اردوی جهادی وتر در روستا‌های محروم بخش جوادآباد شهرستان ورامین برگزار شد

معروفخانی، مسئول ارودی تدریس جهادی وتر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تربیت دبیری شهید رجایی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاه پایگاه خبری دوم آذر، گفت: هفتمین دوره اردوی تدریس جهادی وتر با اهداف یازدهگانه از جمله محرومیت زدایی آموزشی از مناطق محروم اخیرا با مشارکت ۴۰ نفر از دانشجویان دانشگاه‌های تربیت دبیر شهید رجایی، فرهنگیان و دیگر دانشگاه‌ها در دو مرحله در روستا‌های محروم بخش جوادآباد شهرستان ورامین برگزار شد.
اردوی جهادی وتر در روستا‌های محروم بخش جوادآباد شهرستان ورامین برگزار شد
وی افزود: در بخش اول این اردو یک دوره آموزشی فشرده طی سه روز با هدف آشنایی دانشجومعلمان با شیوه فعالیت و نحوه تدریس در مناطق محروم با محور معلم الگوی اسلامی، کارگروهی، ایجاد انگیزه در کودکان و نوجوانان، چالش‌های تدریس در مناطق محروم، تجربه کلاس داری، تشویق یا تنبیه، رفاقت یا حکومت در کلاس و اصول یادداشت نویسی با حضور اساتید برجسته دانشگاه و فعال در حوزه آموزش و پرورش در دانشگاه تربیت دبیرشهیدرجایی برگزار شد.
اردوی جهادی وتر در روستا‌های محروم بخش جوادآباد شهرستان ورامین برگزار شد
معرفخانی اظهار کرد: در بخش دوم اردوی تدریس جهادی وتر نیز دانشجویان به مدت ۱۰ روز در روستا‌های جوادآباد، محمدآباد، دمزآباد، طغان، حصارحسن بیک، حصاربالا، خاوه و قلعه بلند نسبت به برگزاری کلاس‌های درسی جبرانی در پایه‌های ابتدایی، متوسطه اول و دوم برای دانش آموزانی که به دلیل شیوع کرونا، کمبود امکانات و عدم وجود شرایط مساعد دچار افت درسی یا ترک تحصیل شده بودند اقدام کردند.

وی تصریح کرد: در این دوره از اردوی تدریس جهادی وتر در مجموع ۳۱۵ نفر دانش آموز مورد تعلیم توسط جهادگران قرار گرفتند که از این بین ۱۷۸ نفر دختر و ۱۳۷ نفر از آنان را دانش آموزان پسر تشکیل می‌دادند.

معروفخانی اضافه کرد: جهادگران در دو نوبت صبح و بعدازظهر در مدارس به تدریس مشغول بودند و عصر‌ها در مساجد روستا‌ها متناسب با نیاز کلاس‌های فرهنگی- هنری و حلقه‌های تربیتی برگزار می‌کردند.
اردوی جهادی وتر در روستا‌های محروم بخش جوادآباد شهرستان ورامین برگزار شد
وی افزود: ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش از جمله اهداف اردوی تدریس جهادی وتر است؛ لذا در اردوی اخیر تلاش شد تا تمامی مطالب با شیوه‌ای نوین تدریس شود که هم آموزش را برای دانش آموزان جذاب‌تر کند و هم یادگیری را برای آنان تسریع بخشد و علاوه بر آن بر امر تربیت تاکیدات لازم را داشته باشد به همین سبب در کنار کلاس‌های درسی، حلقه‌های دیگری در قالب‌های گوناگون تشکیل شد تا مفاهیم دینی و اخلاقی به دانش آموزان آموزش داده شود و بتوان تا حد ممکن بر فضای فرهنگی و اجتماعی منطقه اثرگذار گذاشت.

معروفخانی بیان کرد: همچنین از آنجایی که بانوان علی الخصوص مادران در تربیت فرزندان و فرهنگ سازی جامعه نقش ویژه‌ای دارند، حلقه‌های مجزایی با هدف ارائه مشاوره خانواده و توانمندسازی زنان روستا ایجاد شد و همچنان نیز ادامه دارد.

وی افزود: طی مدت حضور جهادگران در منطقه بازدید‌هایی از جانب فرمانداری، بخشداری، امام جمعه، رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان‌های تهران، رئیس دانشگاه تربیت دبیرشهیدرجایی و سایر مسئولین مربوطه صورت پذیرفت و در روز آخر از اردوی جهادی نیز نمایشگاهی از تمام فعالیت‌های هنری دانش آموزان ایجاد شد که مورد استقبال خانواده ها، معلمان و مسئولین منطقه قرار گرفت.