محدثه ربانی، جانشین واحد خواهران معاونت پژوهش و فناوری بسیج دانشجویی استان قزوین در گفتگو با خبرنگار استان‌های پایگاه خبری دوم آذر، با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در راستای امیدآفرینی و تقویت روحیه خودباوری در دانشجویان و اساتید با برگزاری بازدید‌ها و اردو‌های علمی فناوری گفت: لازم شد تا قرارگاهی جهت هماهنگی و هم افزایی بین مجموعه‌های دانشگاهی، مجموعه‌های پیمانکار پروژه‌های بزرگ، صنایع بزرگ و مجموعه‌های حاکمیتی ایجاد شود. علاوه بر این فراهم آوردن شرایط لجستیکی و اجرایی برنامه‌های این طرح در سراسر کشور، ملاحظاتی دارد که ضرورت ایجاد این قرارگاه را بیشتر می‌کرد.

ربانی ادامه داد: گفتمان سازی و جریان سازی که از خواسته‌های مقام معظم رهبری است از ضروری‌ترین وظایف بر زمین مانده است که جز با هماهنگی با اصحاب رسانه و فضای مجازی و صدا و سیمای جمهوری اسلامی امکان پذیر نیست، لذا وجود این قرارگاه بیش از پیش حس شده بود. بر همین اساس سازمان بسیج دانشجویی قرارگاهی با نام قرارگاه راهیان پیشرفت را راه اندازی کرد.

جانشین واحد خواهران معاونت پژوهش و فناوری بسیج دانشجویی استان قزوین گفت: با عنایت به اهمیت مسئله و خودباوری و دغدغه مقام معظم رهبری پیرامون شناسایی دستاورد‌های علمی انقلاب اسلامی و معرفی آن برای آحاد ملت و لزوم نقش‌آفرینی قدرت علمی برای پیشرفت کشور قرارگاه راهیان پیشرفته بسیج دانشجویی برای ارتقاء سطح کیفی و افزایش خودباوری در فعالیت‌های علمی دانشجویان شکل گرفته است.

وی بیان کرد: نهضت راهیان پیشرفت با دو راهبرد، شناسایی دستاورد‌های برجسته در سطح استان و بستر سازی و پشتیبانی از برگزاری نشست‌های تخصصی، بازدید‌ها، اردو‌های علمی با تمرکز بر روایت پیشرفت‌های علمی انقلاب اسلامی و ترویج روحیه ما می‌توانیم و اتکا بر توان داخل اجرا خواهد شد.

ربانی با اشاره به اهداف راهیان پیشرفته تاکید کرد: تقویت روحیه خودباوری و ما می‌توانیم و امید آفرینی در عموم جامعه ایران به خصوص دانشجویان سراسر کشور، معرفی دقیق‌تر دستاورد‌های انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران و پیشرفت‌های فناورانه و نوآورانه ایران اسلامی در قالب‌های متنوع، آشنایی دقیق‌تر دانشجویان و آشنایی تخصصی دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اساتید با صنایع و پروژه‌های مهم کشور ارائه جنبه عملی علوم مهندسی و پایه در کنار جنبه تئوری آن از اهداف راهیان پیشرفته است.

وی ادامه داد: مخاطبین طرح راهیان پیشرفت از سویی شامل دانشجویان کارشناسی رشته‌های فنی-مهندسی و علوم پایه، رشته‌های مدیریت، از سوی دیگر شامل دانشجویان، فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی و اساتید دانشگاه‌های فنی -مهندسی، علوم پایه و رشته‌های مدیریت هستند البته بخشی از این طرح برای عموم جامعه ایران نیز مناسب است.

جانشین واحد خواهران معاونت پژوهش و فناوری بسیج دانشجویی استان قزوین افزود: طرح راهیان پیشرفت شامل سه بخش عمومی، دانشجویی و تخصصی است. بخش دانشجویی برای دانشجویان کارشناسی دانشگاه‌ها در قالب سه بخش برنامه ریزی شده که شامل ۱- بازدید‌های یک روزه دانشجویی از پروژه‌های بزرگ و کارخانجات مهم کشور، که برنامه ریزی این بازدید‌ها بر عهده دفاتر و حوزه‌های بسیج دانشجویی دانشگاه‌ها است.۲- اردو‌های کشوری راهیان پیشرفت که به صورت سالانه بازدید از پروژه‌ها و کارخانجات استراتژیک کشور با حضور دانشجویان کارشناسی منتخب دانشگاه‌های کشور در ۳ تا ۴ روز برگزار خواهد شد. برنامه ریزی و برگزاری این برنامه بر عهده قرارگاه راهیان پیشرفت کشور است. ۳- برنامه‌های ترویجی و گفتمان سازی راهیان پیشرفت به صورت برنامه درون دانشگاهی در قالب‌های متنوعی از جمله برگزاری همایش مانند همایش روز فناوری هسته‌ای یا بزرگداشت شهدای علمی و یا بزرگداشت دستاورد علمی برگزار می‌شود.