عبدالرسول پورعباس عصر امروز در نشست با عوامل اجرایی آزمون سراسری(کنکور) سال ۱۴۰۱ در استان قزوین که در سالن اجتماعات دانشکده علوم انسانی دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) برگزار شد، اظهار داشت: بر مبنای نتایج آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ استان‌های تهران، البرز، سمنان و یزد در رده اول میزان قبولی‌ها در کنکور قرار دارند که در این میان استان یزد با ۱۸.۹ درصد قبولی اول و لرستان هم با ۸.۳۹ درصد قبولی استان آخر است.
وی با بیان اینکه استان قزوین جزو استان‌های رده دوم در میزان پذیرش کنکور است، اضافه کرد: قزوین در کنار استان‌هایی مثل خراسان جنوبی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، مازندران و آذربایجان شرقی در ردیف استان‌های ردیف دوم قرار دارد و از نظر میزان قبولی‌ها از میانگین کشور بالاتر است.
پورعباس با یادآوری اینکه ۲ نوع پذیرش با آزمون و پذیرش با صرف سوابق تحصیلی داریم، گفت: در حوزه پذیرش از طریق آزمون با ۱۳.۲۶ درصد در رده ۱۱ کشوری قرار دارد و با توجه به اینکه میانگین کشور ۱۲.۲۹ درصد است، از این میانگین یک‌درصد بیشتر پذیرش دانشجو دارد.
وی ادامه داد: در حوزه پذیرش با سوابق تحصیلی قزوین با میزان پذیرش ۳۱.۶۷ درصد استان چهاردهم کشور است. در این حوزه استان یزد همچنان اول است. در مجموع پذیرش باآزمون و بدون آزمون هم قزوین در کشور چهاردهم است.

وضعیت قزوین در کنکورهای ریاضی و زبان‌های خارجی خوب نیست

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه وضعیت استان قزوین در پذیرش رشته‌های گروه علوم ریاضی و زبان‌های خارجی اصلاً خوب نیست، گفت: در گروه علوم ریاضی و فنی قزوین با ۲۷ درصد قبولی استان بیست‌وپنجم کشور است و این نشان می‌دهد که آموزش و پرورش استان سرمایه‌گذاری خوبی در این رشته انجام نداده است.
پورعباس افزود: ضمن اینکه در گروه علوم ریاضی و فنی آزمون سراسری تعداد صندلی‌ها از داوطلبان بیشتر است. یعنی برای ۲۵۰ هزار صندلی ۱۵۰ هزار داوطلب داریم و ۱۰۰ هزار صندلی خالی مانده است.
وی ادامه داد: همچنین در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی وضع استان قزوین نامطلوب است و با ۱.۵ تا ۲ درصد قبولی رتبه ۳۰ میزان قبولی‌ها را در اختیار دارد که در این بخش قم و سمنان استان‌های اول و دوم هستند. این نشان می‌دهد که در قزوین روی رشته زبان‌های خارجی اصلاً کار نمی‌شود.
پورعباس ادامه داد: استان قزوین در میزان پذیرش و قبولی رشته‌های گروه علوم تجربی با ۱۰.۴۶ درصد رتبه ۱۴ کشور را دارد و بالاتر از میانگین کشوری قبولی دارد. اما در گروه علوم انسانی وضعیت استان از بقیه رشته‌ها بهتر است و رده نهم میزان قبولی‌های کشوری را در اختیار دارد.

 

دکتر قاسم زاده سرپرست دانشگاه در ابتدای نشست ضمن خیر مقدم به مهمانان دانشگاه، آموزش را یک فرایند چند مرحله ای و دارای مولفه های گوناگون دانست و افزود: محصول و برون داد آموزش موفق، دانش آموز و دانشجوی توانمند است که با رصد سازمان سنجش وآزمون‌های آن می توانند به مرحله جدیدی از آموزش وارد شوند.
وی با تاکید بر تاثیر سنجش‌های مختلف به ویژه سنجش آموزش در افزایش ضریب هوشی ملی و اجتماعی کشور، گفت: امیدواریم با برگزاری مستمر و منظم سنجش های آموزشی در تربیت نسلی انقلابی و توانمند موفق باشیم و دانشگاه امام خمینی (ره) که دارای چهار دهه تجربه در این زمینه است، به مانند گذشته برای همراهی با سازمان سنجش کشور تمام ظرفیت خود را بکار خواهد گرفت.