مراسم عزاداری شهادت حضرت امام هشتم (ع) با حضور هیات رییسه، استادان، کارکنان و دانشجویان و با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در مسجد امام رضا (ع) دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین جعفر مقصودی، معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ضمن تسلیت ایام شهادت امام رضا (ع) در سخنانی با اشاره به احادیث و روایات از این امام بزرگوار گفت: امام رضا (ع) دین را فقط در نماز و روزه خلاصه نمی کنند بلکه دینداری حقیقی و فهم دینی را به مراتب در جایگاه بالاتری می دانستند.

وی افزود: ایشان امامت شان را به صورت علنی اعلام کرده و تقیه نکردند و بیشتر عمرشان را در مدینه سپری کرده و فقط دو سال آخر عمر مبارکشان به ایران سفر کردند و منشا برکات بسیاری شدند که یکی از آنها گسترش تشیع در ایران بود.

حجت الاسلام مقصودی با اشاره به تبیین اتفاقات دوران امام رضا (ع) یادآور شد: ایشان از فرصتی که در آن دوران به وجود آمده بود استفاده کرده و امامت را تبلیغ می کردند و به دلیل ملتهب بودن فضای آن دوران، هارون الرشید از اذیت کردن امام (ع) پس از شهادت امام کاظم (ع) صرف نظر می کرد و این فرصتی را  فراهم کرده بود تا ایشان به خوبی امامت را در بین مردم و شیعیان تبلیغ کنند و به خاطر همین تبلیغ امامت، امام رضا (ع) به عنوان یک شاخص برای تبلیغ امامت محسوب می شوند.

وی افزود: در دوره بعد که دوره خلافت مامون بود، وی می خواست از مقبولیت و مشروعیت امام رضا (ع) به سود حکومت و خودش استفاده کند لذا امام رضا (ع) را با تهدید، به عنوان جانشین و ولیعهد خود منصوب کرد.

معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه اظهار داشت: امام رضا (ع ) از نیت سوء مامون باخبر بودند و چون نمی خواستند یک فرد منافق مثل مامون را اسطوره سازی دینی کنند به همین دلیل خلافت را نپذیرفتند، چرا که اگر خلافت را می پذیرفتند تمام خلاف ها و اشتیاهات مامون به نام ایشان تمام می شد.

وی ادامه داد: امام رضا (ع) ولیعهدی را هم به این شرط پذیرفتند که در حکومت مامون نقشی نداشته باشند یعنی ایشان حکومت مامون را اصلاً قبول نداشتند و با این سیاست دینی خوب در برابر شخصیت سیاسی مثل مامون می ایستند و مامون بیشتر از دو سال نمی تواند امام رضا (ع) را تحمل کرده و در نهایت ایشان را به شهادت می رساند.

گفتنی است؛ ذکر مصیبت و نوحه خوانی از دیگر برنامه های این مراسم معنوی بود.