سرپرست دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) عنوان کرد: در راستای بیانات مقام معظم رهبری و تحقق شعار سال که به تعبیر ما یک فرمان اجرایی است، قرارگاه استانی فناوری و تولید دانش بنیان در دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) به منظور رصد نیازها و مسائل منطقه ای و ملی شکل خواهد گرفت.

دکتر سید علی قاسم زاده، سرپرست دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه، ضمن تبریک سال جدید در خصوص شعار سال که «تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین» است، اظهار داشت: انتخاب هوشمندانه شعار سال فرصتی کم نظیر برای دانشگاه ها برای حضور جدی در صنعت و جامعه است. هم از یک سو نشانه اعتماد مقام معظم رهبری به دانشگاه ها و حمایت ویژه ایشان از دانشمندان است و هم از دیگر سو موجب ورود جدی دانشگاه ها به عرصه صنعت و اقتصاد است و مقاومت صنایع را از ورود دانشگاه ها به حوزه تولید را به نوعی می شکند.

وی ادامه داد: دانشگاه ها سالهاست که با تاسیس مراکز رشد و فناوری و کارآفرین به سوی دانشگاه های نسل سوم و چهارم در حال حرکت هستند و قطعا با امکانات و توانمندی ها و خلاقیت اندیشمندان و پژوهشگران خود می تواند مشکلات تولید کشور را حل کند و مراکز صنعتی را از رویکرد سنتی و تولید معمول و مشابه مکرر دور کند. قطعا ورود دانشگاه ها و پژوهشگران زمینه تبدیل ایده به ثروت و پس از آن تولید به روز و کیفی و در نتیجه تحول اساسی و بنیادین را مهیا می کند.

دکتر قاسم زاده با بیان اینکه؛ استان قزوین به سبب ماهیت صنعتی و فرهنگی آن فرصتی کم نظیر برای ورود دانشمندان و پژوهشگران ما ایجاد کرده است، افزود: امیدواریم با فرمان مقام معظم رهبری امکان مشارکت جدی و فعالانه دانشگاه ها در تولید دانش بنیاد بیش از پیش شکل بگیرد و دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) به عنوان دانشگاه جامع معین استان و دارابودن آزمایشگاه‌های به روز و بسیار کم نظیر و ظرفیت نیروی انسانی خلاق، ماهر و اندیشمند و دارابودن مرکز رشد و فناوری و کارآفرینی و استقرار شرکت های دانش بنیاد در کنار حضور مقتدرانه پارک علم و فناوری استان و توفیقات انجام پروژه های بزرگ در صنایع استان می تواند محور رفع مشکلات و نیازها و مساله های اصلی صنایع استان باشد.

وی بیان کرد: در راستای تحقق شعار سال و بنا بر همین ضرورت، تصمیم گرفتیم قرارگاه و ستاد استانی فناوری و تولید دانش بنیان در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) برای رصد نیازها و مسائل منطقه ای و ملی شکل بگیرد که ساختار این قرارگاه با اعضای حقوقی و حقیقی شروع به کار خواهد کرد. ان شا الله با همت پژوهشگران و اعضای ستاد و حمایت و همکاری مدیران ارشد استان چون استاندار محترم و نمایندگان شریف استان در مجلس شورای اسلامی این قرارگاه نقش خود را در تحقق دغدغه نظام و رهبری و حل مسائل صنعتی استانی و کشوری فعالانه ایفا کند. امید وارم که این قرارگاه در سایه ستاد اقتصاد دانش بنیاد- که از سوی وزارت کشور و وزارت عتف ابلاغ شده با محوریت استاندار محترم انجام وظیفه کند.

سرپرست دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) اضافه کرد: متاسفانه مطابق آخرین آمارها کمتر از یک درصد از تولید اقتصادی کشور دانش بنیاد است. تولید دانش بنیاد و کارآفرین می تواند تولید ناخالص داخلی را در یک بازه زمانی مشخص به سرعت افزایش دهد. درحقیقت شاخص GDP (تولید ناخالص داخلی) براساس تولیدات نهایی منطقه یا جغرافیایی خاص تعیین می شود و قطعا تقویت این گونه تولیدات باعث افزایش سطح رفاه و درآمد خانواده ها می شود. و نکته مهم این است که تولیدی که بنای دانش بنیاد داشته باشد ما را مطابق شاخص جی دی پی از فعالیت های غیرمجاز و غیرقانونی و سطحی و کلیشه ای دور می کند و به تولید کننده ها کمک می کند مطابق نیاز روز مشتریان عمل کند و پسند و ناپسند آنها را درنظر بگیرد. در سایه چنین فضایی و چنین بازاری، رقابت موجبات افزایش کیفیت کالاها و خدمات می شود‌.