به مناسبت هفته پژوهش مراسم تجلیل از پژوهشگران و گروه های پژوهشی برگزیده دانشگاه با حضور رئیس دانشگاه، معاون پژوهش و فناوری و پژوهشگران دانشگاه امروز چهارشنبه ۱۰ آذر ماه به شکل مجازی برگزار شد.

دکتر نائینی رئیس دانشگاه در این مراسم با تبریک و گرامیداشت هفته پژوهش به همه تلاشگران عرصه تحقیق و پژوهش، بیان داشت: مهمترین رسالت تجلیل و گرامیداشت این هفته تاکید بر جایگاه و نقش تحقیق و پژوهش دراستان و کشور به گونه ای که پژوهش جزو جدایی ناپذیر از فرهنگ جامعه ما علی الخصوص در محیط علم و صنعت و اقتصاد باشدو برنامه های این هفته در کنار تجلیل از فعالان این عرصه در راستای تکریم شأن و جایگاه پژوهش و فناوری  ، بسترسازی مستحکمی است برای تقویت و توسعه پژوهش و فناوری به عنوان ضامن پیشرفت و توسعه پایدار کشور .

وی افزود: هفته پژوهش و فناوری امسال که با عنوان” پژوهش و فناوری ، پشتیبان تولید ” نام گذاری شده است خود نشان از تاکید و اهمیت تولید و ارتباط آن پژوهش به عنوان عامل کلیدی و اثر گذار بر تولید است.

رئیس دانشگاه نقش پژوهش های تقاضا محور و کاربردی را به عنوان پژوهش های کلیدی و گره گشای مسائل و مشکلات جامعه در عرصه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و صنعت در پیشبرد و توسعه ی جوامع در حال توسعه و پیشرفته امری بدیهی دانست و گفت: شاهدیم که  به طور مثال در همین دوران کرونا نیاز کشور به واکسن کرونا بخوبی با وجود تحریم های ظالمانه کشور پاسخگوی این نیاز بود که به همت پژوهشگران و دانشمندان تولید و توزیع شد و از همین جا نقش موثر و سهم به سزا  بخش تحقیقات، در روند تحولات جوامع آشکار می‌شود.

دکتر نائینی اظهار داشت: پژوهش پشتوانه اقتدار ملی یک کشور از طریق تولید علم و تقویت پژوهش های بنیادی و کاربردی در تولید ثروت و سرمایه اجتماعی شناخته می شود و همانطور که می دانیم یکی از معیارهای مهم سنجش قدرت ملت ها و کشورها در جهان کنونی ،میزان توانایی علمی و فنآوری است. بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص جایگاه پژوهش و تأکید معظم له بر حرکت انقلابی در زمینه نهضت علمی نشانگر دغدغه رهبر و مسئولان نظام در این عرصه است.

وی ادامه داد: بدون وجود تحقیق و پژوهش به طور یقین امور آموزشی معنا، پویایی و نشاط لازم را نخواهد داشت، وجود ذهن پژوهشگرانه، عاملی می شود برای خلق پویایی و تحرک و نوآوری که در حد ایده آل و مطلوب به شکل کارآفرینی نمود پیدا می کند. فراهم سازی زیر ساخت های تقویت پژوهش های بنیادی و کاربردی در کشور مستلزم وجود تدبیر و همکاری هرچه بیشتر مسئولان و تلاش هر چه بیشتر اعضای هیئت علمی و پژوهشگران است.

رئیس دانشگاه بیان داشت:در وضعیت کنونی آموزش عالی و در حال حاضر غالب دانشگاه‌های  کشور که در تولید علم با یکدیگر رقابت در رقابت هستند و دانشگاه‌های ایران هم باید در این رقابت همین رویه را دنبال کنند. رویکرد حال حاضر در جهان به پژوهش، تجاری سازی و اقتصادی کردن فناوری و پژوهش با توجه به نیازهای یک کشور است تا بتوان از نتایج حاصله از آن در تولید و اشتغال بهره گرفت. امروزه برای توسعه و پیشرفت چرخه اقتصاد باید علم را به سوی تجاری سازی سوق داد و به ایده ها اهمیت داد.

دکتر زندیه، معاون پژوهشی و فناوری نیز با عرض تبریک هفته پژوهش و تشکر ویژه از برگزار کنندگان برنامه هفته پژوهش بیان داشت: سه کمیته علمی –پژوهشی، آموزش و پرورش و کمیته فن بازار و نمایشگاه برگزاری برنامه های هفته پژوهش را بر عهده دارندو  طبق اعلام وزارتخانه هفته پژوهش از ۱۳- ۱۹ هفته پژوهش استانها و ۲۰-۲۶ هفته پژوهش ملی و کشوری  و ۲۵ آذر ماه روز پژوهش نامگذاری شده است.

وی افزود: خوشحالیم که از همه دانشکده ها  پژوهشگران منتخب داشتیم و در برخی دانشکده ها حتی بیشتر از سقف داشتیم ولی ما براساس سهمیه مجاز به انتخاب بودیم بنابراین حدود ۳۵ منتخب پژوهشگر ، استادان ، دانشجویان، طرح های برگزیده ، گروه های آموزشی برگزیده و پراستناد انتخاب گردید و توفیق داشتیم که در این شرایط کرونایی با همه مشکلات این مراسم را برگزار کنیم.

دکتر فرزاد ابراهیمی، مدیر امور پژوهشی دانشگاه نیز گزارشی از روند انتخاب پژوهشگران برتر ارائه نمود و با تشکر از همه حمایت ها و پشتیبانی ها بیان داشت: پژوهش منحصر به یک روز و یک فرد نیست و همیشه باید مورد عنایت قرار گیرد و پرداختن به پژوهش توسعه علمی کشور را پایدار خواهد کرد و موتور حرکت علمی کشور پژوهش است.

در ادامه تعدادی از پژوهشگران منتخب نظرات و پیشنهادات خود را ارائه نمودند. در پایان مراسم  از پژوهشگران برتر دانشگاه در بخش های پژوهشگران پراستناد، پژوهشگران برگزیده دانشکده ها، دانشجویان پژوهشگر برگزیده و گروه های پژوهشی برگزیده تجلیل به عمل آمد.

پژوهشگران پراستناد دانشگاه در سال ۲۰۲۰:

 • دکتر سعید عباس بندی (دانشکده علوم پایه)
 • دکتر فرزاد ابراهیمی (دانشکده فنی و مهندسی)

پژوهشگران برگزیده دانشگاه:

دانشکده علوم و تحقیقات اسلامی: عضو هیات علمی برگزیده اول و دوم به ترتیب: آقای دکتر هاشم قربانی ، دکتر حامد جوکار

 دانشکده ادبیات و علوم انسانی: عضو هیات علمی برگزیده اول تا سوم  به ترتیب دکتر رجب اسفندیاری،دکتر نصراله پورمحمدی املشی ، دکتر حسین میهمی

دانشکده علوم اجتماعی :عضو هیات علمی برگزیده اول و دوم به ترتیب دکتر غلامرضا کردستانی،دکتر عباس صادقی

دانشکده علوم فنی و مهندسی : عضو هیات علمی برگزیده اول تا چهارم به ترتیب دکتر فرزاد ابراهیمی ، دکتر محمود نادری، خانم دکتر سعیده سنماری، دکتر علی عبدی کردانی

دانشکده علوم پایه:عضو هیات علمی برگزیده اول تا سوم به ترتیب دکتر شاهرود اعظمی،دکتر سعید عباس بندی،دکتر الیاس شیوانیان

دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی: عضو هیات علمی برگزیده اول و دوم به ترتیب دکتر هادی رمضانی اعتدالی ،دکتر مرتضی سلیمانی اقدم

 • دانشکده معماری و شهرسازی: عضو هیات علمی برگزیده اول و دوم به ترتیب دکتر رضا رحیم نیا، دکتر ناصر براتی
 • مرکز فنی و مهندسی بوئین زهرا: تنها برگزیده سرکارخانم دکتر آرزو جهانشیر

دانشجویان پژوهشگر برگزیده دانشگاه:

 • دانشکده علوم پایه: دانشجویان سرکار خانم سیده سمیرا حیدری و فرزانه صفری
 • دانشکده فنی و مهندسی: دانشجویان جناب اقای علی صابری ورزنه و آقای محمد زارعی
 • دانشکده ادبیات و علوم انسانی: آقای علی احمد شیرازی
 • دانشکده علوم اجتماعی: آقای یاسین فتاحی
 • دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی: دانشجویان خانم محدثه السادات فخار و سکینه کوهی
 • دانشکده معماری و شهرسازی :آقای محمد حسین سعیدی مطلق
 • گروه های برگزیده پژوهشی دانشگاه: گروه آموزشی برگزیده اول تا سوم به ترتیب گروه عمران – برنامه ریزی حمل و نقل ، گروه علوم و مهندسی آب ، گروه مکانیک
 •  مجریان برگزیده طرح های پژوهشی برگزیده اول و دوم به ترتیب آقای دکتررضا شکور شهابی و  آقای دکتر غلامرضا کردستانی
 • گروه دانشجویی برگزیده مرکز رشد واحدهای فناور گروه اینترنت اشیاء دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)