‌المللی نیز حساس‌تر می‌گردد، افزود: باید در مورد فعالیت‌های فرهنگی و علمی در سطح بین‌المللی تبلیغات بیشتری انجام دهیم که باعث امیدواری دانشجویان، نسل جوان و اهالی آکادمیک کشور باشیم.

دکتر صدیقی درخصوص نقش نمایندگی‌ها و حضورشان در فضاهای بین‌المللی گفت: تاکید ما بر این است که این نمایندگی‌ها ملی باشند و از همه ظرفیت‌های دانشگاهی کشور استفاده کنند و فقط مختص به یک یا دو دانشگاه نشوند.

دکتر نائینی، رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) نیز ضمن اشاره به اهمیت جایگاه شهر قزوین و دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در شبکه دانشگاه های جاده ابریشم به تشریح برنامه ها و اقدامات دانشگاه در این شبکه دانشگاهی موسوم به SUN پرداخت.

گفتنی است دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) یکی از دانشگاه های فعال در بخش علمی، دانشگاهی و نیز فعالیت های دانشجویی است.

رئیس سازمان امور دانشجویان در خاتمه خاطرنشان کرد: استفاده از پتانسیل همکاری‌های دانشجویی و برگزاری جشنواره‌های فرهنگی، علمی و ورزشی در پروژه‌هایی مانند جاده ابریشم می‌تواند نقش کشور را در دوران تحریم‌ها پر رنگ‌تر کند.