رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین گفت: مرکز رشد هنر و صنایع خلاق در سرای سعدالسلطنه و در فضای ۱۵۰۰ مترمربعی در حال احداث است که طی سه ماه آینده راه‌اندازی خواهد شد و ۱۶۰ فرد دارای ایده در ان مستقر خواهند شد.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری قزوین به نقل از خبرگزاری ایسنا، مصطفی مافی در حاشیه بازدید از مرکز رشد هنر و صنایع خلاق در جمع خبرنگاران اظهار کرد: قزوین قبل از صنعت به کشاورزی شناخته شده و پیش از همه این‌ها قزوین را با نام فرهنگ و هنر می‌شناختند.

وی ادامه داد: مرکز رشد هنر و صنایع خلاق در سرای سعدالسلطنه و در فضای ۱۵۰۰ مترمربعی در حال بازسازی است که این فضا توسط سازمان نوسازی شهرداری در اختیار پارک قرار گرفته و به مدت ۸۱ ماه در اختیار پارک خواهد بود؛ بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته ۱۶۰ صاحب ایده در این مرکز مستقر خواهند شد. 

این مسئول بیان کرد: معاونت علمی برای خانه خلاق سه میلیارد تومان به پارک علم و فناوری کمک کرده است که تاکنون ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان برای این پروژه تخصیص داده شده است و با اختصاص یک میلیارد تومان عملیات عمرانی آن به اتمام خواهد رسید. 

رئیس پارک علم و فناوری قزوین خاطرنشان کرد: طی دوسه ماه آینده فاز عملیات عمرانی خانه خلاق به اتمام خواهد رسید و بعد برای پذیرش شرکت‌ها فراخوان خواهیم کرد. با راه‌اندازی خانه خلاق از ایده‌های فرهنگ و هنر که قابلیت اقتصادی شدن دارند حمایت خواهیم کرد و هر هسته تا سه سال مورد حمایت قرار خواهد گرفت تا به کسب و کاری پایدار برسد. 

وی عنوان کرد: از هنرمندان حمایت خواهیم کرد تا ایده‌های ناب آنان عملیاتی شود؛ همچنین هنرمندان قزوینی که از استان مهاجرت کردند به عنوان مدرس در این مرکز به تربیت هنرمندان مشغول خواهند شد. 

مافی گفت: در حال حاضر ۱۲۱ هسته و واحد فناور در پارک علم و فناوری استان مستقر هستند که از این تعداد ۳۳ شرکت دانش بنیان هستند.‌در استان ۹۲ شرکت دانش بنیان فعالیت دارند. 

رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین تصریح کرد: در سال جاری تعداد واحدهای فناور و دانش بنیان ۲ برابر خواهد شد و این مستلزم فضای فیزیکی است و این در حالی است که با کمبود فضا مواجه هستیم و یک سال و نیم است که پذیرش پارک تکمیل شده و شرکت‌ها در صف قرار دارند و شرکت‌های کنونی نیز معترض هستند. 

مافی یادآور شد: برنامه‌های توسعه منوط به توسعه زیرساخت‌های فناوری هستند بنابراین در تلاش هستیم زیرساخت‌های لازم را فراهم کنیم. 

این مسئول در ادامه از مجموعه شهید بهشتی واقع در شهر صنعتی البرز بازدید و اظهار کرد: در استان قزوین شرایط برای کسب و کارهایی نظیر صنایع شوینده و قطعه‌سازی مناسب است اما مشکل پارک علم و فناوری این است که پارک در مجاورت ناحیه گردشگری قرار دارد و اگر شرکتی ایده را به محصول تبدیل کند دچار مشکل می‌شود چون تولید مستلزم عبور و مرور کامیون است و این در منطقه گردشگری ممکن نیست برای همین شرکت‌ها همیشه اعتراض دارند. 

وی ادامه داد: مجموعه سه هکتاری شهید بهشتی سپاه در زمان جنگ واحد تولید مهمات بوده و امروز متروکه شده است؛ طی توافق چهارجانبه با سپاه، معاونت حقوقی سپاه، معاونت علمی ریاست جمهوری و پارک علم و فناوری این مجموعه تجهیز کارگاهی شد تا شرکت‌هایی که تولید دارند و نیازمند سوله صنعتی هستند پس از بازسازی این مجموعه در سوله‌ها مستقر خواهند شد. این مجموعه را از سپاه اجاره کرده و در اختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار خواهیم داد. 

رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین بیان کرد: در این مجموعه هفت سوله بزرگ وجود دارد و هنوز عملیات عمرانی این مجموعه آغاز نشده است و به دنبال تامین اعتبار هستیم. در هر سوله ۳۰ کارگاه برپا خواهد شد و در برنامه داریم تا سوله‌ها را چهارساله و بلندمدت در اختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار دهیم. 

وی خاطرنشان کرد: قابلیت این مجموعه در شهر صنعتی بالاست و نماد عینی پیوند صنعت و دانشگاه است. در پردیس آبیک نیز شرکت‌های بزرگ مقیاس و با گردش میلیاردی مستقر خواهند شد؛ بزرگ‌ترین مزیت ایجاد مجتمع‌های فناوری و نوآوری در این است که نخبگان در استان خواهند ماند و ثمرات فعالیت آنان به استان خواهد رسید. 

در ادامه این برنامه از مرکز نوآوری گیربکس بازدید صورت گرفت و در حاشیه این بازدید، مافی خاطرنشان کرد: نیرومحرکه یک صنعت پیشران است که در قزوین سه هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد؛ یکی از برنامه‌های ما این است که واحدها و شرکت‌های دانش بنیان در راستای رفعدنیاز صنایع بزرگ فعالیت کنند. 

وی اشاره کرد: دانشگاه مرکز تولید علم است و نخبگان ایده ارائه می‌دهند و ایده آنان در مرکز رشد مورد پذیرش قرار می‌گیرد و در آن مستقر می‌شوند. در این مرکز شرکت نیرومحرکه سرمایه گدار و خریدار محصول است چون فروش محصول مشکل عمده شرکت‌های دانش بنیان است. 

رئیس پارک علم و فناوری مطرح کرد: در تلاش هستیم تا جایی که ممکن است بومی‌سازی و توسعه فناوری را انجام دهیم و مرکز گیربکس نیرومحرکه اولین نمونه همکاری پارک علم و فناوری با صنایع بزرگ است؛ همین جا برای همکاری با صنایع شوینده و کشاورزی استان اعلام آمادگی می‌کنیم. 

وی در پایان عنوان کرد: ۱۶۰ قطعه در گیربکس وجود دارد که ۹۷ درصد آن تولید داخل هستند. به دنبال این هستیم که واحدهای فناور را به شرکت‌های مادر متصل کنیم تا تزریق‌کننده فناوری باشند اینگونه بازار شرکت‌های دانش بنیان تضمین شده است.