دانشگاه آزاد اسلامی قزوین همیشه به عنوان یکی از دانشگاه های پیشرو در پرورش نخبه گان، پژوهشگران و مخترعان جوان در کشور مطرح بوده است. یکی از این مخترعان که به تازگی توانست با زحمت و تلاش فراوان محصول و ایده خود را به عنوان اختراع ثبت کند، محمد مسعود محمودی، دانشجوی ترم آخر رشته پرستاری این دانشگاه است. در این گفت و گو، این مخترع جوان از دغدغه ها و برنامه های خود برای آینده گفت که با هم می خوانیم.

 

ضمن معرفی، در خصوص نام اختراع و استارت اولیه ایده خود توضیح بفرمایید؟

به نام خدا؛ محمد مسعود محمودی، دانشجوی ترم آخر رشته پرستاري دانشگاه آزاد اسلامی قزوين هستم. عنوان اختراع ام “محافظ آنتي نيدل استيك” است. ايده اولیه این اختراع، از ترم دوم دانشجويي كه در بيمارستان به صورت شيفت مشغول بودم، به ذهنم رسید. چون خيلي از جراحت هايي كه اكثر کادر درماني با آن درگير بوده و هستند، آسيب دیدگی با سرنگ و آنژيوكت است. این معضل سبب بيماري هايي مثل هپاتيت و اچ اي وي برای پرستاران، بهیاران و امدادگران می شود؛ به همين دلیل اين اختراع به ذهنم رسید. حدودا بعد ٩ ماه از طرح اولیه، در مهر ماه سال ١٣٩٨ موفق به ثبت اختراعم شدم و حدود ٦ ماه بعد هم تاييديه سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران را كسب كردم.

 

چه عنوان هایی را برای این اختراع کسب کردید؟

 در جشنواره بين المللي اختراعات خيام به عنوان طرح برتر برگزيده شدم و مقاله اين اختراع در ژورنال New Medical Innovations and Research در نوبت چاپ آوريل٢٠٢١ منتشر شد و حدود يك ماه بعد مقاله ام در مجله اختراعات كشور ايتاليا چاپ شد و ارديبهشت ماه سال١٤٠٠ هم از سوی سازمان مركزي دانشگاه آزاد اسلامی، موفق به كسب عنوان اختراع برتر دانشجويي در جشنواره ملي فرهيختگان شدم.

 

برای ساخت نمونه اولیه این اختراع چقدر هزینه کردید؟

اين طرح با هدف جلوگيري از آسيب كادر درمان با وسايلي مثل سرنگ و انژيوكت طراحی شد و نمونه آزمايشگاهي این اختراع براي تست و نوشتن مقاله، حدود ٢٠٠ هزار تومان هزينه در برداشت.

 

فن آوری و نوآوری اختراع شما نسبت به  سایر اختراعات چه مزیتی دارد؟

اين طرح در ايران و كشورهاي همسايه براي اولين بار طراحي شده است. برتري هاي اين طرح نسبت به ساير طرح ها به این شرح است که۱- بر خلاف ساير اختراع ها تغييري در ساختار سرنگ و آنژيوكت به وجود نمي آورد ۲- براي سرنگ و هم آنژيوكت قابل استفاده می باشد ۳-اين اختراع بر خلاف ساير اختراع ها يك بار مصرف نيست ۴-در این اختراع، دست افراد با سوزن سرنگ و آنژيوكت هيچ برخوردي ندارد.

 

در صورت تولید انبوه، هر عدد از این اختراع برای مصرف کننده چقدر هزینه دربرخواهد داشت؟ و در صورت حمایت در سطح منطقه ای و جهانی چه مقدار درآمد ارزی برای کشورمان به همراه دارد؟

اين طرح در صورت حمايت و توليد انبوه برای مصرف کننده حدود ٧٠ هزار تومان هزینه خواهد داشت؛ با توجه به اينكه در كشورهاي همسايه و ديگر كشورها نمونه هايي از این اختراع وجود ندارد، در صورت تولید انبوه و صادرات، حدود ۵۰۰ هزار دلار در سال درآمد و ارزآوري براي كشور عزیزمان ایران خواهد داشت.

 

آیا تاکنون توسط سازمان یا ارگان خاصی از طرح و اختراع شما حمایتی شده است؟

صحبت ها و پیگیری های بسیاري با سازمان ها و ارگان های مختلف برای حمایت از طرح و اختراعم داشتم؛ به عنوان مثال در بازدید دكتر سورنا ستاري، معاون علمي رئیس جمهور از مراكز تحقيقاتی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در سال ٩٨ و هم چنین در بازدید دكتر حقدوست، معاون آموزشي وزارت بهداشت از این دانشگاه در سال ٩٩ ضمن معرفی اختراعم برای مسئولان، انتظار داشتم که با وجود اظهار خشنودی مسئولان، با توجه و حمایت آنان مواجه شوم اما متاسفانه با اینکه بارها به مراکز مربوطه هم مراجعه کردم، اما هنوز هيچ حمايتي از این طرح به عمل نیامده است.

 

در صورت حمایت، در آینده چه بهینه سازی هایی را برای ارتقای این محصول در نظر دارید؟

هنوز داخل بيمارستان ها راه حلي براي برطرف کردن اين مشكل نداريم؛ اما با اين اختراع، تا ٩٠ درصد، مشكل كاهش پيدا مي كند و در ادامه با توليد و سرمايه گذاري، اين اختراع مي تواند قابل بازيافت شده و عملكرد و طراحي بهينه تری نیز داشته باشد.

 

در آخر، اگر نکته ای دارید بفرمایید؟

جا دارد از خانم مريم السادات سيد جعفر كاشي که در این طرح من را یاری کردند تقدیر و تشکر کنم. همچنین از خانم دكتر رضايي سپاس، معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین و خانواده عزيزم كه طي اين مدت كنار من بودند کمال سپاسگزاری را دارم.