استاندار قزوین گفت: ورود دانش به بخش کشاورزی استان بایستی تاثیرگذار بوده و موجب افزایش بهره وری و تولید و مدیریت منابع آبی شود.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری قزوین؛ جلسه ستاد اقتصاد دانش بنیان عصر شنبه با حضور محمد مهدی اعلایی استاندار، میثم پیله فروش معاون اقتصادی، ابوالفضل یاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، جعفر احمدی رئیس پارک علم و فناوری قزوین و مدیران دستگاههای اجرایی در استانداری برگزار شد.

محمد مهدی اعلایی در این جلسه اظهارداشت: شرکت های دانش بنیان می توانند به افزایش بهره وری کمک موثری کنند و بویژه حضور آنها در بخش کشاورزی دستاوردهای ارزشمندی برای استان خواهد داشت.

وی افزود: از صاحبان شرکت های دانش بنیان انتظار داریم در حوزه آب وکشاورزی ورود جدی داشته باشند و به تحقق کشاورزی هوشمند در قزوین کمک کنند.

image_2022_7_30-17_48_23_835_4yF

بازار آب بزرگترین فناوری دانش بنیان در استان است

استاندار قزوین گفت: یکی از طرح های نوین و مهم استان راه اندازی بازار آب است که این طرح بزرگترین فناوری دانش بنیان در بخش کشاورزی خواهد بود که می توانیم دانشجویان وفارغ التحصیلان دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران و نیز استان البرز را به استان دعوت کنیم تا ارتباط بیشتری در این زمینه با متخصصان برقرار شود.

وی یادآورشد: محوریت کشاورزی علمی در دانشگده کشاورزی تهران است و در راه اندازی شرکت های دانش بنیان در این بخش می توانیم از تجربه فعالان این دانشکده استفاده بهتری کنیم.

دانش باید در کشاورزی استان قزوین تاثیرگذار باشد

اعلایی بیان کرد: مهمترین هدف ما از راه اندازی دهکده فناوری کشاورزی رسوخ و تاثیرگذاری دانش در کشاورزی است و دنبال فقط ثبت شرکت های دانش بنیان و یا افزایش آن نیستیم.

استاندار قزوین تصریح کرد: باید با کمک شرکت های دانش بنیان بتوانیم ضریب ارزش افزوده در بخش کشاورزی را بالا ببریم و یک شاخص نیز بایستی مصرف آب در میزان تولید محصول باشد.

وی گفت: ظرفیت کشاورزی در استان قزوین بالاست اما فضای دانشی بهره برداران ضعیف است و اگر بتوانیم نخبگان کشاورزی را در استان جذب کرده و دانش را وارد مزرعه و تولید کنیم به هدف رسیده ایم.

اعلایی اظهارداشت: صندوق حمایت از نوآوری و فناوری باید کمک کند تا بهره وری در کشاورزی افزایش یابد.

نماینده عالی دولت در استان قزوین تصریح کرد: پردیس های علم و فناوری از طریق معاونت ریاست جمهوری پیگیری و عملیاتی شود و در این راستا بسرعت لازم است راه اندازی پردیس فناوری آبیک در فضای ۵ هکتاری آغاز شود.

وی در خصوص افزایش سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی پارک نیز بیان کرد: شرکتهایی که آمادگی دارند سرمایه خود را برای تاسیس و افزایش اعتبار صندوق های پژوهشی وارد کار کنند بایستی شناسایی شوند و ما هم تشویق مالیاتی را برای آنها اعمال می کنیم.

اعلایی گفت: اعتبار صندوق نوآوری در استان باید تقویت شود و تضمین لازم از طرحها صورت گیرد تا دانش وارد مزارع شود.

استاندار قزوین اظهارداشت: دانشگاه آزاد ظرفیت و شرایط بسیار خوبی دارد که می تواند در اجرای اکوسیستم مشارکت بیشتری کند و از مسئول صندوق نوآوری هم انتظار داریم با تسهیل گری و حمایت از شرکت های دانش بنیان در بخش کشاورزی برای اجرای طرح های جهاد کشاورزی و حرکت به سمت کشاورزی هوشمند جدی تر عمل کند.

وی اضافه کرد: صندوق می تواند تضمین کند دانش وارد مزرعه شده و شرکت های دانش بنیان در حوزه مالی هم فعال شوند و در این راستا پیشنهاد می شود یک شتاب دهنده توسط صندوق نوآوری و پارک شکل بگیرد تا حمایت بیشتری از طرحها صورت گیرد.