در ادامه مراسم افتتاحیه اولین کنفرانس بین المللی و ششمین کنفرانس ملی معماری – شهر، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد محبی، رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان قزوین و مسوولان این کنفرانس در سالن آمفی تئاتر علامه رفیعی این دانشگاه سخنرانی کردند.

به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد محبی، رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان قزوین، ضمن تشکر و قدردانی از مسوولان برگزاری این کنفرانس، با اشاره به روایات، حضرت آدم (ع) را اولین معمار در روی زمین دانست و گفت: حضرت آدم (ع) به فرموده خداوند متعال، اولین بنا که همان خانه کعبه بود را ساخت.

وی افزود: در جهان بینی الهی، انسان به عنوان نماینده و جانشین خداوند و به عنوان معمار، سازنده و خالق در روی زمین محسوب شده و بر همین مبنا، معماری، تجلی توحید، هویت و زمینه ساز اندیشه متعالی است.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد محبی تصریح کرد: نگاه اسلام نسبت به معماری، نگاهی توحیدی است و فرهنگ اسلامی در این حوزه، مولفه هایی دارد که می بایست مبانی آن رعایت شود.

وی در پایان با تاکید بر برگزاری چنین کنفرانس هایی خاطر نشان کرد: برگزاری چنین کنفرانس هایی به اصلاح نگاه ما نسبت به معماری اسلامی و ارجح بودن آن نسبت به معماری غربی کمک شایانی می کند.

سپس، دکتر احمد فخاریان، سرپرست معاونت پژوهش و فن آوری دانشگاه آزاد اسلامی قزوین ضمن تشکر و قدردانی از مسوولان برگزاری این کنفرانس گفت: دانشکده معماری و شهرسازی این دانشگاه، همیشه به عنوان یکی از دانشکده های پیشرو و پیشگام در حوزه پژوهش و فن آوری بوده و برگزاری چنین کنفرانسِ بسیار مهم و ارزشمند، موید این امر است.

وی افزود: سیاست مسوولان این دانشگاه به خصوص دکتر کشت کار بر مبنای حمایت همه جانبه از طرح های علمی و پژوهشی به ویژه برگزاری همایش ها و کنفرانس های علمی در سطح ملی و بین المللی بوده و هست که جا دارد از این ایشان و همه مدیران دانشگاه تقدیر و تشکر کنم.

در ادامه این مراسم، دکتر جمال الدین سهیلی، سرپرست دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، ضمن قدردانی از حمایت های مسوولان دانشگاه برای برگزاری این کنفرانس گفت: جا دارد از حمایت های مسوولان و معاونان دانشگاه به ویژه دکتر کشت کار، سرپرست دانشگاه برای برگزاری این مراسم تقدیر و تشکر کنم. هم چنین جا دارد از زحمات یک ساله سرکار خانم دکتر پوردهقان، معاون پژوهشی دانشکده، اعضای هیات علمی و کارکنان دانشکده معماری و شهرسازی این دانشگاه برای برگزاری چنین کنفرانس بسیار مهم و ارزشمند تقدیر و تشکر کنم.

در پایان مراسم اختتامیه، دکتر حافظه پوردهقان، معاون پژوهشی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، از روند برگزاری این کنفرانس از زمان ثبت نام، ارسال مقالات، داوری و در نهایت چگونگی دعوت از استادان مطرح و برجسته برای حضور در این کنفرانس گزارشی را ارائه کرد.

برای مشاهده گزارش تصویری اینجا را کلیک نمایید.