دومین جلسه مراسم پرفیض زیارت عاشورا با حضور دکتر اصغر کشت کار سرپرست دانشگاه، هیات رئیسه، استادان، کارکنان و دانشجویان و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در مسجد امام رضا (ع) دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، در این مراسم معنوی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد محبی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان قزوین در سخنانی با اشاره به فرا رسیدن ماه مبارک ذی الحجه و اعمال مستحبی و سفارش شده در این ماه گفت: از اعمال این ماه که در مفاتیح الجنان آمده است، اقامه دو رکعت نماز دهه اول ذی الحجه مابین نماز مغرب و عشاء می باشد که نباید از آن غافل شد؛ چراکه اقامه کننده این نماز، در ثواب حاجیان شریک خواهد بود.

وی در ادامه به آیات قرآن کریم در خصوص قوم بنی اسرائیل اشاره کرد و بیان داشت: مباحث زیادی درباره حضرت موسی (ع) و قوم بنی اسرائیل در قرآن آمده است و نکات آموزنده بسیاری در آن وجود دارد. حضرت موسی (ع) قرار بود مدت ۳۰ شب در کوه سینا برای دریافت شریعت و یا قانون و هدایت یهودیان از جانب خداوند متعال در آن منطقه قرار بگیرد و به خواست خداوند ۱۰ شب به این ۳۰ شب اضافه شد و در این ۱۰ شب، عده کثیری از قوم بنی اسرائیل گوساله پرست شدند و با وجود اینکه حضرت موسی برادرش هارون را جانشین خود قرار داده و به ایشان سفارش کرده بود که مواظب قومش باشد، ولی بعد از ۴۰ روز که حضرت موسی (ع) به نزد قومش برگشت، مشاهده کرد که مردم در اطراف سامری جمع شده و گوساله می پرستند.

حجت الاسلام محبی افزود: در حال حاضر چنین افکار انحرافی در جامعه ما نیز وجود دارد که بعضی ها می گویند دل پاک باشد دیگر لازم نیست مسلمان اعمالی هم چون نماز، روزه، حج، رعایت حجاب و دیگر مناسک را به جا آورد. ولی مگر می شود به این اصول و اعتقادات مسلم اسلام که با عمل کردن به آنها انسان سعادتمند می شود، پایبند نباشیم و دل هایمان پاک و سالم بماند.

وی یادآور شد: دین داری یعنی بایستی مباحث اعتقادی بر اساس معرفت و شناخت باشد و هم مباحث اخلاقی رعایت شود و مناسک دینی و رفتاری باید در جامعه به درستی اجرا گردد.

حجت الاسلام محبی تاکید کرد: انبیای الهی زحمات بسیاری برای بشریت متحمل شده اند تا به این مرحله رسیده و دین اسلام به عنوان کامل ترین دین و دستورات نجات بخش آن، حجت را بر ما تمام کرده است.

وی در پایان گفت: انشاءالله خداوند ما را عاقبت به خیر گرداند و توفیق درک و فهم دین و عمل به آن را به همه ما عنایت فرموده و این مجالس را از همه ما قبول کند.

گفتنی است؛ در این مراسم، مداحی اهل بیت علیهم السلام و قرائت دعای زیارت عاشورا، برعهده روح الله فنائیان از همکاران حوزه فرهنگی این دانشگاه بود.

در پایان، حاضرین در این مراسم پرفیض و معنوی، میهمان سفره کریمانه اهل بیت علیهم السلام بوده و پذیرایی شدند.