به گزارش گروه دانشگاه پایگاه خبری دوم آذر، تیم مرکز تحقیقات مکاترونیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین (MRL) با کسب یک مقام قهرمانی، دو مقام نایب‌قهرمانی و یک عنوان پنجمی به‌عنوان پرافتخارترین تیم ایرانی در مسابقات جهانی روبوکاپ ۲۰۲۱ فرانسه شناخته شد و بار دیگر نام ایران را در جهان طنین‌انداز کرد.

این مسابقات که به دلیل شیوع بیماری کرونا به‌صورت مجازی و با حضور تیم‌های مطرحی از دانشگاه‌های معتبر جهان به میزبانی کشور فرانسه برگزار شد، تیم MRL از دانشگاه آزاد اسلامی قزوین موفق شد در لیگ ربات امدادگر مجازی با شکست دادن تیم‌های مطرحی از کشور‌های آمریکا و آلمان با اقتدار عنوان قهرمانی را از آن خود کند. این تیم با شبیه‌سازی عملکرد روبات در فضای سه‌بعدی مأموریت‌های محول شده را انجام می‌دهد.

در لیگ شبیه‌ساز امداد، تیم MRL توانست در حضور تیم‌های مطرح جهان از کشور‌های چین و ژاپن عنوان نایب‌قهرمانی را به دست آورد. تیمی از کشور چین قهرمان و تیمی از کشور ژاپن عنوان سوم را از آن خود کردند. در این لیگ، تیم‌ها با شبیه‌سازی فرآیند امداد و نجات در محدوده یک شهر و با انجام مأموریت‌های محول شده در حداقل زمان با سایر تیم‌ها به رقابت می‌پردازند.

در لیگ روبات انسان‌نما، تیم MRL موفق شد در رقابت با کشور‌های مطرحی از جهان هم، چون کانادا، آلمان، ژاپن، روسیه، برزیل، اندونزی، چین و استرالیا به مقام نایب‌قهرمانی دست پیدا کند. در این لیگ تیم starkit از کشور روسیه عنوان اولی را از آن خود کرد.

در لیگ روبات سرویس رسان در کار، تیم MRL موفق شد در حضور تیم‌های مطرحی از جهان مانند کشور هلند، استرالیا، آلمان و سنگاپور، مقام پنجم را از آن خود کند. در این لیگ ۱۰ تیم از کشور‌های دنیا با یکدیگر به رقابت پرداختند. در لیگ روبات سرویس رسان در کار، روبات‌ها با انجام مأموریت‌های محول شده در سطح زمین مسابقات و ارسال فیلم به‌صورت آنلاین برای هیئت داوران، با سایر تیم‌ها به رقابت پرداختند.

تیم MRL دانشگاه آزاد اسلامی قزوین هر سال با کسب چند عنوان برتر مسابقات جهانی روبوکاپ، به‌عنوان پرافتخارترین تیم ایرانی و یکی از پرآوازه‌ترین تیم‌ها در سطح جهان مطرح بوده و باعث اهتزاز پرچم پرافتخار ایران در صحنه‌های علمی جهان می‌شود.