در این دیدار مقرر شد با توجه به ظرفیت‌های کارگاهی و آموزشی، همکاری مشترکی میان دانشگاه و اداره کل فنی و حرفه‌ای به منظور آموزش مهارتی دانشجویان در دروس عملی و کارورزی صورت پذیرد.

در دیدار دکتر فتح طاهری رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان با حجت الاسلام عرب مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان قزوین بر استفاده از ظرفیت‌های کارگاهی و آموزشی طرفین برای توسعه آموزش‌های مهارتی در سطح استان تاکید شد.

به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قزوین؛ در این دیدار که روز شنبه ۲۴ اردیبهشت ماه در دفتر مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان برگزار شد، دکتر فتح طاهری به تفاهم‌نامه‌ای که در سطح ملی میان دانشگاه جامع علمی کاربردی و سازمان فنی و حرفه‌ای کشور منعقد شده است اشاره کرد و اظهار داشت: دانشگاه جامع علمی کاربردی به عنوان یکی از دو دانشگاه مهارتی کشور هم از منظر رسالت وجودی و هم از منظر نوع آموزش‌ها و نحوه ارائه آن ارتباط نزدیکی با سازمان فنی و حرفه‌ای دارد و بر این اساس تفاهم نامه‌ای فیمابین این دو ارگان با هدف بکارگیری ظرفیت‌های کارگاهی و منابع انسانی منعقد شده است. وی با تاکید بر ضرورت بررسی ظرفیت‌های این دو مجموعه در سطح استان قزوین خاطرنشان کرد: توسعه مهارت آموزی و توانمندسازی نیروی انسانی برای ورود مقتدر به بازار کار از گام‌های مشترکی است که این دانشگاه و اداره کل فنی و حرفه‌ای استان می‌توانند در جهت حل مساله بیکاری به عنوان یکی از معضلات مهم استان به جلو بردارند.

دکتر فتح طاهری با بیان اینکه طرح آمایش آموزش عالی مهارتی استان قزوین در دانشگاه جامع علمی کاربردی به تصویب نهایی رسیده است، گفت: در این طرح، نقشه راه مراکز آموزشی تحت نظارت دانشگاه در خصوص کم و کیف ارائه دوره‌های آموزشی طی چهارسال آتی با توجه به نیازهای استان مشخص شده است. وی اضافه کرد: بر مبنای این سند هر ساله رشته‌های درخواستی مراکز آموزش علمی کاربردی استان به کمیته استانی هماهنگی گسترش آموزش علمی کاربردی که اعضای آن متشکل از مقامات استانی موثر در این امر است، ارسال شده و در صورت تصویب این کمیته برای تصویب نهایی و درج در دفترچه سازمان سنجش به سازمان مرکزی دانشگاه ارسال می‌شود.

حجت الاسلام عرب مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان قزوین نیز در این دیدار ضمن تبیین اهمیت مهارت‌آموزی در بیان معصومین (ع)، آموزش مهارت‌ها را یکی از پایه‌های اشتغال‌آفرینی دانست و اظهار داشت: فقدان مهارت کافی به خصوص در میان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی باعث سرخورده شدن این قشر از جامعه برای کسب موقعیت شغلی متناسب با پتانسیل‌های این عزیزان شده است و سیاست‌های تشویقی که در گذشته برای کارآفرینی و اشتغال آنها بکار گرفته شده است به دلیل عدم توجه کافی به امر آموزش مهارتی کم اثر بوده و موجب اتلاف سرمایه‌های کشور شده است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان قزوین با تاکید بر امکانات و تجهیزات مناسبی که در سطح استان در اختیار مراکز زیرمجموعه این اداره کل قرار دارد، گفت: ظرفیت‌های زیادی در مجموعه فنی و حرفه‌ای استان وجود دارد که به جهت عدم توجه کافی به نیازهای فعلی جامعه هدف و همچنین افق دید محدود در احصاء آینده بازار اشتغال کمتر مورد بهره‌برداری قرار گرفته که در نظر داریم با کمک مدرسان با انگیزه و مجهز به دانش روز این خلا مهم را برطرف نماییم و در این مسیر اطمینان داریم که ظرفیت‌های دانشگاه‌های استان بسیار راهگشا خواهد بود.

در این دیدار مقرر شد اداره کل فنی و حرفه‌ای استان با محوریت مرکز زیباشهر، نسبت به معرفی رشته‌های مزیت‌دار این اداره کل اقدام نموده و پس از بازدید روسا و مدیران گروه مراکز آموزش علمی کاربردی استان همکاری مشترکی به منظور آموزش دانشجویان این رشته‌ها در دروس کارگاهی و کارورزی آغاز شود.

در پایان، حکم عضویت مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان قزوین در کمیته استانی گسترش آموزش علمی کاربردی توسط رئیس دانشگاه به ایشان تحویل داده شد.