مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری استان قزوین گفت: با راه اندازی صندوق فناوری در استان زمینه جذب سرمایه گذار برای اجرای طرح ها و ایده های خلاقانه و تقویت رویکرد تقاضا محوری مهیا شده است.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری قزوین؛ محسن شیرمحمدی مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری غیر دولتی استان قزوین در جمع خبرنگاران اظهارداشت: نحوه برقرای ارتباط شرکت های دانش بنیان با صنعت بسیار اهمیت دارد و در سالهای اخیر با کمک پارک علم و فنآوری تلاش شده این حلقه متصل شود.

وی افزود: با راه اندازی پنجاهمین صندوق پژوهش و فناوری در استان قزوین در رده آخرین استانهایی بودیم که صاحب این صندوق شدیم و امروز از این ظرفیت برای حمایت از شرکت های دانش بنیان استفاده می کنیم.

شیرمحمدی تصریح کرد: پس از راه اندازی صندوق تلاش کردیم کار شاخصی را انجام دهیم و از آنجا که شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک ها بیشتر عرضه محور بودند به فکر افتادیم رویکرد تقاضا محوری را در اولویت قرار داده و آن را تقویت کنیم.

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان قزوین یادآورشد: رویکرد ما در صندوق این بود که دنبال چالش های صنعت استان باشیم و گفتمان اکوسیستم فنآوری را تقویت کنیم و در این راستا نیازمند مشارکت و همکاری رسانه ها هستیم.

image_2021_10_3-20_20_0_421_eaT

در ادامه حمیدرضا پیله ور سرپرست معاونت فناوری پارک علم و فناوری قزوین اظهار داشت: سیاست های ما از دو سال گذشته تاکنون بر مبنای اقتصاد مقاومتی بوده و تلاش کردیم تا زیرساخت های رسیدن به این هدف را مهیا کنیم.

پیله ور بیان کرد: به جای منتظر ماندن برای حضور یک سرمایه گذار، اولویت ما این بود تا به سمت جذب سرمایه گذار برویم و کسانی که علاقمند به حمایت از شرکت های دانش بنیان و سرمایه گذاری در اجرای طرح ها و ایده ها هستند را در کارها مشارکت دهیم. 

وی اظهارداشت: با چشم انداز تعریف شده فقط ۵ سال فرصت داریم تا ظرفیت ها را فعال کنیم و از مرحله پذیرش به وضعیت جذب سرمایه گذار برسیم و طرح ها نیز بر اساس ظرفیت ها و نیازهای استان باشد.

پیله ور گفت: باید ورودی های استان مناسب سازی شود و صنایع استان هم آماده پذیرش اتفاقات جدید باشند و در این راستا آمادگی داریم یک مدل توسعه فنآوری بومی را در قزوین برای نمونه اجرایی کنیم.

وی یادآورشد: صنعت زمانی به سمت اقتصاد دانش بنیان می رود که توام با نوآوری و خلاقیت باشد و در این میان از رسانه ها انتظار داریم در رسیدن به اهداف چشم انداز ۵ ساله همراه ما باشند و در اطلاع رسانی و روشنگری نقش بیشتری ایفا کنند.

image_2021_10_3-20_19_58_370_GLQ

سرپرست معاونت فناوری پارک علم و فناوری قزوین تصریح کرد: رویداد «استان آپ» در قزوین با هدف شناسایی استارت آپ و طرح های سرمایه پذیر به منظور سرمایه گذاری جسورانه با مشارکت سایر سرمایه گذاران شامل دو رویداد «دوشنبه‌های استارت‌آپی» و «پیوند» است که از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی در تاریخ ۱۲ آبان ماه برگزار می شود.

وی بیان کرد: دومین رویداد «استان‌آپ» کشور این بار در استان قزوین برگزار خواهد شد و مهمترین اهداف آن بسترسازی برای ایجاد کسب و کارهای فناورانه، شناسایی شرکت‌های نوپا، دانش بنیان و گروه‌های صاحب ایده در استان است.

پیله ور اظهارداشت: شناسایی استارت ‌آپ‌ها و طرح‌های سرمایه ‌پذیر به منظور سرمایه‌گذاری جسورانه، برگزاری دوره‌های آموزشی برای تیم‌ها و استارت‌ آپ‌ها، به هم ‌رسانی تیم‌ها و استارت ‌آپ‌ها به شتاب دهنده‌ها و سرمایه‌ گذاران و برگزاری پنل گفتگو و برنامه انتقال تجربه در این رویداد پیش بینی شده است.

وی افزود: زمان ثبت نام برای طرح ها، ایده های کسب و کار در سامانه غزال تا ۲۱ مهرماه است و دوره توانمندسازی هم تا ۲۸ مهرماه تعیین شده که به مدت یک هفته این کار انجام خواهد شد.

222

سرپرست معاونت فناوری پارک علم و فناوری قزوین یادآورشد: از اول تا هفتم مهر ماه دوره منتورینگ و مشاوره حضوری و غیر حضوری است و دو روز قبل تیم هایی از تهران در استان مشتقر شده و همه فعالیت ها را رصد خواهند کرد تا همه امور به نحو مطلوب انجام شده باشد.

وی گفت: در روز ۱۲ آبان نیز مراسم اختتامیه با ارائه طرح های شاخص و معرفی میزان جذب سرمایه گذاری های صورت گرفته برگزار می شود.