نشست هماهنگی دانشگاه های ایرانی عضو اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه دریای خزر با  حضور نمایندگان دانشگاه های ایرانی عضو و نمایندگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تاریخ ۲ آذر ماه به صورت مجازی تشکیل شد. این جلسه توسط دانشگاه گیلان به منظور هماهنگی اعضا جهت حضور در اجلاس بیست و سوم نمایندگان دانشگاه های دولتی حاشیه دریای خزر که ۱۱ و ۱۲ آذر ماه ۱۴۰۰ در دانشگاه یسنوف قزاقستان برگزار خواهد شد برگزار گردید.

در این جلسه ابتدا  دکتر وظیفه دوست مدیر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه گیلان ضمن خوشامدگویی به اعضاء شرکت کننده، گزارشی از فعالیت های دانشگاه های عضو اتحادیه کشورهای حاشیه دریای خزر در یکسال گذشته ارائه کرد. سپس دکتر رضی رئیس دانشگاه گیلان با تشکر و قدردانی از اعضاء و تلاش های ایشان در پیشبرد اهداف اتحادیه، ۵ پیشنهاد را جهت نظرسنجی اعضاء ارائه کردکه این ۵ پیشنهاد شامل موارد زیر بود:

  1. بودجه طرح های پژوهشی توسط هر دانشگاه تامین شود.
  2. ورود به چالشهای زیست محیطی دریای خزر
  3. پیشنهاد راه اندازی دوره های مشترک
  4. ساماندهی دانشگاه های ایرانی عضو اتحادیه
  5. پیشنهاد عضویت دانشگاه علوم دریایی نوشهر

در ادامه دکتر ابطحی رییس پژوهشکده ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی سامانه Caspian Expertکه بانک اطلاعات پژوهشگران علوم دریایی است را معرفی نمود و از پژوهشگران حوزه علوم دریایی خواسته شد که در این بانک اطلاعاتی ثبت نام نمایند تا مسیر برای انجام طرح های پژوهشی مشترک تسهیل گردد.

سپس آقای زرکشان به نمایندگی از معاونت روابط بین الملل و از طرف دکتر بیات ، معاون بین الملل دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) ضمن تقدیر و تشکر از کلیه اعضاء بویژه دانشگاه گیلان به معرفی فعالیت های دانشگاه در این اتحادیه پرداخته و در خصوص وبگاه اتحادیه که توسط این دانشگاه به سه زبان انگلیسی، روسی و فارسی تهیه و بروز رسانی می شود توضیح داد. در ادامه گزارشی از فعالیت های دانشگاه در کمیته دانشجویی خزر ارایه گردید و به مسابقات دانشجویی که توسط دانشگاه بین المللی امام خمینی ره به عنوان مسئول کمیته دانشجویی اتحادیه در زمینه عکس، مقاله و فیلم کوتاه با موضوع محیط زیست و مبارزه با کرونا اشاره شد و پیشنهاد گردید تا از دانشجویانی که آثار خود را ارسال کرده اند به هر طریق حتی به صورت معنوی تقدیر به عمل آید.

سپس دکتر مسعودیان مدیر همکاری های علمی و بین­المللی دانشگاه منابع طبیعی ساری به فعالیتهای پژوهشی انجام شده با دانشگاه آستراخان (کمیته پژوهشی اتحادیه خزر) اشاره کرد.و پیشنهاد کرد که صندوق ذخیره مالی اتحادیه جهت حمایت مالی پروژه های پژوهشی تاسیس شود.

در ادامه دکتر محسنی معاون پژوهشی و فناوری انستیتو تحقیقات بین المللی ماهیان خاویاری نیز به پروژه های تحقیقاتی این انستیتو در زمینه آب و دریا اشاره نمود.

آقای کلاته رییس گروه همکاری های دو جانبه علمی وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری نیز به سوالات حاضران در جلسه در خصوص شرایط حضور در اجلاس بیست و سوم خزر پاسخ دادند و در خصوص تسهیل شرایط برای حضور مدعوین در قزاقستان قول مساعد دادند.