وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هدف از تاسیس پارک‌های علم و فناوری را تبدیل ایده به محصول و ورود محصول به بازارهای داخلی و خارجی دانست.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری قزوین به نقل از خبرنگار سرویس علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست روسای پارک‌های علم و فناوری کشور، با اشاره به اهمیت بروزرسانی وظایف پارک‌ها در اکوسیستم نوآوری کشور گفت: وظایف پارک‌های علم و فناوری باید بازنگری شود. باید ارتباط این پارک‌ها با ایده، عرضه و تقاضا، اشتغال و کارآفرینی، تولید و … مشخص شود و به صورت مشخص در اختیار پارک های علم و فناوری قرار بگیرد.

وزیر علوم با اشاره به یکی از برنامه‌های معاونت نوآوری و فناوری وزارت علوم که از آن تحت عنوان تورهای فناوری یاد می‌شود توضیح داد: یکی از برنامه‌های معاونت نوآوری و فناوری برگزاری تورهای فناوری است که باید در ابعاد ملی و فراملی انجام شود تا انتقال فناوری و نوآوری را از سایر کشورها داشته باشیم.

زلفی گل در ادامه صحبت های خود گفت: هدف از تاسیس پارک‌های علم و فناوری و به صورت کلی علم و فناوری فناور تبدیل ایده به محصول و ورود محصول به بازار است. در تولید دانش بنیان ما به افرادی با تمام سطوح سواد نیاز داریم. برای رقابت در بازارهای داخلی و خارجی باید از اساتید دانشگاه‌ها، هیئت علمی، نخبگان پسا دکترا و… نیز حضور داشته باشند.

وزیر علوم با توجه به شعار سال ۱۴۰۱ توضیح داد: مقام معظم رهبری شعار سال را به عنوان تولید؛ دانش‌بنیان و اشتغال آفرین نام گذاری کردند بر همین اساس پارک‌های علم و فناوری باید شرایطی را ایجاد کنند که اشتغال آفرین باشد و در نهایت ایجاد محصول و فناوری می‌کند.

وی افزود: ارتباط پارک‌های علم و فناوری با معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری باید بسیار محکم تر از گذشته باشد. ما سعی می‌کنیم که از تجربیات موفق پارک فناوری پردیس استفاده کنیم.