گروه استان‌های پایگاه خبری دوم آذر، سفر اخیر رئیس قوه قضائیه به قزوین و بی توجهی به مطالبات تشکل‌های دانشجویی انتقاداتی را از سوی برخی دانشجویان در پی داشت، انتظار دانشجویان و مردم این بود که در این سفر به دغدغه‌ها و مشکلات اصلی استان بیشتر پرداخته شود.

بعد از پایان سفریک روزه رئیس قوه قضائیه به قزوین، شاهد واکنش‌های متفاوتی بودیم. روند برگزاری جلسات و نحوه مدیریت برنامه‌ها موجب اعتراضاتی شد تا جایی که فاطمه محمدبیگی در دیدار اقشار مختلف مردم به این موضوع اعتراض کرد و خواستار تغییر در این روند شد که البته گفته شد تا پایان سفر رئیس داستگاه قضا این مطالبه محقق نشد.

یکی از انتقاداتی که برخی از فعالان دانشجویی استان قزوین داشتند این بود که برای بیان مطالبات دانشجویان فرصتی در نظر گرفته نشده است. علیرضا یوسفی از فعالان دانشجویی نیز با انتشار پستی در فضای مجازی با انتقاد از بی‌توجهی به دانشجویان و ندادن میز خطابه به جنبش‌های دانشجویی مطالبه گر در استان قزوین گفت: آیا دانشجویان در خط اول مطالبه و حل مشکلات مردم و فساد ستیزی در چارچوب انقلاب نبودند؟

 

مطالباتی که در سفر رئیس قوه قضائیه بی‌پاسخ ماند

کاربری با عنوان دختر انقلابی هم در فضای مجازی با اشاره به سفر رئیس قوه قضائیه به قزوین نوشت: آقای اژه‌ای امروز اومدن قزوین؛ ولی متولیان برنامه نه تریبون و دیدار دانشجویی در نظر گرفتند، نه فرصت اظهار نظر به تشکل‌های دانشجویی دادند.

 

مطالباتی که در سفر رئیس قوه قضائیه بی‌پاسخ ماند

پایگاه خبری تحلیلی تیتر قزوین که متعلق به جریان اصلاحات در استان است نیز با انتشار مطلبی به قلم سید مصطفی جعفری با عنوان «خبرنگارانی که از پشت در‌های بسته اخبار سفر رئیس دستگاه قضا را پوشش دادند» نوشت: خبرنگارانی که مطالبات متعددی داشتند پشت در‌های بسته و از یک اتاق که فقط صوت جلسات در آن پخش می‌شد اخبار را پوشش داده و حتی یک برخورد هم با رئیس دستگاه قضا نداشتند، رعایت پروتکل‌های بهداشتی علت این نوع برخورد بود، که البته بهانه خوبی بود برای عدم رویارویی و مواجهه مستقیم با چالش‌ها و مشکلات استان قزوین از زبان خبرنگارانی که مردم استان به آن‌ها چشم امید داشتند.

سید مصطفی جعفری مدیر مسئول این پایگاه در پایان تحلیل خود از دستاورد‌های این سفر نوشته است: دستاورد این سفر برای مردم استان چه چیزی بود وقتی نیاز‌های اصلی شنیده نشد؟ قطعاً شنیدن نیاز‌ها از تعداد محدودی که با آن‌ها جلسه برگزار شد، شنیدن تمام نیاز‌های مردم استان نبود؛ البته این جلسات هم نیاز بود، ولی کافی و در حد انتظار حداقلی مردم استان نبود.

اما یکی دیگر از واکنش‌ها نسبت به این سفر مربوط به جابر خرم نیا مدیر خبرگزاری فارس و فعال رسانه‌ای و فرهنگی استان قزوین است.

 

وی با گلایه نسبت به برگزاری نشست خبری بدون حضور خبرنگاران خبرگزاری‌ها و رسانه‌های مختلف، خطاب اژه‌ای عنوان کرد: در برنامه دیدار‌های شما، نشست خبری پیش بینی شده بود، نشست خبری تنها با یک خبرنگار صداوسیما، یک پرسش و یک دوربین! نیک می‌دانیم این نشست خبری نیست بلکه ارائه بیانات رئیس محترم قوه خطاب به مردم است!

 

مطالباتی که در سفر رئیس قوه قضائیه بی‌پاسخ ماند

رسول ملاحسنی فعال فرهنگی و اجتماعی استان قزوین نیز با انتشار پستی در فضای مجازی نوشت: سفر رئیس محترم قوه قضائیه به قزوین حواشی زیادی داشت، از حذف دانشجویان در دیدار‌ها تا پروتکل‌هایی که اجازه نداد حتی یک خبرنگار سؤالش را از جناب آقای محسنی اژه‌ای بپرسد.

از نظر این فعال فرهنگی اجتماعی بزرگ‌ترین حاشیه این سفر این بود که مشخص نشد این آمدن چه دردی از مردم دوا کرد و متأسفانه برنامه‌ریزی دیدار‌ها اصلاً کاربردی نبود.

ملاحسنی در این پست خود بیان کرد: ما انتظار داشتیم قاضی‌القضات را درب زندان مرکزی که داخل بافت شهری افتاده ببینیم. انتظار داشتیم آقای رئیس سری به مه نخ فرنح یا کنتور سازی یا هفت سنگان بزند. جلسات کانالیزه شده با افراد خاص به‌مرور نگاه ما را به مشکلات واقعی خواهد بست.

 

مطالباتی که در سفر رئیس قوه قضائیه بی‌پاسخ ماند

در سفر رئیس قوه قضائیه به قزوین رسانه‌ها و فعالان دانشجویی انتظار داشتند که با در اختیار داشتن تریبون چالش‌های مربوط به مشکلات قضایی واحد‌های تولیدی، پرونده‌های پرچالش قدیمی در حوزۀ زمین مانند هفت‌سنگان و نیاوران، پروندۀ واگذاری برخی شرکت‌ها مانند کنتورسازی ایران مطرح و بیشتر در مورد آن‌ها بحث و گفتگو شود.