مراسم باشکوه پیاده روی اربعین حسینی با حضور هیات رییسه، استادان، کارکنان و دانشجویان و با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی، از درب اساتید به سمت گلزار شهدای گمنام دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد محبی، رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان قزوین، ضمن تسلیت ایام اربعین اباعبدالله الحسین (ع)، ارتحال ملکوتی علامه حسن زاده آملی و گرامی داشت هفته دفاع مقدس در سخنانی گفت: امسال متاسفانه به خاطر شرایط کرونایی توفیق نبود تا در پیاده روی اربعین حضرت امام حسین (ع) حضور داشته باشیم اما قدم‌هایی که امروز شما ارادتمندان به اهل بیت (ع) و به یاد پیاده روی اربعین برداشتید بسیار ارزشمند بوده و از همه شما ممنون و سپاسگزارم.

وی با تشکر از برگزار کنندگان این مراسم به اجتماع عظیم زیارت اربعین امام حسین (ع) اشاره کرد و یادآور شد: هر سال در مناسک حج ابراهیمی که میثاق موحدان عالم و مسلمانان جهان است جمعیت حدوداً ۳ میلیون نفری در آن مکان مقدس جمع می‌شوند و آن مناسک مخصوص را انجام می‌دهند اما به غیر از این اجتماع بزرگ، اجتماع عظیم و باشکوه دیگری هم به نام زیارت اربعین وجود دارد که در جوار مرقد حضرت امام حسین (ع) برگزار می‌شود و آنجا میعادگاه و میثاق مومنان است.

حجت الاسلام محبی در ادامه با اشاره به روایات مختلف در خصوص جایگاه زیارت حرم امام حسین (ع) افزود: پیغمبر اکرم (ص) مودت و محبت نسبت به اهل بیتش را به ما سفارش نموده‌اند و این مودت و محبت خواست خداوند نیز هست. بر این اساس شیعیان، به امام حسین (ع) عشق و محبت می ورزند و حرم باصفایش میعادگاه عاشقان الله است. هم چنین امام حسن عسکری (ع) در روایتی می‌فرمایند: “از ویژگی‌های اهل ایمان(شیعیان) این است که زیارت اربعین را در برنامه‌های خود داشته باشند.”

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان قزوین خاطرنشان کرد: اجتماع عظیم اربعین، یک رستاخیز اجتماعی است بنابراین شیعیانی که در بین مسلمانان به عنوان اقلیت محسوب می‌شوند در مراسم مهم زیارت اربعین، اجتماع خودشان را نشان می‌دهند و این حضور چند میلیونی، مایه دلگرمی شیعیان در مناطق مختلف و در جغرافیای وسیع جهان اسلام می‌شود. هم چنین این اجتماع، قوتی برای ایجاد یک حرکت بزرگ و زمینه‌سازی برای ظهور حضرت امام زمان (عج) است.

وی سپس اظهار داشت: به برکت همین اجتماعات عظیم بوده که آمریکای جنایتکار در حال خارج شدن از منطقه می‌باشد. انشاءالله این عرض ارادت‌ها و این توسل‌ها مورد قبول خداوند متعال قرار گیرد و باطن و حقیقت اصلی این پیاده‌روی در مسیر اربعین که احیای ارزش‌ها و شعائر دینی است را از همه ما قبول کند.

حجت الاسلام محبی در ادامه گفت: پیاده روی اربعین دارای ارزش‌های اجتماعی و دنیوی و بالاتر از این‌ها به عنوان یک سیر الی الله است. یعنی قدم گذاشتن روی هواهای نفسانی و قدم زدن برای احیای ارزش‌های دینی محسوب می‌شود.

وی در پایان گفت: استادان این دانشگاه که برای احیای عدالت، ارزش‌های انسانی، تعلیم صحیح آموزه‌های انسانی و اینکه یک زندگی آگاهانه و عالمانه داشته باشند زحمات بسیاری تقبل می‌کنند و همه این‌ها در مسیر عشق به خداوند است و انشاءالله که خداوند این توسلات و عرض ارادت‌ها را قبول کند و ذخیره آخرت ما باشد.

گفتنی است، نوحه خوانی و ذکر مصیبت توسط حاج روح الله فنائیان از همکاران حوزه فرهنگی و حاج داود اسمعیل پور، مدیر کل حراست دانشگاه از دیگر برنامه‌های این مراسم معنوی و باشکوه در دانشگاه آزاد اسلامی قزوین بود.

خاطر نشان می‌شود، این مراسم با توجه به شرایط کرونایی، به صورت هم‌زمان از طریق فضای مجازی برای استادان، کارکنان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی قزوین پخش شد.

برای مشاهده گزارش تصویری اینجا را کلیک نمایید.