هومان بابااولادی مخترع، پژوهشگر، مدرس دانشگاه، مولف و مترجم قزوینی و مدیرعامل شرکت برگه قلم زرینه عماد از واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری قزوین در شصتمین همایش جایزه بنیاد فرهنگی البرز موفق به دریافت جایزه نوبل ایرانی در بخش مخترعین شد.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری قزوین، بنیاد فرهنگی البرز در سال ۱۳۴۲ شمسی با هدف کمک به اشاعه فرهنگ کشور و تجلیل از مقام علمی دانشمندان و پژوهندگان برتر ایرانی و تشویق دانشجویان و دانش­‌آموزان برگزیده و نوباوگان و نوجوانان با استعداد ایرانی به همت مرحوم حسینعلی البرز تاسیس شد. این امر از طریق اعطای «جایزه بنیاد البرز» و به صورت مستمر و سالانه انجام می‌گیرد.

برخی از ویژگی‌های انحصاری جایزه بنیاد البرز در مقایسه با جوایز متعدد حال حاضر کشور عبارتند از:

◄    با سابقه‌­ترین جایزه علمی کشور (بیش از نیم قرن قدمت)

◄    تنها جایزه علمی بر مبنای سنت حسنه وقف

◄    استقلال هویت و عدم وابستگی مادی به دستگاه‌ها و نهادهای حاکمیتی و دولتی

◄    تنها جایزه غیردولتی؛ بدون تحمیل هزینه‌ای برای حضور شرکت کنندگان

◄    قابلیت معرفی به عنوان نوبل ایرانی در تراز جوایز علمی معتبر جهان (بر اساس چشم انداز ترسیمی از سوی واقف)

بدین منظور همایش شصتمین جایزه بنیاد البرز در بخش دانشمندان، مخترعان، دانشجویان و طلاب با هدف قدردانی از ۶۰ نخبه علمی انتخاب شده کشور در روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت در هتل ارم تهران برگزار شد.

در فراخوان اعلام شده ۲۸۶۲ نفر در سامانه جایزه البرز ثبت نام کردند که از این تعداد ۱۱۴۳ نفر به مرحله داوری راه پیدا کردند که در نهایت ۶۰ نخبه علمی کشور به مناسبت گرامیداشت شصتمین سال تاسیس بنیاد فرهنگی البرز انتخاب شدند.

در این آیین پنج دانشمند در رشته های علوم پزشکی، انسانی، فنی و مهندسی و علوم پایه، پنج نفر از مخترعین نخبه در موضوعات مختلف علمی،  هفت نفر از طلاب و ۴۳ نفر از دانشجویان رشته های علوم انسانی، فنی مهندسی، علوم پایه و غیره مورد تقدیر قرار گرفتند.