به گزارش گروه استان‌های پایگاه خبری دوم آذر،حسین محمدی، دبیر اجرایی دومین همایش بین‌المللی «مقاومت و جهان آینده» استان قزوین در جمع خبرنگاران درخصوص برگزاری دومین همایش بین‌المللی «مقاومت و جهان آینده» گفت: دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) بر مبنای مأموریت‌های بین‌المللی خود مبنی بر گسترش و تحقق فرهنگ اسلامی در جهان اسلام، نشر فرهنگ و معارف اسلامی در سطح بین‌الملل و همچنین شناساندن شخصیت‌های جهان اسلام برای تعمیق فرهنگ اسلام و به جهت پاسداشت مقام شامخ شهدای جبهه مقاومت به‌ویژه سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در نظر دارد با همکاری و مساعدت نهادها، تشکل‌های دانشگاهی، نهاد رهبری دانشگاه و برخی از ارگان‌های استانی دومین همایش بین‌المللی مقاومت و جهان آینده را در ایام سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی برگزار کند.

محمدی ادامه داد: اهدافی که برای این همایش ترسیم شده در سه سطح قابل بحث است. سطح نخست تبیین فرهنگ مقاومت یا گفتمان مقاومت است با تأکید بر جایگاه مقاومت در ساخت تمدن نوین اسلامی، آنچه در سطح نخست موردتوجه خواهد بود تمرکز بر مسئله مبانی قرآنی، مبانی اعتقادی گفتمان مقاومت و توجه به نقشی که گفتمان مقاومت می‌تواند در ساخت تمدن نوین اسلامی داشته باشد.

دبیر اجرایی دومین همایش بین‌المللی «مقاومت و جهان آینده» قزوین بیان کرد: در سطح دوم باید به وضعیت تحقق‌یافته گفتمان مقاومت توجه کنیم؛ در واقع ماحصل و مبانی جبهه مقاومت و جریان‌های مقاومتی که امروز در منطقه و در سرتاسر نظام بین‌المللی شکل گرفته «گفتمان مقاومت» است؛ لذا در سطح دوم ما تلاش خواهیم کرد مسئله جبهه مقاومت را از نقطه نظر وضعیت‌شناسی جبهه مقاومت در عرصه بین‌الملل و تحلیل آینده‌پژوهانه نسبت به آن و همچنین جریان‌شناسی فکری، سیاسی و فرهنگی جبهه مقاومت مورد عنایت و توجه قرار دهیم و البته چالش‌ها و ظرفیت‌های فراروی جبهه مقاومت را با همان رویکرد آینده‌پژوهانه موردتوجه قرار دهیم.

وی تصریح کرد: درنهایت هم سطح سوم که بهانه اصلی توجه به جبهه مقاومت است تبیین مکتب حاج قاسم سلیمانی به‌عنوان سردار مقاومت است. در این بخش ما تلاش خواهیم کرد جایگاه حاج قاسم سلیمانی را در شکل‌گیری جبهه مقاومت مورد تأکید قرار دهیم، تأثیر مکتب سلیمانی را در تداوم و توسعه جبهه مقاومت مورد مطالعه و بحث قرار دهیم. به لحاظ محتوایی شاکله اصلی محتوای همایش در واقع این سه سطحی است که عرض کردم.

برگزاری میزگرد دانشجویی پیرامون فرهنگ مقاومت

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: در روز اول همایش که یکشنبه شب دوازدهم دی‌ماه برگزار خواهد شد، مراسم افتتاحیه را به صورت نیمه حضوری خواهیم داشت، با توجه به وضعیت کرونایی تلاش می‌کنیم که مسائل و پروتکل‌های بهداشتی را هم رعایت کنیم، لذا مراسم افتتاحیه ما به صورت نیمه حضوری خواهد بود. برای مراسم افتتاحیه که روز یکشنبه دوازده دی‌ماه ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد چند سخنران و یک برنامه ویژه خواهیم داشت.

محمدی در ادامه مطرح کرد: سخنرانی آیت‌الله عابدینی، نماینده، ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین درباره گفتمان قرآنی مقاومت، ارتباط زنده مجازی با حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدی، نماینده، ولی فقیه در نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره مکتب حاج قاسم، ارتباط ویدئویی با مسئول دفتر جهاد اسلامی فلسطین در تهران و در نهایت یک میزگرد دانشجویی با حضور دانشجویانی از کشور‌های مختلف سوریه، لبنان، عراق و سایر کشور‌های جبهه مقاومت از برنامه‌های روز افتتاحیه خواهد بود.

محمدی تأکید کرد: در این میزگرد فرصتی فراهم خواهیم کرد که دانشجویان بین‌المللی مستقر در استان قزوین پیرامون فرهنگ مقاومت، تأثیر مکتب حاج قاسم در کشور‌های خودشان مطالب و موضوعاتی را مطرح کنند و درنهایت جمع‌بندی برنامه برعهده حجت‌الاسلام‌والمسلمین فولادی از مسئولین سابق نیروی قدس در بحث تبلیغات و مسئول فرهنگی حلب خواهد بود.

وی اظهار کرد: مراسم روز دوم دوشنبه سیزدهم دی‌ماه ۱۴۰۰ شامل ۶ سخنرانی تخصصی در قالب دوره‌های دانش‌افزایی برای اساتید کل کشور است که تا کنون بالغ بر ۵۰۰ نفر متقاضی شرکت در این دوره‌ها هستند و فرصت و زمینه مناسبی فراهم شده که ما بتوانیم مسئله گفتمان مقاومت، جبهه مقاومت و مکتب حاج قاسم سلیمانی را به صورت علمی و کاملاً تخصصی و آکادمیک مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

این استاد دانشگاه گفت: گفتمان مقاومت و نقش آن در ساخت تمدن نوین اسلامی، گفتمان مقاومت و نقشی که می‌تواند در شکل‌گیری وحدت اسلامی داشته باشد، روندپژوهی جبهه مقاومت با مطالعه موردی فلسطین و مقاومت در فلسطین، جریان‌شناسی جبهه مقاومت، جریان شناسی مقاومت در ایران معاصر، ظرفیت‌های فراروی جبهه مقاومت از موضوعاتی است که در روز دوم این همایش بررسی خواهیم کرد.

وی تأکید کرد: مراسم پایانی این همایش روز سه‌شنبه چهاردهم دی به صورت حضوری در سالن مرکزی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) برگزار خواهد شد که امیدواریم در راستای تعظیم شعائر الهی و فرهنگ‌سازی و جریان‌سازی گفتمان مقاومت مؤثر بیفتد. دکتر سیدعلی قاسم‌زاده، رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)، دکتر محمدرضا حسنی آهنگر، رئیس دانشگاه جامع امام حسین (ع)، حجت‌الاسلام‌والمسلمین رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های کشور، شیخ ماهر حمودی، رئیس اتحادیه علمای جبهه مقاومت و دکتر شفیق دیوب، سفیر سوریه، از جمله میهمانان و سخنران‌های اختتامیه همایش هستند. برنامه ویژه ما حضور سردار رفیعی آتانی، فرمانده سپاه صاحب‌الامر (عج) و سخنرانی درباره جغرافیای حوزه مقاومت و روایت‌گری و تبیین مکتب حاج قاسم است.