هم زمان با روز بیست و پنجم ذی القعده ” دحو الارض ” ، مراسم دعای پرفیض زیارت عاشورا با حضور دکتر اصغر کشت کار سرپرست دانشگاه، هیات رئیسه، استادان، کارکنان و دانشجویان و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در مسجد امام رضا (ع) دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، در این مراسم معنوی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد محبی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان قزوین در سخنانی با اشاره به تبیین روز “دحو الارض ” گفت:  بیست و پنجم ذی القعده سالروز تولد زمین، سالروز تولد حضرت ابراهیم (ع) و سالروز تولد حضرت عیسی (ع) به”دحو الارض ”  معروف است. انشاءالله که خداوند این روز را روز پربرکتی برای بشریت، جهان اسلام و تشیع و شما برادران و خواهران بزرگوار قرار دهد.

وی افزود: خداوند تبارک و تعالی در سوره نازعات قسم یاد می کند به فرشتگانی که روح انسان های بدکردار را به سختی از بدن جدا می کنند چون اینها وابستگی هایشان به دنیا زیاد شده است و سخت جان می دهند البته در اینجا سخت جان دادن مربوط به روح آن انسان ها است. حضرت آیت ا… جوادی آملی در این خصوص به بیان دیگر می فرمودند: ” شهدایی که وقتی روح از بدنشان جدا می شد و شما می دیدید آن بدن مقاومت می کرد این به آن معنا نیست که این شهید سخت جان می دهد بلکه آن بدن غصه می خورد که یک روح لطیف و پاک را از دست می دهد و این سختی مربوط به جسم شهید است نه روح او” ، و باز خداوند قسم یاد می کند به فرشتگانی که با نشاط، جان انسان های خوب را می گیرد البته انسانهای خوب وقتی که روح از بدنشان جدا می شود گویا از یک زندان رها می شوند و مصداق بارز آن، حضرت علی (ع) است وقتی که آن ضربه شمشیر در محراب عبادت به فرق مبارکشان اصابت کرد فرمودند: ” قسم به خدای کعبه که رستگار شدم” .

حجت الاسلام محبی تصریح کرد: هم چنین خداوند در این سوره می فرمایند: ” آیا خلقت زمین و آسمان سخت است یا خلقت مجدد شما “و اینجاست که به “دحو الارض ” اشاره می کند، زمینی که توسعه پیدا کرد و حرکت کرد که در روز بیست و پنجم ذی القعده این اتفاق افتاد و یادآوری این روز به یک معنا توجه به قدرت و عظمت الهی است که باید روز تواضع، خشوع، عبادت و بندگی خدا باشد و برای این روز اعمال خاصی در مفاتیح الجنان حاج شیخ عباس قمی سفارش شده است.

وی در پایان گفت: انشاءالله خداوند در این روز ما را از خوبان قرار دهد و موقع جان دادن فرشتگانی که با نشاط جان ها را می گیرند جان ما را نیز بگیرند و خداوند این مجلس، محفل معنوی دعا و ذکر اهل بیت علیهم السلام را بر همه ما قبول کند و همه ما را با خوبان درگاهش محشور بفرماید.

گفتنی است؛ در این مراسم، مداحی اهل بیت علیهم السلام و قرائت دعای زیارت عاشورا، برعهده روح الله فنائیان از همکاران حوزه فرهنگی این دانشگاه بود.

در پایان، حاضرین در این مراسم پرفیض و معنوی، میهمان سفره کریمانه اهل بیت علیهم السلام بوده و پذیرایی شدند.

شایان ذکر است؛ مراسم دعای پرفیض و معنوی زیارت عاشورا هر هفته در مسجد امام رضا (ع) دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برگزار می شود.