دبیر واحد تشکیلات جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه امام خمینی (ره) :

محمد حسین طارمی، دبیر واحد تشکیلات جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین در گفتگو با خبرنگار استانهای پایگاه خبری دوم آذر،  گفت: روز قدس یکی از افتخارات، نظام جمهوری اسلامی ایران و از وصایای حضرت امام (ره) است. تقریباً انقلاب که پیروز شد در همان ماه‌های اولیه در همان سال ۵۸ چند ماهی بیشتر از انقلاب نگذشته بود، صهیونیست‌ها هم آن روز‌ها به مسجد الاقصی حمله کردند و جنوب لبنان را بمباران می‌کردند، در آن شرایط امام (ره) جمعه پایان ماه رمضان را روز قدس عالم اعلام کردند و همان سال هم این مراسم و راهپیمایی در ایران و در برخی از کشور‌ها انجام شد.

طارمی افزود: روز قدس به عنوان یک نماد در این ماه مبارک مشخص شد. دین اسلام دین عبادی-سیاسی است و با اعلام روز قدس در آخرین جمعه ماه رمضان، این مسئله نهادینه شد.

دبیر واحد تشکیلات جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین اظهار داشت: از سال ۵۸ تا به الان هر چه زمان گذشت کشور‌های دیگر هم به این ندا پاسخ مثبت دادند، کشور‌های منطقه در عراق، سوریه، لبنان، افغانستان، پاکستان در بسیاری از کشور‌های اسلامی و حتی در کشور‌های اروپایی و آمریکایی، مسلمان‌ها به صحنه و به خیابان آمدند و فریاد زدند. خیلی مهم بود که توطئه بزرگ آمریکا و صهیونیسم شکسته شد. آن‌ها فکر می‌کردند، قدس برای همیشه فراموش شده است. فکر می‌کردند اشغالگران در سرزمین اشغالی تثبیت شده‌اند. این زلزله را امام (ره) ایجاد کرد و به آن‌ها فهماند که قدس پیروز است.

وی تصریح کرد: ۷۴ سال از اشغال فلسطین از یکسو و ۷۴ سال از مقاومت پیگیرانه یک ملت برای آزادی سرزمین خود می‌گذرد، قلب فلسطین همواره در تپش است و قاتلان زنان و کودکان نتوانسته‌اند آن را از کار بیندازند. ملتی که ۷۴ سال مقاومت کرده هم‌اینک به برکت احیاء نگرش اسلامی در مبارزه امید بیشتری به پیروزی پیدا کرده و امروز بیش از دهه‌های پیشین ملت فلسطین و ملت‌های اسلامی دیگر در میدان مبارزه و جهاد برای آزادی فلسطین قرار دارند.

این فعال دانشجویی یاد آورشد: سیاست‌های تفرقه‌افکنانه در امت اسلام و در فلسطین برای هضم کامل این سرزمین مقدس در هاضمه صهیونیسم شکست مطلق خورده است. نگاه به بخش بخش صحنه فلسطین تداعی‌گر حضور یکپارچه و بدون تفاوت همه فلسطینی‌ها در سرزمین‌های موسوم به ۱۹۴۸، ۱۹۶۷ و اردوگاه‌های فلسطینی خارج از این سرزمین حول محور آزادی کامل سرزمین مقدس فلسطین است.

طارمی تاکید کرد: حال در روز‌های اخیر با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و حضور گسترده مسلمانان فلسطینی در مسجد الاقصی و در عین حال ایجاد موانع و کارشکنی‌های بیشتر از سوی نیرو‌های امنیتی رژیم صهیونیستی علیه‌شان، بار دیگر شاهد اوج گیری درگیری‌ها در این مکان مقدس و هتک حرمت آن توسط سربازان رژیم اشغالگر بودیم.

دبیر واحد تشکیلات جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین بیان کرد: در این راستا جریان مقاومت فلسطین (حماس و جهاد اسلامی) در موضع گیری‌های خود عنوان کردند اسرائیلی‌ها دست از رویه تهاجمی خود در مسجد الاقصی بردارند و الا مقاومت گزینه‌های خاص خود را در برخورد با وحشی‌گری صهیونیست‌ها خواهد داست. به همین منظور مقاومت در روز‌های گذشته اقدام به شلیک ۳۰ راکت در قالب رزمایش به سمت دریا کرد. این اقدام باعث به صدا درآمدن صدای آژیر هشدار شهرک‌های صهیونیستی در نوار غزه شد.

وی افزود: روزی تصور می‌شد سرنوشت ملت فلسطین روزی میز مذاکره رقم خواهد خورد، اما امروز سرنوشت فلسطین در دست و اراده مجاهدین رقم خواهد خورد. وحدت گروه‌های جهادی فلسطین اعم از فتح، حماس و جهاد اسلامی در مبارزه با رژیم اشغالگر، در کنار وحدت آنان با مردمی که در همه جای سرزمین‌های ۱۹۴۸ به صحنه آمده‌اند، صحنه باشکوهی از یکپارچگی، عزم و جهاد را به تصویر کشیده و به طور قطع پیروزی کامل آن محصول چنین روندی است و طبعاً دور هم نخواهد بود.


ارتباط روشن تحولات یمن و افعانستان با جریان جنگ میان رژیم اسرائیل و جهان اسلام

 این فعال دانشجویی گفت: امیرالمونین در وصیت نامه خود همواره تاکید داشتند در جانب مظلومین در مقابل ظالمین ایستادگی کنیم. ” ما امروز شاهد دو جنایت بزرگ علیه مسلمانان هستیم؛ اولی جنایت رژیم صهیونیستی علیه نمازگزاران فلسطینی و دیگری جنایت داعش دست ساخته غرب علیه مردم مظلوم افعانستان.

وی افزود: در اینجا مسئولیت و نقش کشور‌های اسلامی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. فلسطین مربوط به همه جهان اسلام است و لذا دفاع از آن و کمک به مجاهدان آزادی فلسطین نیز وظیفه همگانی جهان اسلام است.

طارمی یادآور شد: کمترین اقدام جهان اسلام در این شرایط می‌تواند ایجاد مانع بر سر عادی‌سازی اسرائیل در منطقه و در دنیای عرب باشد ضمن آنکه حمایت مالی از مردم مظلوم فلسطین که دو دهه «وضعیت در محاصره» پیدا کرده، هم یک ضرورت و هم وظیفه‌ای بر دوش رهبران و ملت‌های جهان اسلام است.

این فعال دانشجویی افزود: تحولات یمن و افغانستان و جنگ و آشوبی که بر آن‌ها تحمیل گردیده است، ارتباط روشنی با جریان جنگ میان رژیم اسرائیل و جهان اسلام دارد. در مسئله یمن، عربستان سعودی مردمی را زیر بمباران‌های بی‌رحمانه گرفته است که مهم‌ترین آرمان‌شان آزادسازی قدس و فلسطین شریف است.

دبیر واحد تشکیلات جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین اظهار داشت: در اینجا هم همان مقاومتی شکل گرفته که در فلسطین شاهد آن هستیم؛ مردمی مؤمن و در محاصره و متکی به خود در برابر دنیایی از خباثت و جنایت، اما از آنجا که خداوند متعال یاور مؤمنین است، توانسته‌اند هشت سال در برابر جبهه دشمن مقاومت نمایند، این مردم مقتدر و مظلوم هم در آستانه پیروزی بزرگ قرار دارند.

وی ادامه داد: افغانستان سرزمین مقاومت و آوردگاه مواجهه پیروز با ابرقدرت‌ها بوده و سه تجربه اخراج انگلیس، اخراج شوروی و اخراج آمریکا را در سابقه ۱۵۰ سال اخیر خود دارد. این کشور کاملاً استحقاق تبدیل شدن به مرکزی برای تولید اقتصادی، فرهنگی و علمی را دارد. در این میان دشمنان اسلام با هدف هدررفت منابع افغانستان، این کشور اسلامی را درگیر مسایل امنیتی کرده‌اند. افغانستان یک راه برای رسیدن به حقوق و شخصیت خود دارد و آن تشکیل دولتی واحد، اما فراگیر و اسلامی و طبیعی است که مردم مقاوم افغانستان ظرفیت‌های خود را پای کار تأسیس چنین دولتی خواهند آورد.


مسئله قدس با مذاکره حل ناشدنی‌ست


وی با اشاره به درگیری‌های اخیر فلسطین تاکید کرد:  این درگیری‌ها ناشی از سرخوردگی جامعه فلسطین در احقاق حقوق حقه خودشان از طریق مسالمت آمیز و مذاکره است، ولی این کار جز جسورتر کردن صهیونیست‌ها چیز دیگری در بر نداشت؛ ولی حالا فلسطینی‌های کرانه باختری، نوار غزه و حتی فلسطینی‌های ساکن سرزمین‌های اشغالی، دست به قیام زدند.

این فعال دانشجویی یادآور شد: لبته در حال حاضر باید توجه داشت که عید پَسَح یهودیان است که هر ۳۳ سال یکبار با ماه رمضان تداخل دارد و این باعث می‌شود حجم زیادی از یهودیان و مسلمانان در مسجد الاقصی جمع شوند و طبیعتا حمایت نظامیان بر شدت تحرکات خود افزوده‌اند و عملا هر اقدامی می‌کنند.


رژیم جعلی صهیونیستی در گرداب حمایت دولت‌های استعمارگر گیر افتاده است
‌‌

‌طارمی اظهار داشت: رژیم اسرائیل مثل گذشته چنان حقانیتی ندارد و لذا قادر به حل مسائل با مردم فلسطین نیست به روش مألوف و شناخته‌شده خود یعنی جنایت، جراحت و بازداشت جوانان مدافع قدس و سایر حرم‌ها و حریم‌های مقدس فلسطین روی آورده است، ولی با سد منسجم و مستحکم جوانان فلسطینی مواجه گردیده است. این بار فریاد مدافعان فلسطین بسیار رساتر از نعره جنایتکاران است و از این رو شاهد دریوزگی سران این رژیم در قاهره، دوحه و آنکارا برای رهاکردن گریبان خود از دست جوانان غیور فلسطینی هستیم.

دبیر واحد تشکیلات جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین گفت: رژیم اسرائیل که براساس حمایت بی‌ملاحظه قدرت‌های خارجی پدید آمده و با حمایت آنان تا اینجای راه آمده است، امروز خود را در وضعیتی می‌بیند که دیگر حمایت‌های خارجی دولت‌های استعمارگر را مؤثر نمی‌داند، چرا که حمایت خارجی از اشغالگران صهیونیست در برابر قیام یکپارچه یک ملت مفهوم خود را از دست داده است.


وی افزود: از این رو این رژیم جعلی که به شدت نگران‌آثار شکست‌های پیاپی آمریکا بر آینده خود است درصدد برآمده با تعدادی از کشور‌های عربی پیوند استراتژیک برقرار کند و یا این رفت‌وآمد‌ها را به مثابه پیوند استراتژیک جا بیندازد، اما واقعیت این است که اسرائیل در گردابی افتاده که برخارج شدن از آن برایش ممکن نیست و حمایت‌های چند دولت عربی نمی‌تواند روابط تیره خارجی بی‌اثر شده با آمریکا را جبران نماید.

این فعال دانشجویی یادآور شد : جهان در حال گذار است و نظام آینده جهان پیش روی ماست. ما باید بتوانیم این بار و جریان تحول نظام جهانی، نگرش مدنی و منافع ملی درازمدت خود را مشخص کنیم و راه رسیدن به آن را دنبال نماییم. روند نظام ظالمانه جهانی که با فروپاشی دیوار برلین، از بین رفت نباید در چهره جدیدی باسازی شود. این بار باید نظامی با محوریت فرهنگ و تأمین نیاز‌های مادی و معنوی ملت‌ها شکل بگیرد.


طارمی ادامه داد: روز قدس به تعبیر حضرت امام خمینی روز اسلام و همه کشور‌های اسلامی است که فرصت ویژه برای هماهنگی و همبستگی بیشتر حول محور قدس و فلسطین عزیز است و امیدوارم به زودی مقاومت ۷۰ سال مردم فلسطین به ثمر بنشیند.