رییس پارک علم و فناوری قزوین گفت: پردیس فناوری آبیک، یکی از مصوبات سفر رییس جمهوری است که بهار امسال عملیاتی می شود.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری قزوین به نقل از خبرگزاری ایرنا، مصطفی مافی روز یکشنبه در مراسم بازدید از پروژه های عمرانی پارک علم و فناوری قزوین افزود:پردیس فناوری آبیک به عنوان یکی از مهمترین پروژه‌های استان از مصوبات سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهوری  در سال گذشته نیز بوده است و در حال حاضر در سفر ریاست جمهوری ۴۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص گرفته است.

وی همچنین گفت: این پردیس می تواند بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان برای استان آورده داشته باشد. 

رییس پارک علم و فناوری ادامه داد: مطالعات طرح جامع این پردیس انجام و ۱۵ هکتار از فاز اول آن در اختیار پارک علم و فناوری قرار داده شده است و با فراخوان شناسایی شرکت‌های دانش بنیان، طرح پردیس فناوری در بهار امسال وارد فاز عملیاتی می‌شود.

رییس پارک علم و فناوری قزوین با بیان اینکه این استان، در حوزه دانش بنیان دارای پروژه های چشمگیری است، افزود: پروژه مرکز رشد و هنر یکی از پروژه هایی خوب استان است که به واسطه آن می توان به اقتصاد هنر استان کمک کرد.

مافی با بیان اینکه، شهرداری متولی بازسازی این مرکز است، اظهار داشت:  این مرکز پس از بازسازی به مدت ۸۱ ماه در اختیار پارک خواهد بود و بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته ۱۶۰ صاحب ایده در این مرکز مستقر خواهند شد.

وی تصریح کرد: خانه خلاق از دیگر پروژه های استان است که معاونت علمی نهاد ریاست جمهوری برای آن  سه میلیارد تومان  اعتبار به پارک علم و فناوری تخصیص داده است. همچنین عملیات عمرانی پروژه خانه خلاق با اختصاص یک میلیارد تومان به پایان می رسد. 

رئیس پارک علم و فناوری قزوین خاطرنشان کرد: امیدواریم با کمک دولت سیزدهم طی چند ماه آینده فاز عملیات عمرانی خانه خلاق را به اتمام برسانیم و با راه‌اندازی خانه خلاق از ایده‌های فرهنگ و هنر که قابلیت اقتصادی شدن دارند حمایت خواهد شد. 

مافی همچنین تصریح کرد: در حال حاضر ۱۲۱ هسته و واحد فناور در پارک علم و فناوری استان مستقر هستند که از این تعداد ، ۳۳ شرکت دانش بنیان هستند.

وی با بیان اینکه در سال جاری تعداد واحدهای فناور و دانش بنیان دو برابر می شود، گفت:  تحقق افزایش واحد های فناور مستلزم فضای فیزیکی است که البته دچار کمبودهایی هستیم. 

مافی ادامه داد: مجموعه شهید بهشتی واقع در شهر صنعتی البرز  شرایط مناسبی برای کسب و کارهایی نظیر صنایع شوینده و قطعه‌سازی فراهم کرده است. 

وی گفت: مشکل پارک علم و فناوری این است که پارک در مجاورت ناحیه گردشگری قرار دارد و اگر شرکتی ایده را به محصول تبدیل کند، دچار مشکل می‌شود چون تولید مستلزم عبور و مرور کامیون است و این در منطقه گردشگری ممکن نیست برای همین شرکت‌ها همیشه اعتراض دارند. 

رییس پارک علم و فناوری قزوین ادامه داد: مجموعه سه هکتاری شهید بهشتی سپاه در زمان جنگ، واحد تولید مهمات بوده و امروز متروکه شده است؛ طی توافق چهارجانبه با سپاه، معاونت حقوقی سپاه، معاونت علمی ریاست جمهوری و پارک علم و فناوری این مجموعه تجهیز کارگاهی شد تا شرکت‌هایی که تولید دارند و نیازمند سوله صنعتی هستند پس از بازسازی این مجموعه در سوله‌ها مستقر شوند.

مافی در خصوص مجموعه شهید بهشتی نیز اظهار داشت: قابلیت مجموعه شهید بهشتی در شهر صنعتی استان قزوین بسیار بالا است و نماد عینی پیوند صنعت و دانشگاه است. 

این مقام مسوول با بیان اینکه، پارک علم و فناوری قزوین ذیل دانشگاه بین المللی قزوین شکل گرفته است، تصریح کرد: فاصله پارک علم و فناوری قزوین تا نزدیک ترین شهر صنعتی کمتر از ۱۵ کیلومتر است و این نزدیکی در عمل و اعتقاد به تبدیل یک ایده دانش بنیانی به صنعتی شدن آن کم باشد.
وی ادامه داد:  ارتباط صنعت و دانشگاه باید جدی تر گذشته گرفته شود چراکه دانشگاه و مرکز رشد جایی است که دانش دانشجو را می گیرد و به یک ایده تبدیل میکند. 

مافی با بیان اینکه دانشگاه، مرکز رشد و شهرک صنعتی زنجیره ای متصل به هم هستند؛ افزود: پارک  علم و فناوری نزدیکترین مکان برای تبدیل ایده به اقتصاد است و بیش از ۱۰ سال از دوره شکل گیری آن گذشته است و یقینا پارک علم و فناوری قزوین جزو پارک های  رو به پیشرفت است.

وی با بیان اینکه، اگر پردیس آبیک محقق شود قزوین را پارک توسعه یافته میدانیم، گفت: بخش خصوصی میتواند کمک کننده رشد پارک باشد. 

رییس پارک علم و فناوری قزوین همچنین در خصوص ماموریت پارک علم و فناوری قزوین افزود: یکی از اهداف پارک علم و فناوری تا افق سال ۱۴۰۵ حمایت از شرکت های دانش بنیان و شرکت های فناور است.

وی ادامه داد: در تلاش هستیم در تمام شهرستان های استان مرکز رشد راه اندازی کنیم و در حال حاضر  علاوه بر راه اندازی مرکز رشد آبیک در یکی از دانشگاه های غیرانتفاعی این شهرستان، در شهرستان محمدیه نیز فضایی از سوی شهرداری آن به پارک علم و فناوری اختصاص یافته است. 

مافی ادامه داد: باتوجه به اینکه مقرر شده املاک بلاتکلیف شهرستان ها در اختیار پارک های علم و فناوری قرار گیرد، یکی از مطالبات  ما از فرمانداران تخصیص ساختمان جهت احداث مرکز رشد در شهرستان هایشان است.

وی درباره فناوری هایتک هم گفت: مرکز نوآوری گیربکس در شهر صنعتی البرز در دست اقدام است و بهار امسال به بهره برداری می‌رسد.

رییس پارک علم و فناوری قزوین با بیان اینکه در زمینه مواد شوینده هم در حال عقد ۷ قرارداد هستیم اضافه کرد: شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند در همه حوزه‌های صنعت و کشاورزی ورود کنند به شرط آنکه خریدار داشته باشند.

به گفته مافی، حفظ مالکیت فکری، امر مهمی در پارک علم و فناوری قزوین است چراکه بحث حفظ مالکیت فکری  در اقتصاد دانش بنیان تاثیر به سزایی دارد.

وی ادامه داد:  مالکیت فکری پارک علم و فناوری قزوین به تازگی احداث شده و پیش از این مرکز، تا به امروز  استان فاقد مرکز جامع ثبت اختراع بوده است و در حال حاضر تا رسیدن به ایده مطلوب و استاندارد ها فاصله داریم در حال حاضر نیز بیش از ۹ موافقت نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اعتباری بالغ بر ۱۷ میلیارد تومان رایزنی شده است. 

مافی ادامه داد: افزایش بیش از سه برابری اعتبارات از دیگر برنامه های این مرکز در یک سال اخیر بوده است. 

وی با بیان اینکه، بودجه اختصاصی پارک بسیار کم است، تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۱۵ شرکت موفق در استان داریم که از پارک جدا شده و به صورت مستقل در حال فعالیت هستند.

رییس پارک علم و فناوری قزوین همچنین در راستای حمایت از دانش بنیانی ها گفت: پارک علم و فناوری قزوین برای ۲۸۰ نفر فارغ التحصیلان پارک بیمه رد می کند. 
مافی همچنین گفت: با روی کار آمدن صندوق پژوهش و فناوری توانستیم حمایت های مالی مستقیم از واحدهای فناور داشته باشیم.

رییس پارک علم و فناوری قزوین اظهار داشت: شبکه نو آوری چشمه نور، یکی از پروژه های هشت هزار میلیارد تومانی است که  در صورت ثمر می تواند در صنایع کشور ظریفت سازی کند و همچنین کسب و کارهای دارای فناوری مشترک را توسعه بخشد.