مراسم پرفیض قرائت زیارت عاشورا با حضور دکتر کشت کار، سرپرست دانشگاه، هیات رییسه، استادان، کارکنان و دانشجویان و با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی، در مسجد امام رضا (ع) دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی معبودی، مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه استان قزوین، ضمن تسلیت فرا رسیدن اربعین حسینی و گرامی داشت هفته دفاع مقدس در سخنانی به بیان شباهت های حماسه اربعین و دفاع مقدس پرداخت و گفت: با توجه به اینکه در ایام اربعین حسینی و هم چنین در هفته گرامی داشت دفاع مقدس قرار داریم باید گفت که این یاد آوری ها و سالگردها در واقع زنده نگه داشتن نام و یاد اهل بیت عصمت و طهارت و امام حسین (ع) و همچنین مجاهدان و رزمندگان و شهدای دفاع مقدس است.

وی افزود: ما جنگ را شروع نکردیم بلکه جنگ را به ما تحمیل کردند. ما باید در کنار اربعین حسینی، خاطرات دفاع مقدس را هم مرور و یاد آوری کنیم. در قرآن کریم نمونه هایی از این یاد آوری ها ذکر شده و بر الگوگیری از داستان های گذشتگان تاکید شده است.

حجت الاسلام معبودی یادآور شد: باید از سرگذشت این وقایع درس بگیریم لذا این یاد آوری ها، یک عنایت و ذکر قرآنی است. ما هر ساله یاد اربعین را گرامی می داریم چون می تواند برای ما یک الگو باشد. با این مقدمه می توان شباهت های اربعین حسینی با ۸ سال دفاع مقدس را تبیین کرد.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه استان قزوین تصریح کرد: اولین شباهت اربعین با دفاع مقدس، بزرگداشت یاد و خاطره یک حماسه بی نظیر است. در متون تاریخی، حادثه ای به عظمت واقعه ی کربلا نداریم. هر ساله در اربعین حسینی بر تعداد شرکت کنندگان این راهپیمایی عظیم اضافه می شود و حضور میلیونی در مراسم اربعین، نمونه ای از این حماسه بزرگ است. دشمنان اسلام از اول اسلام تاکنون تمام سعی خود را داشته اند که نام و یاد ائمه عصمت و طهارت (ع)، امام حسین (ع)، عاشورا و اربعین و مناسبت های دینی و مذهبی را از بین ببرند که به لطف خداوند نتوانسته اند.

حجت الاسلام معبودی ادامه داد: دفاع مقدس هم حماسه کم نظیری است. باید از این ظرفیت های عظیم در جهت ارتقای فرهنگ اهل بیت (ع) در جامعه استفاده کرد و همه این وقایع، یک الگو برای انسان های آزاده است.

وی خاطرنشان کرد: رزمندگان ما با سربندهای یا حسین (ع) و یا زهرا (س) به دل دشمن می زدند و از معجزه اعتقاد به این اسماء متبرک به پیروزی می رسیدند. در زمان دفاع مقدس، تمامی کشورها به جز کشور سوریه از عراق و صدام حمایت مالی و نظامی می کردند، ولی دشمنان با  پشتیبانی های قوی نیز نتوانستند در مقابل ایران بایستند چرا که رزمندگان ما پشتوانه های قوی تری هم چون اهل بیت علیهم السلام و امام حسین (ع) را داشتند.

 مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه استان قزوین در پایان گفت: اربعین بزرگداشت بین حق و باطل بود و دفاع مقدس هم یک بزرگداشت بین حق و باطل است. شهید مطهری در بیانات خود در این خصوص می گوید: “امیر المومنین (ع) را به شهادت رساندند ولی منطق این امام بزرگوار ماندگار شد. امام حسین (ع) را هم شهید کردند ولی منطق ایشان نیز ماندگار ماند.”

شایان ذکر است، مراسم قرائت زیارت عاشورا، صبح سه‌شنبه هر هفته در دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برگزار می‌شود و با توجه به شرایط کرونایی، این مراسم به صورت هم‌زمان از طریق فضای مجازی دانشگاه برای استادان، کارکنان و دانشجویان پخش می گردد.

 گفتنی است، مداحی و نوحه خوانی از دیگر برنامه‌های این مراسم معنوی بود.

برای مشاهده گزارش تصویری اینجا را کلیک نمایید.