تیم مرکز تحقیقات مکاترونیک دانشگاه آزاد اسلامی قزوین (MRL) با کسب یک مقام قهرمانی، ۲ مقام نایب قهرمانی و یک عنوان پنجمی به عنوان پرافتخارترین تیم ایرانی در مسابقات جهانی ربوکاپ ۲۰۲۱ فرانسه شناخته شد و بار دیگر نام ایران را در جهان طنین انداز کرد.

به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، این مسابقات که به دلیل شیوع بیماری کرونا به صورت مجازی و با حضور تیم های مطرحی از دانشگاه های معتبر جهان به میزبانی کشور فرانسه برگزار شد، تیم MRL از دانشگاه آزاد اسلامی قزوین موفق شد در لیگ ربات امدادگر مجازی با شکست دادن تیم های مطرحی از کشورهای آمریکا و آلمان، با اقتدار عنوان قهرمانی را از آن خود کند. این تیم با شبیه سازی عملکرد ربات در فضای سه بعدی ماموریت‌های محول شده را انجام می‌دهد.

در لیگ شبیه ساز امداد، تیم MRL توانست در حضور تیم های مطرح جهان از کشورهای چین و ژاپن عنوان نایب قهرمانی را به دست آورد. تیمی از کشور چین قهرمان و تیمی از کشور ژاپن عنوان سوم را از آن خود کردند. در این لیگ، تیم ها با شبیه‌سازی فرآیند امداد و نجات در محدوده یک شهر و با انجام ماموریت های محول شده در حداقل زمان با سایر تیم ها به رقابت می پردازند.

در لیگ ربات انسان نما، تیم MRL موفق شد در رقابت با کشورهای مطرحی از جهان هم چون کانادا، آلمان، ژاپن، روسیه، برزیل، اندونزی، چین و استرالیا به مقام نایب قهرمانی دست پیدا کند. در این لیگ تیم starkit از کشور روسیه عنوان اولی را از آن خود کرد.

در لیگ ربات سرویس رسان در کار، تیم  MRL موفق شد در حضور تیم های مطرحی از جهان هم چون کشور هلند، استرالیا، آلمان و سنگاپور، مقام پنجم را از آن خود کند. در این لیگ ۱۰ تیم از کشورهای دنیا با یکدیگر به رقابت پرداختند. در لیگ ربات سرویس رسان در کار، ربات ها با انجام ماموریت های محول شده در سطح زمین مسابقات و ارسال فیلم به صورت آنلاین برای هیات داوران، با سایر تیم ها به رقابت پرداختند.

گفتنی است؛ تیم MRL دانشگاه آزاد اسلامی قزوین هر سال با کسب چندین عنوان برتر مسابقات جهانی ربوکاپ، به عنوان پرافتخارترین تیم ایرانی و یکی از پرآوازه ترین تیم ها در سطح جهان مطرح بوده و باعث اهتزاز پرچم پرافتخار ایران در صحنه های علمی جهان می شود.