نشست صمیمی دکتر محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اساتید، رؤسای دانشکده ها و مدیران گروه دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در سالن آمفی تئاتر علامه رفیعی واحد قزوین برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، دکتر طهرانچی در این نشست با محکومیت کشتار مردم مظلوم غزه توسط رژیم اشغالگر قدس و قدردانی از میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین، گفت: امیدوارم بتوانیم با استفاده از نظرات، پیشنهادات و انتقادات استادان و اعضای هیات علمی در جهت رفع مشکلات موجود اقدام کنیم.

وی افزود: باید با طرح های نو، یادگیری، اندیشه ها، همفکری و هم اندیشی استادان و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی به جلو حرکت کنیم. پیشرفت دانشگاه بدون تحول امکانپذیر نیست. تحول در آموزش از مباحث بسیار جدی است، چرا که یکی از دغدغه های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری است.

وی با اشاره به بیانه گام دوم و برکات انقلاب اسلامی به تشریح نقش دانشگاه آزاد اسلامی در نظام آموزش عالی کشور پرداخت و گفت: وجود چند میلیون تحصیل کرده دانشگاهی و یا در حال تحصیل، نشان از نقش بسیار چشمگیر و اثرگذار دانشگاه آزاد اسلامی است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه ۵۰ درصد افتخارات علمی جامعه دانشگاهی کشور متعلق به این دانشگاه است، افزود: یک درصد جمعیت جهان را ایران دارد و طبق بیانات مقام معظم رهبری، دانشگاه ها نقش بسزایی در تربیت نیروی متخصص و تحقق مبانی بیانیه گام دوم انقلاب دارند.

دکتر طهرانچی قدرت دانشگاه را در ایجاد شبکه سازی واحدها دانست و افزود: راه اندازی سامانه های دانشیار، آموزشیار و پژوهشیار در جهت ارتقای سطح کمی و کیفی دانشگاه آزاد اسلامی است.

وی از افزایش ۴۰ هزار نفری دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه خبر داد و افزود: این در حالی است که در دانشگاه های دولتی شاهد کاهش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی بودیم و این نشان از اعتبار و ارزش مدارک علمی دانشگاه آزاد اسلامی دارد‌.

دکتر طهرانچی به لزوم توسعه شرکت های دانش بنیان در کشور اشاره کرد و گفت: انعقاد قراردادهای دانش پژوهشی و دانش بنیان می تواند به افزایش درآمدهای غیرشهریه ای منجر شود؛ درآمد از طریق صندوق پژوهش و فناوری و صندوق پژوهش غیردولتی نیز از دیگر حوزه های این نوع درآمدهاست.

وی تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در ایام کرونا در گسترش آموزش مجازی پیشرو بود؛ این اقدام معجزه بود که در مدت کوتاهی به همت استادان و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی در کشور محقق شد و از این نظر خدا را شاکریم. باید شبکه دانشگاهی را به شبکه اقتصادی و صنعتی تبدیل کرد و براساس توسعه شبکه ای و با رویکرد صنعتی کارها را پیش برد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: باید با بررسی نقاط ضعف و بررسی استعدادها و توانمندی های هر استان، تربیت نیروی متخصص را سرلوحه کار خود قرار داد. باید بازارهای هدف در کشورهای همسایه شناسایی شود تا براساس آن بتوان در پذیرش دانشجویان خارجی موفق بود.

وی یادآور شد: با بررسی و تعامل در کشورهای شبه قاره هند، می توان دانشجویان این کشورها را جذب دانشگاه آزاد اسلامی قزوین کرد؛ این دانشگاه باید فناور ملی شود و واحدهای تاکستان و بویین زهرا نیز مهارت آفرین و منطبق با نیازهای منطقه فعالیت کنند.

دکتر طهرانچی اظهار داشت: با بررسی تقاضای اجتماعی، باید توسعه دانشگاه را از عرصه محوری به تقاضای آمایش محور و آینده پژوهانه تبدیل کرد. باید با مهارت آفرینی، حل مساله و کادرسازی محلی، به محل پاسخگویی نیازهای هر استان تبدیل شویم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: مدافع حقوق اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی هستیم و به زودی طرح ارتقای اعضای هیات علمی را در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب خواهیم کرد.

وی حضور بیش از ۲۵ هزار عضو هیات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی را از برکات جمهوری اسلامی دانست و گفت: با استفاده از این پتانسیل باید برای شغل هایی که در کشور وجود دارد رشته تحصیلی تعریف و راه اندازی شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به اجرای طرح پویش اشاره کرد و گفت: با اجرای این طرح بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ دانشجو همزمان در دانشگاه و صنعت مشغول به تحصیل و کار شدند و به زودی این طرح در استان قزوین نیز راه اندازی می شود.

دکتر طهرانچی اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی قزوین با تربیت نخبگان در مسابقات رباتیک به دانشگاه فناور تبدیل شده و این امر باید در همه دانشگاه های کشور الگوبرداری و توسعه پیدا کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: اگر به سمت آموزش مجازی نمی رفتیم و در آن پیشگام نبودیم، این دانشگاه با مشکلات بسیاری مواجه می شد؛ در حال حاضر ۶۳ هزار و ۹۰۰ دانشجوی کارشناسی ارشد و بیش از ۵۸ هزار دانشجوی دکترا در سامانه پژوهشیار از پایان نامه و رساله های خود دفاع کردند. امروز هویت، برند و اعتبار دانشگاه آزاد اسلامی به جایی رسیده که مدرک فارغ التحصیلان این دانشگاه در بسیاری از کشورها، معتبر است.

دکتر طهرانچی گفت: من نسبت به علم تعصب دارم و نباید از لحاظ علمی دانشگاه لطمه ببیند؛ افتخارم این است که در دانشگاه آزاد اسلامی در برابر خانواده هایی که فرزندان خود را به ما می سپارند، از نظر فرهنگی و مهارت افزایی متعهد هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر تلاش روزافزون در همه امور و سطوح دانشگاه آزاد اسلامی، افزود: باید برخی شیوه ها را تغییر دهیم. ارتقای جایگاه و بهبود معیشت کارکنان و اعضای هیأت علمی جزو وظایف و تکالیف ماست.

دکتر طهرانچی با اشاره به دغدغه مقام معظم رهبری درخصوص برگزاری کرسی های آزاد اندیشی، از حضور ۶۵۰۰ دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی در کرسی های آزاداندیشی خبر داد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان خطاب به اساتید، گفت: این دانشگاه تاثیرگذار نمی شود، مگر اینکه شما بخواهید؛ اراده شما می تواند ما را در تحول سازی یاری کند. آینده در دستان شما اعضای هیات علمی خواهد بود و رفع معیشت هم از وظایف ماست.

  • مشکلات تبدیل وضعیت استخدامی کارکنان و ارتقای اساتید باید حل شود

در ابتدای جلسه سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی قزوین نیز ضمن خیر مقدم به دکتر طهرانچی و هیات همراه در سخنانی گفت: در راستای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و در جهت سیاست های عالیه دانشگاه آزاد اسلامی و تحقق دانشگاه دیجیتال، این دانشگاه در همه زمینه ها در کشور باید پیشگام و پیشرو باشد.

دکتر اصغر کشت کار تصریح کرد: بنده در گذشته در دفتر جذب هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی مسوولیت داشتم و باید عنوان کنم که یکی از بهترین دانشگاه هایی که از بهترین نخبه گان در دانشگاه آزاد اسلامی بهره مند بود واحد قزوین می باشد و باید حضور این سرمایه های علمی در این دانشگاه را قدر بدانیم.

وی یادآور شد: راه اندازی مرکز مهارت، تاسیس مدرسه سماء و دانشکده مهارتی، هنرستان تربیت بدنی، جذب دانشجویان خارجی، گسترش دانشگاه پشتیبان تولید، ارتقا سطح معیشتی هیات علمی و کارکنان و رفع مشکل مجوز استخدام کارکنان از مهم ترین برنامه های این دانشگاه است که امیدواریم با حمایت های دکتر طهرانچی محقق شود.

دکتر کشت کار در پایان تقاضا کردند مشکلات مربوط به تبدیل وضعیت استخدامی کارکنان و ارتقای اساتید با توجه ویژه ی ریاست عالیه دانشگاه حل شود.

  • کشورهای منطقه به توانمندی های دانشگاه آزاد اسلامی قزوین نیاز دارند

در این مراسم حجت الاسلام محمد محبی رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان قزوین نیز ضمن خیر مقدم به دکتر طهرانچی و هیات همراه و تبریک عید سعید فطر در سخنانی با اعلام انزجار و محکومت جنایات رژیم اشغالگر قدس به توانمندی های دانشگاه آزاد اسلامی قزوین اشاره و خاطرنشان کرد: امیدوارم با حضور دکتر طهرانچی برای رشد و تعالی دانشگاه های آزاد اسلامی استان قزوین تصمیمات بسیار خوبی گرفته شود.

وی افزود: در حال حاضر کشورهای منطقه به خصوص کشورهایی همچون عراق، سوریه و افغانستان به توانمندی های علمی دانشگاه های خوبی همچون واحد قزوین در رشته های فنی و مهندسی و علوم دینی نیاز مبرمی دارند و می توان با گسترش دیپلماسی علمی از این ظرفیت ها استفاده بهینه انجام داد.

حجت الاسلام محبی در ادامه با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی از سوی مقام معظم رهبری، یادآور شد: با تشکیل و گسترش تمدن نوین اسلامی می توان در جهت تحقق فرامین مقام معظم رهبری و در مسیر شهدای بزرگواری همچون سردار سلیمانی گام برداشت.

وی در پایان با اشاره به کاهش تعداد دانشجویان و کاهش درآمدهای شهریه ای گفت : با فروش املاک و سرمایه های راکد می توان در جهت رشد و شکوفایی دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه های فرهنگی بهترین استفاده را برد.

در پایان تعدادی از اعضای هیات علمی، روسای دانشکده ها و مدیران گروه دانشگاه های آزاد اسلامی استان قزوین، نظرات، پیشنهادات و دغدغه های خود را برای ارتقای رشد کمی و کیفی در این دانشگاه بیان کردند.

در پایان تعدادی از اساتید، روسای دانشکده ها و مدیران گروه دانشگاه های آزاد اسلامی استان قزوین، نظرات، پیشنهادات و دغدغه های خود را برای ارتقای رشد کمی و کیفی در این دانشگاه بیان کردند که در خبر تکمیلی، این نظرات و پیشنهادات، منتشر خواهند شد.

در ادامه ی این جلسه گفت و شنود و صمیمانه، شورای استان با حضور دکتر طهرانچی ریاست عالیه دانشگاه آزاد اسلامی و معاونین محترم برگزار گردید.
     
 

برای مشاهده گزارش تصویری اینجا را کلیک نمایید.