در مراسم گرامی داشت سوم خرداد، آزاد سازی خرمشهر و با حضور دکتر اصغر کشت کار، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، از امیر سرتیپ دوم ستاد، دکتر محمد رضایی، استاد درس دفاع مقدس این دانشگاه به مناسبت رونمایی از کتاب ارزشمند” حماسه زندگی به روایت فرمانده” تقدیر و قدردانی شد.

به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، در این مراسم که با حضور هیات رییسه، استادان، کارکنان و دانشجویان در مسجد امام رضا (ع) برگزار شد؛ دکتر کشت کار، از امیر سرتیپ دوم ستاد دکتر محمد رضایی، استاد درس دفاع مقدس این دانشگاه به مناسبت رونمایی از کتاب ارزشمند” حماسه زندگی به روایت فرمانده” با اهدای لوح و هدایایی تقدیر و قدردانی به عمل آمد.

دکتر محمد رضایی، استاد درس دفاع مقدس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین ضمن تشکر از مسوولان این دانشگاه برای برگزاری این مراسم، در خصوص تدوین و چاپ کتاب” حماسه زندگی به روایت فرمانده” گفت: این کتاب در ۱۰ فصل، دوران دفاع مقدس را به صورت تاریخ شفاهی بیان کرده و در تدوین و چاپ آن بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس استان قزوین و نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران همکاری داشته اند.

وی افزود: در این کتاب تاریخچه بخشی از ساختار و سازمان ارتش، عملیات های مختلف، معرفی لشگر ۱۶ زرهی قزوین، حضور این لشگر در دوران دفاع مقدس و پس از آن روایت شده است.

دکتر رضایی یادآور شد: هم چنین چگونگی حضور لشگر ۱۶ زرهی بعداز جنگ تحمیلی تا سال ۷۲ و در دوران آتش بس و مراقبت رزمی از مرزهای جنوب کشور، بیان زندگی و خاطرات بنده به عنوان یک نظامی و طی کردن دوران متعدد نظامی و انتقال به شرق و جنوب شرق کشور در استان سیستان و بلوچستان و حضور در منطقه نوار مرزی زابل و آمادگی برای مقابله با گروه تروریستی طالبان در افغانستان و هم چنین حضور در منطقه خاش و جلوگیری از ناامنی های گروهک تروریستی عبدالمالک ریگی به عنوان فرمانده تیپ دو زرهی به مدت ۱۵ سال و سپس مراجعه به لشگر ۱۶ زرهی قزوین و قبول سمت های مختلف در این لشگر از دیگر بخش های این کتاب می باشد.

فرمانده سابق لشگر ۱۶ زرهی قزوین خاطرنشان کرد: بنده در این لشگر از درجه ستوانی و محل خدمت فرماندهی گروهان، فعالیت نظامی ام را شروع کرده و تا مرحله سمت فرماندهی لشگر و درجه سرتیپی و در مدت ۳۵ سال، خدمت خود را با افتخار به سرانجام رساندم.

وی در ادامه گفت: برای تدوین و چاپ این کتاب، یک هزار و ۵۲۰ دقیقه، شامل ۱۴۴ هزار کلمه از بنده مصاحبه به عمل آمد و بیان خاطرات از ۲۲ مهر سال ۹۷ تا سال ۹۹ به طول انجامید.

استاد دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در پایان اظهار داشت: بنده این کتاب را به ارواح طیبیه همیشه جاویدان و هم رزمان شهیدم، جانبازان مقام، آزادگان سرافراز، همکاران و فرماندهان ارجمند در یگان های خدمتی ام تقدیم کرده و امیدوارم با بیان این خاطرات، توانسته باشم گوشه ای از رشادت ها و سلحشوری های رزمندگان اسلام را در دفاع از خاک میهن عزیزمان ایران، بازگو کرده باشم.

شایان ذکر است؛ مراسم تقدیر از استاد درس دفاع مقدس این دانشگاه به همت ستاد امور شاهد و ایثارگر دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برگزار شد.