به گزارش گروه دانشگاه پایگاه خبری دوم آذر، قدرت الله مهدیخانی مدیرکل مدیریت بحران استانداری قزوین گفت: سیل روز گذشته در شهرستان آوج که متاسفانه منجر به کشته شدن سه نفر و مفقود شدن ۲ تن دیگر شد نشان داد حتی در گرم‌ترین روز‌های سال نیز احتمال وقوع سیل وجود دارد و باید همواره نسبت به وقوع حوادث غیرمترقبه آمادگی داشت.

وی در ادامه از شهروندان خواست تا با توجه به گزارش سازمان هواشناسی تا پایان هفته جاری از نزدیک شدن به رودخانه‌ها و مسیل‌ها به دلیل احتمال طغیان رودخانه‌ها و وقوع سیلاب جدا خودداری کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قزوین در ادامه به وضعیت اعتباری حوزه مدیریت بحران استان اشاره کرد و یادآور شد: در سال جاری ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار حوزه مدیریت بحران برای استان قزوین تعیین شده که البته هنوز ابلاغ نشده است.

علاوه بر اعتباراتی که سالانه به حوزه مدیریت بحران اختصاص می‌یابد اعتباراتی نیز در قالب استمهال بدهی کشاورزان خسارت دیده و سایر تسهیلات برای جبران خسارات در نظر گرفته می‌شود، به عنوان نمونه سال قبل یک هزار و ۱۳۰ میلیارد ریال اعتبار در زمینه استمهال بدهی کشاورزان به استان قزوین اختصاص یافت.

مهدیخانی یادآور شد: برای سال جاری هنوز اعتبارات مربوط به استمهال بدهی کشاورزان آسیب دیده استان قزوین اعلام نشده است.

اعتبارات مدیریت بحران قزوین کافی نیست

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قزوین گفت: با توجه به حجم بالای حوادث و بلایای طبیعی در کشور و استان قزوین اعتبارات اختصاص یافته به حوزه مدیریت بحران کافی و جوابگو نیست و از آنجا اعتبارات دولت در این بخش و سایر حوزه‌ها محدود است باید در زمینه پیشگیری و کاهش خسارات بلایای طبیعی برنامه ریزی شود که در این زمینه اقدامات خوبی در استان قزوین انجام شده است.

وی اظهار داشت: از جمله اقدامات انجام شده در حوزه پیشگیری مطالعات پهنه بندی زلزله و همچین سیل است و براین اساس مناطق پرخطر استان شناسایی شده و سناریو‌های مختلف مربوط به حوادث طبیعی برای آنان نگارش شده و وظایف دستگاه‌ها و نحوه فعالیت آن‌ها به منظور کاهش خسارات تعیین شده است.

مهدیخانی یادآور شد: البته در قانون ظرفیت‌های خوبی برای حوزه مدیریت بحران در نظر گرفته شده و این گونه نیست که کار‌های ضروری و یا فعالیت‌های امدادی پس از بحران به دلیل مشکلات اعتباری لنگ بماند که از جمله آن‌ها الزام دستگاه‌های اجرایی به در اختیار گذاشتن امکانات و تجهیزات درخواستی از سوی مدیریت بحران است.

این مسئول با بیان اینکه افزایش راه اندازی شتاب نگار‌های زلزله در برنامه ششم توسعه درج شده است، گفت: در سال جاری چهار دستگاه شتاب نگار زلزله در مناطق مختلف استان شامل شهر قزوین واقع در ساختمان مدیریت بحران استانداری)، کوهین، آبگرم و طارم سفلی نصب و راه اندازی شد.

مهدیخانی، تعیین محل دقیق و شدت زلزله و گسل فعال مربوط به آن را از کارکرد‌های شتاب نگار‌های زلزله عنوان کرد و افزود: در حال حاضر ۲۵ دستگاه شتاب نگار زلزله در استان قزوین نصب است که این تعداد باید برای بررسی دقیق رخداد‌های زمین شناسی و زلزله بیشتر شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قزوین با بیان اینکه اگرچه تلفات جانی حوادثی، چون سیل و زلزله بالاست، اما به لحاظ مالی این خشکسالی و سرمازدگی است که صدر آمار قرار دارد، گفت: با توجه به اینکه معمولا اخبار حوادثی همچون سیل و زلزله بازتاب زیادی دارند، اما باید اذعان کرد بیشترین حجم خسارات مالی مربوط به بلایای طبیعی در استان قزوین مربوط به خشکسالی یا سرمازدگی است و در همین سال‌های اخیر حتی بیش از ۲ هزار میلیارد تومان در این حوزه خسارات به ثبت رسیده است.

وی اظهار داشت: امسال نسبت به سال گذشته در زمینه آتش سوزی‌های وسیغ در اراضی کشاورزی و مراتع با مشکلات کمتری روبرو بودیم با این حال گرمای قابل توجه هوا ما را با خطرات آتش سوزی در اراضی مرتعی و کشاورزی مواجه کرده است.

این مسئول گفت: اگرچه اعتبارات مدیریت بحران قزوین نسبت به سایر استان‌ها کمتر است با این حال انسجام و هماهنگی بالایی بین دستگاه‌های متولی در زمینه پاسخگویی سریع به بحران‌های طبیعی وجود دارد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قزوین همچنین با بیان اینکه باید همیشه در برابر وقوع زلزله نیز آماده باشیم، اضافه کرد: قزوین از استان‌های مستعد زلزله با قدرت بالاست و باید اذعان کرد اگرچه نمی‌خواهیم مردم را نگران کنیم، اما باید همواره در برابر وقوع زلزله آماده باشیم.

وی ادامه داد: مطالعات گسل شمال قزوین نشان می‌دهد این گسل در صورت فعال شدن در بدترین حالت ممکن می‌تواند منجر به زلزله‌ای با قدرت هفت ریشتر در مقیاس امواج درونی زمین شده و خسارات جانی و مالی قابل توجهی را از خود برجای بگذارد.

مهدیخانی اظهار داشت: این گسل بیش از ۷۰۰ سال است که فعال نبوده و همین مساله نگرانی‌های ما را بیشتر می‌کند.

این مسوول گفت: برای زلزله در شهر قزوین سناریو‌های مختلفی را تهیه کرده ایم که با توجه به قدرت و ریشتر زلزله و میزان اولیه تلفات و خسارات‌ها تعیین شده و به نسبت به وضعیت ایجاد شده فعالیت‌های امدادی انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه بیشترین نگرانی ما در خصوص زلزله مربوط به مناطق فرسوده است و باید با تقویت مشوق‌ها مالکان ساختمان‌های قدیمی را به نوسازی و ایمن سازی بیش از پیش تشویق کرد، اظهار داشت: در سال‌های اخیر وضعیت ساختمان سازی بهتر شده و آئین نامه ۲۰۰۸ ساختمان‌ها که طراحی آن‌ها در برابر زلزله تاکید کرد مورد توجه قرار گرفته است.