مراسم پرفیض قرائت زیارت عاشورا با حضور دکتر کشت کار، سرپرست دانشگاه، هیات رییسه، استادان، کارکنان و دانشجویان و با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی، در فضای باز و در جوار مسجد امام رضا (ع) دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر حاجی محمدی، استاد گروه معارف این دانشگاه، ضمن تسلیت شهادت امام حسن مجتبی (ع) و ایام عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در سخنانی به بررسی مهم‌ترین اصول مکتب عاشورا پرداخت و گفت: مکتب حضرت اباعبدالله الحسین (ع) یک دانشگاه بین المللی انسان سازی است؛ چرا که این مکتب در همه زمان‌ها و در همه مکان‌ها حضور چشمگیری دارد و تا روز قیامت به پرورش شاگرد می‌پردازد که ما با ۷۲ تن از آنها در واقعه کربلا آشنا هستیم.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: به مرور زمان شاگردان دیگری به این مکتب اضافه شده‌اند که در عصر حاضر شهید حججی‌ها و شهید سلیمانی‌ها در این مکتب پرورش یافته و به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

حجت الاسلام حاجی محمدی در ادامه به مهم‌ترین اصول مکتب عاشورا اشاره کرد و یادآور شد: محورهایی هم چون توحید، محبت، شهادت، جوانان، خانواده، حریت، هویت، بصیرت، ولایت و مواسات محوری از مهم ترین اصول مکتب سیدالشهدا (ع) است.

وی سپس با تشریح جوان محوری به عنوان یکی از این محورهای مکتب عاشورا، بیان داشت: در مکتب اباعبدالله الحسین (ع) جوانان نقش مهمی دارند و امام حسین (ع) جوانان بنی‌هاشم را بر اساس اصول حقیقت جویی و حقیقت محوری تربیت کرده است.

 این استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: حضرت علی اکبر (ع) وقتی که در میدان جنگ حضور پیدا کردند، در حقیقت به کمک پدرش امام حسین (ع) نیامدند، بلکه به کمک حق، حقیقت و مکتب اسلام حقیقی رفتند تا این مکتب، دین و راه زنده و پابرجا بماند و تا روز قیامت هر کسی که در این راه قدمی بردارد و یا شهید شود در حقیقت به کمک مکتب و دین خود شتافته است.

حجت الاسلام حاجی محمدی در پایان به تبیین نقش خانواده به عنوان یکی دیگر از محورهای مکتب عاشورا اشاره کرد و گفت: امام حسین (ع) در کربلا به همراه خانواده و عزیزان خود حضور یافتند. یعنی انسان به هر کجا و مقامی که می‌خواهد برسد باید با همراهی خانواده و هم فکری آنها باشد؛ به تعبیری هر مرد و زن موفقی مرهون زحمات و تلاش‌های همسر خود است. اگر امام حسین (ع) پیروز میدان شدند، به این دلیل بود که این مکتب را به شخصیت‌هایی هم چون حضرت زینب کبری (س)، حضرت رباب (س) و حضرت سکینه (س) و دیگر عزیزان ایشان که لیاقت و ظرفیت ایستادگی و پایداری در این مکتب را داشتند، سپردند.

شایان ذکر است، مراسم قرائت زیارت عاشورا، صبح سه‌شنبه هر هفته در دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برگزار می‌شود و با توجه به شرایط کرونایی، این مراسم به صورت هم‌زمان از طریق فضای مجازی دانشگاه برای استادان، کارکنان و دانشجویان پخش خواهد شد.

گفتنی است، مداحی و نوحه خوانی از دیگر برنامه‌های این مراسم معنوی بود.