دومین جلسه قرارگاه کشاورزی دانش بنیان در صبح چهارشنبه در سازمان جهادکشاورزی استان قزوین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری قزوین، رضا افلاطونی در نشست قرارگاه کشاورزی دانش بنیان که عصر امروز برگزار شد، گفت: بخش کشاورزی نباید از دانش روز دنیا فاصله بگیرد و همه دستگاه‌ها باید با کمک علوم جدید و ظرفیت‌ها و بسترها زمینه ساز تحول این بخش را فراهم سازند.

رئیس جهاد کشاورزی استان قزوین اضافه کرد: وابسته نبودن کشور به واردات برخی محصولات کشاورزی باید اولین گام در کشاورزی دانش بنیان باشد تا خودکفایی به روند تولیدات داخلی سرعت ببخشد.

وی تاکید کرد: امروز سرمایه‌های فراوانی در بخش کشاورزی وجود دارد که با کمک علوم روز می‌توان به جذب و سرمایه‌گذاری آن اقدام کرد.

در ادامه حمیدرضا براری سرپرست امور موسسات پارک علم و فناوری قزوین گفت: همانگونه که مستحضرید ما در سطح کشور ۶۶۹۵ شرکت دانش بنیان داریم که ۹۹ تا از این شرکت ها در استان قزوین می باشند، یعنی سهمی ۱.۴ درصدی در کشور که طبق ماده ۱ آیین نامه حمایت از دانش بنیان و اشتغال آفرینی، وزارت جهاد کشارزی مکلف شده با همکاری وزارت علوم تعداد شرکت های دانش بنیان در این حوزه را تا ۲۰ درصد افزایش دهد.

وی افزود: تفاهم نامه ای بین این دو وزارت خانه امضا شد که بر اساس آن باید بتوانند ۱۰ پردیس و دهکده فناوری و نوآوری برای استقرار در ۱۰ استان کشور ایجاد کنند. در همین راستا ایجاد دهکده فناوری و نوآوری کشاورزی با مشارکت پارک علم و فناوری قزوین و جهاد کشاورزی در استان باید از اولویت هاب ما باشد.

براری اشاره داشت: موضوع بعدی ایجاد و راه اندازی مرکز رشد کشاورزی منابع طبیعی و صنایع تبدیلی در استان می باشد، ما در استان قزوین تجربیات زیادی در راه اندازی مراکز رشد داریم و نمونه هایی در سطح استان ایجاد شده که می توانید از تجربیات پارک برای ایجاد این مرکز استفاده گردد.در همین راستا تفاهم نامه ای هم در مرحله ی امضا می باشد.

سرپرست امور موسسات پارک علم و فناوری قزوین ادامه داد: بعد از ایجاد مرکز رشد مشترک بین جهاد کشاورزی و پارک علم و فناوری قزوین، ذیل فعالیت های این مرکز می توانیم رویداد ایده پرداز در حوزه ی کشاورزی برگزار کنیم. که در این رویداد می توانیم با توجه به نیازهای این حوزه ، ایده های برتر شناسایی شود و مورد داوری تخصصی قرار بگیردتا در این مرکز استقرار یابند تا از دل این رویداد ۱۰ الی ۱۵ استارتاپ در این حوزه فعالیت خود را شروع کنند.

براری تصریح کرد: مشارکت در برگزاری رویداد شناسایی نیازهای فناورانه در حوزه ی آب و کشاورزی استان می باشد که این رویداد را می توانیم با مشارکت پارک و جهاد کشاورزی استان برگزار کنیم و مجری این رویداد هم می تواند شتاب دهنده ی حوزه ی کشاورزی که در پارک توسط شرکت نهال گستر رویان از واحد های موسساتی پارک ایجاد می شود ، برگزار گردد.

در این نشست چهار دستور جلسه شامل تبیین سیاست‌های قرارگاه دانش بنیان کشاورزی، بررسی و نظرخواهی از اعضا در خصوص نقش و کارکرد کشاورزی، ارایه نمونه اقدام انجام شده در حوزه کشاورزی دانش بنیان و پیشنهاد و بررسی تفاهم نامه مشترک مورد بررسی قرار گرفت.