نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی گفت: مراقبت از سرقت ایده های خلاقانه و نوآورانه جوانان و ارتباط سرمایه گذار با آنها برای تبدیل ایده به محصول موجب توسعه و شکوفایی شرکت های دانش بنیان می شود.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری قزوین، مراسم افتتاحیه دومین رویداد «استان آپ» عصر چهارشنبه با حضور علی وحدت مدیرعامل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، سیاوش ملکی فر معاون توسعه صندوق، لطف الله سیاهکلی و فاطمه محمد بیگی نمایندگان قزوین در مجلس شورای اسلامی، مصطفی مافی مدیر پارک علم و فنآوری قزوین، یاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، جمعی از فعالان شرکت های دانش بنیان و جوانان ایده پرداز در سالن اجتماعات پارک علم و فنآوری قزوین برگزار شد.

لطف الله سیاهکلی در این رویداد اظهارداشت: در قرون ۱۴ و ۱۵ بخش صنعت آنقدر بزرگ و مسلط شد که انسان را مغرور به آن کرد و استعمارگران با استفاده از این ابزار مردم را ترساندند و تسلیم خود کردند.

وی اضافه کرد: وقتی صنعت بر انسان مسلط شد توانست هویت وی را نیز زیر سوال ببرد اما امروز عصر بازگشت هویت انسان به انسان است و اندیشه برتر پیروز میدان را مشخص می کند.

نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروزه دیگر عظمت صنعت و سخت افزار عامل افتخار نیست زیرا مانند موم در دست انسان است ولی آنچه در عصر کنونی مهم جلوه می کند و عامل افتخار و اقتدار و تسلط است بدون تردید حاکم شدن «نرم افزار» بر «سخت افزار» است.

سیاهکلی تصریح کرد: با این ویژگی دیگر یک کشور کوچک در دورترین نقطه کره زمین هم می تواند در مقابل کشورهای بزرگ بایستد و اندیشه و توان علمی و نرم افزاری خود را به رخ بکشد.

وی اظهارداشت: اگر در دوران صنعتی، هر آرزویی به منصه ظهور نمی رسید و یا سالهای طولانی و یا قرن ها طول می کشید تا ایده ای به محصول تبدیل شود اما با فنآوری های نوین هر آرزویی می تواند بسرعت عملی شود.

سخنگوی کمیسیون مشترک طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی تصریح کرد: امروز گاهی در کمتر از یک ماه آرزوهای بشر به فعل تبدیل می شود و بدون تردید باید اذعان کرد قدرت واقعی در دست جوانان است اما همین جوان خلاق و خوش فکر سرمایه ای ندارد تا ایده خود را به محصول تبدیل کند و ما باید این کمبود را جبران کنیم.

وی بیان کرد: در شرایط کنونی ایجاد اشتغال در بخش صنعت برای هر نفر حدود ۵۰۰ میلیون تومان هزینه دارد در حالی که استارت آپ ها که چند جوان در آن فعال هستند با حداقل ۳۰۰ میلیون تومان و حداکثر دو میلیارد تومان می توانند ایده های خود را عملی کرده و برای خود و دیگران هم شغل ایجاد کنند و اگر ما بتوانیم قدرت ریسک سرمایه گذاری را بالا ببریم حتما سودآور خواهد شد.

سیاهکلی اظهارداشت: در دنیای خارج از محدوده فنآوری های مدرن و نوآورانه یک مدیر اگر خوب باشد شاید تا دو برابر مدیر قبلی بهتر قلمداد شود اما در این عرصه تفاوت گاهی تا یک قرن محاسبه می شود و این تفاوت شگفت انگیز و بسیار تعیین کننده است.

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: امروز از « دنیای خطی» به سمت دنیای« توانی و لگاریتم» جابجا می شویم و نقش جوانان خوش فکر در این عصر تعیین کننده و برجسته است.

مراقب سرقت ایده های خلاقانه و نوآورانه باشیم

عضو ناظر در شورای عالی فضایی با اشاره به برخی تهدیدات در حوزه جوانان خلاق و مبتکر تصریح کرد: متاسفانه در این عرصه شما جوانان با دو مشکل اساسی روبرو هستید که ما باید برای آن تدبیر کنیم، اول آن که تا ایده و طرح جدیدی مطرح می شود می تواند بسرعت به سرقت رفته و جای دیگر عملی شود لذا پیشنهاد می کنم آن را حتما در جایی ثبت و ضبط کنید تا مالکیت معنوی آن متعلق به صاحب ایده باشد.

وی گفت: خلاء دیگر این است که باید جوانان ایده پرداز براحتی به سرمایه گذار متصل شوند تا فرصت از دست نرود و انگیزه تداوم کار حفظ شود که در این راستا تداوم برگزاری «استان آپ » و نیز راه اندازی مسابقه تلویزیونی برای معرفی ایده و جذب سرمایه گذار حتی از سوی مردم برای مشارکت سرمایه های کوچک و خرد ضروری است.

سیاهکلی اظهار امیدواری کرد مسابقه «کارویا» که بزودی از شبکه اول سیما پخش خواهد شد به صورت تخصصی تهیه شود تا بتواندجوابگوی نیازها باشد و به اتصال سرمایه گذار به ایده پردازان کمک کند.